Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POKOJNINSKI KrOFF (2205 bralcev)
Četrtek, 9. 9. 2010
tadejla



...v Indiji bodo začeli s prvim popisom kastnega sistema po koncu britanske kolonializacije...
...evropski parlament zahteva leto boja proti nasilju nad ženskami...
...vlada potrdila sporazum s Fidesom...
...poetično prepričevanje ministra Svetlika o potrebnosti pokojninske reforme...

Naslednje leto bodo v Indiji začeli s prvim popisom kastnega sistema po koncu britanske kolonizacije. Kontroverzni popis naj bi trajal od junija do septembra, kritiki pa že opozarjajo, da bo zbiranje podatkov o kastah samo še poglobilo neenakosti med Indijci. Diskriminacija, ki temelji na podlagi hinduističnih kast, je v Indiji sicer prepovedana, a še marsikje prežema vsakodnevno življenje, najbolj na področju poročnih zvez. Glavni del popisa se je sicer začel že aprila, prvič pa zbirajo tudi biometrične podatke prebivalcev.

Evropski parlament je pozval Evropsko komisijo, naj najkasneje v naslednjih petih letih razglasi evropsko leto boja proti nasilju nad ženskami. Raziskave namreč kažejo, da je v Evropski uniji petina do četrtina odraslih žensk žrtev fizičnega nasilja, več kot 10 odstotkov pa jih je tudi žrtev spolnega nasilja. Kot so sporočili iz parlamenta, je pisno izjavo s tem predlogom podpisala že več kot polovica poslancev, kar ji daje enako pravno težo kot jo ima na zasedanju z glasovanjem sprejeta resolucija.

Odbor Državnega zbora za okolje in prostor je na seji v celoti zavrnil predlog zakona o državnih subvencijah za nakup okolju prijaznejših osebnih motornih vozil in sprejel vrsto dopolnil pri predlogu zakona o odgovornosti za jedrsko škodo. Tako je sedaj definicija jedrske škode razširjena in poleg izgube življenja in izgube ali poškodbe premoženja obsega tudi gospodarsko škodo, izgubo dohodka in stroške preventivnih ukrepov. Podaljšal pa se je tudi zastaralni rok za pravico do odškodnine v primeru telesne poškodbe ali smrti iz dosedanjih 10 let na 30 let od dneva jedrske nesreče.

Vlada je potrdila sporazum, ki so ga v sredo podpisali predstavniki sindikata Fides in minister za zdravje Dorjan Marušič. Podrobnosti sporazuma bodo sicer predstavili šele, ko ga bo potrdil tudi Fides, je pa minister Marušič povedal, da je glavna točka sporazuma pravilnik, ki bo urejal različne oblike zagotavljanja 24-urnega zdravstvenega varstva. Pravilnik ne bo urejal le področja dežurstev, ampak tudi turnusne in druge oblike dela. Zdravnik bo tako v času dežurstva razporejen na dežurno mesto v skladu z razredom dežurnega mesta, v turnusnem delu oziroma ob stanju pripravljenosti pa bo nagrajen v skladu s svojim plačnim razredom. Marušič je še dodal, da bi do ponedeljka zdravniki že lahko vrnili soglasja za delo preko polnega delovnega časa.

V OFF-u smo že poročali, da je vlada v Državni zbor poslala predlog pokojninske reforme, in to kljub nasprotovanju sindikatov in kljub temu, da predlog ni v celoti usklajen niti s koalicijsko stranko DeSus. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je ubral prav posebej poetično dikcijo pri pojasnjevanju o morebitni strategiji vlade, če bi prišlo do naknadnega zakonodajnega referenduma. Zbiranje podpisov zanj so namreč v primeru, če bo reforma prestala tudi parlamentarno glasovanje, ponovno napovedali v Zvezi svobodnih sindikatov.



Dodajmo, da samozavestnim ministrovim besedam navzlic, vlada očitno resno računa tudi z možnostjo referenduma, saj je vladni urad za komuniciranje za naslednje tedne napovedal lične brošure o pokojninski reformi v poštnih nabiralnikih slovenskih gospodinjstev.

KrOFF sta pripravila Božidar in Tadej.



Komentarji
komentiraj >>