Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ALEKSANDRIJSKIH ZLATNIKOV (3127 bralcev)
Četrtek, 12. 8. 2010
tadejla



… Human Rights Watch je obtožila osrednjeafriško Gospodovo uporniško vojsko prisilnega novačenja članov iz vrst civilistov …
… napoveduje se nova stranka perujskih staroselcev …
… ob začetku svetovnega leta mladih je Mednarodna organizacija za delo predstavila podatke o rekordni globalni brezposelnosti mladine …
… poročanje slovenske delegacije pred odborom Združenih narodov za odpravo vseh oblik rasne diskriminacije …
… na Koroškem poteka humanitarna akcija za Preventove delavce

OFF NAPOVEDNIK

Ameriški arheologi so v Izraelu našli redek zlat kovanec, skovan pred več kot dvema tisočletjema. Kovanec je bil skovan v Aleksandriji v času vladavine Ptolemeja petega, arheologi pa so ga našli, ne boste verjeli, na meji med Izraelom in Libanonom. V obljubljeni deželi denar leži kar po tleh, izvoljeno ljudstvo pa za pobiranje žal nima časa. Izraelce trenutno bolj zanimajo ciprese, mejne ograje ter vojaška oprema.

Meja med Izraelom in Libanonom je trenutno očitno res vroča tema. Mejni incidenti, kopičenje trupel in vsesplošna napetost, za povrh pa še izjemno rodovitna z zlatom posuta zemlja. Zlate mrzlice zaenkrat še ne gre pričakovati, saj so v Izraelu bolj mrzlični glede sovraštva in nasilja. Vse zlato na tem svetu, zakopano ali ne, ne more kupiti miru, dokler po mejah gomazijo tanki in skakljajo oboroženi vojaki. Morda pa bi izraelska vojska lahko razmislila o tem, da bi namesto podiranja dreves, svoje moči usmerila v izkopavanje zlata. S tem bi naredili neprimerljivo manj škode, pokazali bi interes za zgodovino in kulturo ter morda za kratek čas svojim smrtnim sovražnikom omogočili kakšen dan oddiha in miru.

Berete OFF Program Radia študent, kjer izkopavamo novice, ne zlata.

OFF PROGRAM

V Pakistanu se soočajo z drugim valom monsunskih poplav, ki bo zelo verjetno prizadel nova območja v osrednji pokrajini Pandžab. Vodostaj reke Čenab, ki teče ob večmilijonskem mestu Multan, še vedno narašča, kar predstavlja resno grožnjo mestu. Medtem so Združene države Amerike proti Pakistanu napotile vojaško ladjo z 19-imi dodatnimi helikopterji, ki bodo sodelovali pri reševalnih akcijah. Prvi poplavni val so povzročile monsunske padavine v začetku meseca, ko je umrlo 1600 ljudi, prizadetih pa jih je bilo okoli 14 milijonov. Medtem ko očividci poročajo o prepočasnem prihajanju pomoči, meteorologi napovedujejo slabljenje monsuna nad Arabskim morjem v prihodnjih dneh.

Indijska vlada je potrdila vključitev informacije o kastnem položaju posameznika v državnem popisu, ki trenutno poteka. Popis, s katerim so pričeli aprila, bo podlaga za nacionalno bazo podatkov, ki bo vključevala fotografije in prstne odtise vseh Indijcev, starejših od 15 let. Kritiki opozarjajo, da je vključitev informacije o kastnem položaju izredno represivna poteza, ki posega globoko v osebno svobodo posameznika. Zadnji popis, ki je vključeval informacijo o kastnem položaju, so izvedli Britanci leta 1931.

General iraške vojske Babaker Zebari je izjavil, da je predviden umik ameriške vojske iz Iraka preran. Ameriška vojska naj bi se iz te države umaknila do konca leta, kar naj bi po besedah Zebarija povzročilo varnostno praznino vsaj do leta 2020, ko naj bi bila iraška vojska dejansko sposobna zagotoviti varnost v državi. Ameriška vojska bo predvidoma končala vse vojaške operacije v Iraku do konca tega meseca, nato pa naj bi ameriški vojaki prevzeli funkcijo urjenja iraških vojakov in malo manj jasno funkcijo ščitenja ameriških interesov.

Organizacija Human Rights Watch je uporniško skupino Gospodova uporniška vojska, ki deluje v velikem delu centralne Afrike, obtožila, da za novačenje pripadnikov ugrablja civiliste in jih prisilno uvaja v svoje vrste. Militantna skupina naj bi v preteklih 18-ih mesecih ugrabila vsaj 697 odraslih in otrok. Te so, sodeč po obtožbi, potem prepeljali v odmaknjene regije Centralnoafriške republike in Demokratične republike Kongo, kjer so za namene urjenja otroke silili v ubijanje, ženske pa izkoriščali kot seksualne sužnje. 54.000 prebivalcev regije Bas Uele v severnem Kongu je že zapustilo domove, da bi se izognili prisilnim aktivnostim. Pri Human Rights Watch so pozvali Združene države Amerike in regionalne vlade, da pripeljejo vodjo skupine Josepha Konyja in ostale vodilne posameznike Gospodove uporniške vojske pred Mednarodno kazensko sodišče, kjer bi jim sodili za zločine proti človeštvu.

Alberto Pizango, vodja zveze več kot šestdeset plemen v amazonski regiji Peruja, je napovedal ustanovitev politične stranke. Stranka, za ustanovitev katere zdaj zbirajo podpise, se bo imenovala »Zavezništvo za alternativo človeštva« in bo po napovedih ustanovljena septembra. Pizango, ki je trenutno na pogojnem izpustu, ker naj bi bil odgovoren za lanskoletne proteste, ko je med policijo in amazonskimi domorodci prišlo do nasilnih spopadov, napoveduje kandidaturo za predsednika države. Nova stranka, katere akronim APU v jeziku Quechua pomeni gorski bog, se bo zavzemala za pravice perujskih staroselcev v Andih in področjih ob Amazonki ter nastopala proti krčenju in izkoriščanju pragozda.

Mehiški predsednik Felipe Calderón je na pogovoru z opozicijo izjavil, da ne bo odstopil od svoje strategije v boju proti narkokartelom. Vse več je očitkov, da je vojna, ki jo vodi Calderón, neuspešna ter da terja prevelik davek. Opozicija mu očita, da je premalo narejeno na področju pranja denarja, predsednik pa odgovarja, da pripravlja v zvezi s tem novo strategijo. Glede legalizacije drog, ki se jo omenjala kot rešitev problema, je Calderón ponovil svoje staro stališče, in sicer, da to ni odločitev, ki bi jo lahko sprejela Mehika sama.

Astronavta na Mednarodni vesoljski postaji sta uspešno odstranila okvarjeno črpalko hladilnega sistema, zaradi katere je bilo v začetku meseca okrnjeno delovanje postaje. Med sobotnim sedemurnim vesoljskim sprehodom, ki je bil najdaljši v zgodovini te vesoljske postaje, jima črpalke še ni uspelo odstraniti, včerajšnji poskus pa je bil uspešen. Namestitev nove je predvidena za v nedeljo.

V britanskih bolnišnicah so odkrili novo vrsto bakterije, ki je odporna tudi na najmočnejše antibiotike in bi lahko, takšni so strahovi britanskih znanstvenikov, predstavljala novo globalno grožnjo zdravju. Ocenjujejo, da je vzrok za izjemno odpornost bakterije v encimu imenovanem NDM-1, ki so ga že našli v bakterijah, kot je E.Coli in bi znal v bakteriji, ki se zlahka prenaša med ljudmi, povzročati precejšnje težave. Bakterija, ki so jo odkrili pri 37-ih pacientih, naj bi v Veliko Britanijo prišla iz Indije ali Pakistana. Na indijski podcelini naj bi bila že razširjena, odkrili pa so jo tudi v Avstraliji, Kanadi, na Nizozemskem in Švedskem.

Slovaški parlament je primazal pošteno zaušnico Evropski uniji in Mednarodnemu denarnemu skladu, saj ni potrdil dodelitve denarne pomoči Grčiji. Slovaki so enotni in odločni, saj sta za mehanizem posojil Grčiji glasovala zgolj 2 poslanca, kar 69 pa jih je bilo proti. Slovaški finančni minister Ivan Mikloš je izjavil, da ne moremo govoriti o solidarnosti, če gre za solidarnost revnih do bogatih. V Bruslju so kakopak razočarani. Olli Rehn, evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve, je povedal, da bodo morale sedaj druge države prevzeti delež pomoči, ki naj bi ga prispevala Slovaška in znaša okoli 800 milijonov evrov.

Danes in jutri bo slovenska delegacija v Ženevi pred odborom Združenih narodov za odpravo vseh oblik rasne diskriminacije predstavila združeno šesto in sedmo poročilo o izvajanju Mednarodne konvencije o odpravi vseh oblik rasne diskriminacije. Ker je bilo poročilo spisano že leta 2008, bodo morali člani delegacije odboru pojasniti tudi napredek pri spoštovanju konvencije po tem letu. Prav tako je pričakovati, da bodo morali odgovarjati na morebitna vprašanja predvsem v zvezi z romsko skupnostjo, izbrisanimi in priseljenci. Med temami, ki jih je za razpravo predlagal poročevalec za Slovenijo, Alžirec Amir Noureddine, so tudi sovražni govor in nestrpnost v slovenski politiki. Poleg poročila se bo odbor zanašal tudi na podatke, ki so jih priskrbeli pri Amnesty international. Več o projektu nam je povedal Blaž Kovač iz Amnesty International Slovenia.



Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1999 razglasila 12. avgust za mednarodni dan mladih, danes pa je začelo teči mednarodno leto mladih. Ob tej priložnosti je Urad Republike Slovenije za mladino v sporočilu za javnost zapisal, da je postavljanje vprašanja mladih na osrednje mesto v družbi predpogoj za uresničevanje konkurenčnosti, trajnostnega gospodarstva, socialne kohezije, medgeneracijske solidarnosti in evropskega socialnega modela. Na Mladinskem svetu Slovenije pa so ob odprtem pismu predsedniku države Danilu Turku, premierju Borutu Pahorju in predsedniku Državnega zbora Pavlu Gantarju poudarili problematičen mačehovski in pokroviteljski odnos države do mladih. Glavni problem vidijo v nezmožnosti osamosvajanja, neposredno povezani z izobraževanjem, zaposlovanjem in stanovanjsko problematiko. Več o tem nam je povedal Kamal Izidor Shaker, predsednik Mladinskega sveta:



Na Zavodu za zaposlovanje Republike Slovenije so pripravili obvestilo o aktivnostih delovanja INFO točke za tujce, ki deluje že dva meseca. V tem času so svetovali že več kot osemstotim osebam ter številnim delodajalcem. Več o INFO točki za tujce nam je povedala Tanja Potočnik Zec iz Zavoda za zaposlovanje.



Na Koroškem poteka humanitarna akcija z naslovom „Pomagajmo delavcem Preventa“. Do 19. ure se bodo na stojnicah pred nakupovalnima centroma v Slovenj Gradcu in Ravnah na Koroškem ter središču Radelj ob Dravi zbirale šolske potrebščine in prostovoljni prispevki za otroke delavcev Preventa. Za organizacijo akcije skrbita Karitas in Rdeči Križ. Omenjeni humanitarni organizaciji sta v preteklih dneh vsaka razdelila pakete z živili 380-im delavcem, odprti pa imata tudi posebna računa, kamor se lahko nakaže prispevke za Preventove delavce.

Slovenjgraški mestni svet je na izredni seji podprl rebalans mestnega proračuna. Mestna občina bo na pomoč odpuščenim Preventovim delavcem priskočila s 45 tisoč evri enkratne denarne pomoči. Svetniki so se odpovedali sejninam, dodaten denar pa so zagotovili tudi z zmanjšanjem sredstev za plače v občinski upravi. Občinski podjetniški center bo tistim, ki se bodo hoteli samozaposliti, priskočil na pomoč z denarno pomočjo, za kar je predvidenih dodatnih 25 tisoč evrov. Kar 276 bivših Preventovih delavcev sicer spada v slovenjgraško občino.

Na podlagi danes objavljenega polletnega poročila o poslovanju uprava Vegrada ugotavlja, da je podjetje insolventno. V skladu s tem bo poslovanje družbe potekalo v okvirih, kot jih za insolventnost predvideva zakon. V Vegradu bodo zdaj pripravili poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja skladno z določili zakona o finančnem poslovanju. Direktorica Vegrada Hilda Tovšak napoveduje, da bo podjetje vse upnike družbe obravnavalo enakopravno.

OFF Program sta pripravila vajenca Goran in Anže D.



Komentarji
komentiraj >>