Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MARCO POLO: The Stupendous Adventures of Marco Polo (Duck Down Records, 2010) (ponovitev 10.9.2010 ob 00.30) (2226 bralcev)
Petek, 3. 9. 2010
jizah



Kanadski producent preseljen v newyorško osrčje hiphopa že nekaj let deluje v navezi z eno najbolj "dusty" podtalnih založb newyorške scene, založbo "Duck Down". Po tem, ko je leta 2007 presenetil s svojim prvim resnejšim album "Port Authority", je še dvakrat zavihal rokave ob sodelovanjih z novincema založbe Duck Down - Rustejem Juxxom ter Toraejom - ter se ponovno podal v solistične producentske vode, kjer se ne prilagajam mcjem. (v celoti!)

* Kanadski producent Marco Polo se je pred leti samozavestno odpravil v hiphopersko prestolnico - New York. Od selitve v Veliko jabolko dalje je postal eden najvidnejših podtalnih producentov, ki ohranja estetiko prašnega hiphopa devetdesetih in ga produkcijsko uspešno preliva v današnji čas. Ne sprejema trendovsko-hitovske logike, marveč sledi lastnemu zvoku, ki je v drugi polovici prvega desetletja tega stoletja kulminiral v prepoznavno zvočno podobo, predvsem z izdajo njegovega produkcijskega »masterpieca«, albuma »Port Authority«.

Po njem je nihajoča krivulja konsistentnosti dela Marca Pola variirala, a nikoli ni zavila na stranpot. Platforma njegovega dela ostaja enaka že nekaj let, z nje pa uspešno prehaja na stilsko kreativne podvige, predvsem ob popotovanju v svet sodelovanj s točno določenimi klepetači, ki se jim hočeš-nočeš malce prilagaja. Tako sta v zadnjih letih nastali dve znotraj hiphopa precej dobro sprejeti plošči, na katerih se je kot producent izkazal Marco Polo, in sicer kolaboracijska albuma z raperjem Toraejem ter Rustejem Juxxom. Oba sta bila izdana pri založbi Duck Down. Nekaj let pred tem je Marco Polo že lezel v glavo določenega raperja po klasičnem producentsko-raperskem sistemu skupaj s Pumpkinheadom, hkrati pa so njegova sodelovanja s Krs-Onom, Heltah Skeltah, Seanom Pricom, Pharoahom Monchom, Masto Acom, Boot Camp Clik in drugimi pustila globok pečat znotraj »insiderske« raperske scene.

Na krilih uspešnih sodelovanj pa se je pred izdajo drugega dela »Port Authorityja« Marco odločil izdati še nekakšno zbirko novih, neizdanih in redkih stvaritev, ustvarjenih od leta 2005 dalje. Skozi vračajoči moment DJ-skega prevzemanja vajeti v svoje roke je ustvarjena raperska nametanka, sicer odličen prerez njegovega dela, slonečega na močni in natančni »boom bap« produkciji, a hkrati prinaša nekakšen negativen prizvok kompilacijskega, neenotnega zvoka albuma.

Album »Stupendous Adventures of Marco Polo« pravzaprav največ o sebi pove že v naslovu. Gre na nekakšno avanturo, kjer Marco Polo srečuje raperje, ki niso nikakršni veliki konceptualisti, ampak s svojo klasično, zabavno, egotripaško samozavestjo v večji meri predstavljajo t. i. »battle« in »represent«, neangažiran hiphop, čemur Marco Polo kot eden najbolj rodovitnih producentov zadnjega časa zlahka sledi. Kombinacija vzorčenja jazzerske in funk produkcije, klasični scratchi, brezmadežni in čisti ritmični bobni ter konkretni basi z nekaj cinematičnih začimb vzpodbujajo našo glavo k miganju, saj beat ostaja osnovna začimba, teksti pa so zliti nekako v ozadje in prav noben emsi se ne postavlja v prvo vrsto. Nekaj refrenov je navdahnjenih s klasično DJ Premierjevsko osnovo, saj so zgrajeni na vokalnem samplu in scratchih, s katerimi Marco plemeniti svoje popotovanje po svetu raperskih podob.

Raperska imena, variirajoča od legendarcev, kot so Large Professor, Grand Daddy I.U. ali Skoob iz Das Efx, do stalnih Polovih kolaborantov, kakršni so Ruste Juxx, Skyzoo in Torae, pa lirikalno izgubijo kompas proti plejadi manj znanih klepetačev. Med njimi gre izpostaviti predvsem Bad Seeda, D-Storyja, Shylowa in Surreala, h katerim gre vsekakor priklopiti tudi prekaljene podtalne mačke, kakršni so člani zasedbe Diamond District ter Elzhi, Supastation in Royce Da 5'' 9'. Na eni plošči torej Marco Polo predstavi tako delo z velikani hiphopa kot z mnogimi neznanimi oz. manj znanimi govorci, ki svoje surove, ostre in battlerske rime gradijo na vprašanju, kaj se je s hiphopom, ki smo ga imeli tako radi, pravzaprav zgodilo v zadnjih letih. Vse to spremlja signifikantni prašni hiphop, ki dopušča raperjem nemoteno in osredotočeno vokaliziranje, kjer od njih nihče ne zahteva hitov ali sklepanja neustreznih kompromisov.

Kreativnost Marca Pola očitno še ne ugaša, izdaja pa pred novim materialom poslušalcu ponuja vpogled v svet producenta v vlogi remixerja, DJ-a, iskalca talentov in poslušalca, ki ve, kaj si želi slišati. Njegov impresiven, a hkrati prodajno dokaj neuspešen katalog nam z izdajo »Stupendous Adventurjev« ponuja kompleten in neobremenjen »teaser« za prihajajoč, bolj konceptualen album, ki ga bo potrebno poslušati z večjo analitičnostjo in preciznostjo.

pripravil Jizah

 

 



Komentarji
komentiraj >>