Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EXILE: RADIO AM/FM (Plug Research, 2010) (ponovitev 27. 8. 2010 ob 00.30) (2049 bralcev)
Petek, 20. 8. 2010
jizah



Raperski producent Exile je lani izdal čislano ploščo "Radio", letos pa remixe logično poimenovane "Radio Am/Fm". Domiselno prepletanje elementarne podstati razpeto med jazzy hiphop oporo in širšim aspektov univerzalne forme hiphopa je navrglo zanimivo razgradnjo originala. Z vokalnimi dodatki in inštrumentalnimi prebliski gostje in remixerji kontekstualno globoko razparajo prvobitno intimo. (v celoti!)

* Zahodnoobalni eksperimentalno avantgardni hiphoperski producent Exile je na rap sceni že 15 let prisoten kot DJ, producent in turntablist. Sprva se je kalil v izvirnem raperskem dvojcu Emanon, kjer mu je družbo delal še klepetač Aloe Blacc. Kasneje se je proslavil še v projektu Blu & Exile, kjer je s svojo jazzy hiphop estetiko pridobil simpatije ostalih stihoklepačev. Sledila so sodelovanja s Snoop Doggom, Ghostface Killo, Jurassic 5, Mobb Deepoma in tako dalje, nato pa je lani Exile še enkrat eksplodiral, ko je v kombinaciji z nadobudno zahodnoobalno rapersko silo Fashawnom izdal album »Boy Meets World«. Z njem je dokončno dokazal, da gre za producenta prvega kakovostnega razreda, skeptiki pa so dokončno obmolknili ter tiho prikimavali oboževalcem.

Exile pa ne sodeluje zgolj z raperji, saj je že leta 2006 izdal pronicljivo in rapersko precej širokoplastno ploščo »Dirty Science«. Dolgoletno ovohavanje terena pa je dokončno rezultiralo v lanski produkcijski presežek, preprosto naslovljen »Radio«. Na njem je Exile mojstrsko in s filigransko natančnostjo iz zvokov slišanih zgolj na losangeleških radijskih postajah sestavil prijeten konceptualen in inštrumentalen kolaž. Simpatično prepletanje osnovne hiphoperske forme ter magične MPC-jevske razigranosti je ob izdaji remixa albuma »Radio«, logično poimenovanega »Radio Am/Fm«, ki bo svoj izid doživel v teh dneh, izgubilo malce svojega osnovnega zvočnega zanosa

»Radio Am/Fm« kajpak izgubi na kohezivnosti in konceptualnosti, remixerji namreč osnovno formo originalnega albuma razgrajujejo in dograjujejo ter zvočno podobo oslabijo ali poudarijo. Pri remixih gre za bolj variirajoč in osvobajajoč pristop do originalnega albuma, v osnovi pa se z osnovnega odprtokodnega rapa stvar večkrat prelevi k bolj sintetični podstati. Različna zvočna paleta sicer dodobra oslabi v osnovi močno zgradbo »Radia«, a mu hkrati dodaja toplino novih izraznih možnosti in pogledov na že zasnovan material. Revolucionarnih, kaj šele razvratnih odklonov od dela Exila ni zaznati, zato pa so remixi, na novo obdelane kompozicije ter krajši glasbeni izleti v svet dubstepa, lo-fi-ja, bleepanja, inštrumentalne elektronike, jungla in še česa, dosegli zadostno kreativno raven, da so si prislužili izdajo na povsem novem albumu.

»Radio Am/Fm« poleg remixov, na novo obdelanih skladb ali dodatnih rapersko-gobezdaških gostovanj prinaša tudi nekaj malega solističnih, svežih del Exila in tako predstavlja nekakšen zaokrožen vpogled na delo sandieškega producenta do določenega časa. Izmenjujoči se zvoki vokoderskega hiphopa z mestoma nenavadno ali celo neprilagojeno produkcijo osnovno idejo nadgradnje prvotnih komadih večkrat zmotijo, hkrati pa gre prav v njih iskati najbolj fascinantne elemente albuma. Elementarni fanatizem in vero v Exilov MPC remixerji tako prenašajo v bolj mračno, paranoično ter z močno ritmično zaslombo oprto vizijo hiphoperskega inštrumentiranja. Prevod osnovnih karakteristik melodičnih in ritmičnih zank na atmosferi slonečega Exila je paleti manj znanih remixerjev, od katerih malce bolj izstopa le Clutchy Hopkins, uspelo dobro ukrotiti. Pričarali so bolj univerzalen glasbeni jezik, malce izstopajoč iz enozvočnosti, a magičnosti inštrumentalnega hiphopa.

Domiselno prepletanje elementarne podstati, razpete med jazzy hiphop oporo in širšimi aspekti univerzalne forme hiphopa, je navrglo zanimivo razgradnjo originala. Z vokalnimi dodatki in inštrumentalnimi prebliski gostje in remixarji kontekstualno globoko razparajo prvobitno intimo. Vpogled v vizionarski svet Exila tako demistificira njegovo izraznost in jo spretno prepelje v glavo slehernika.

pripravil Marko Godnjavec- Jizah

 



Komentarji
komentiraj >>