Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
THE RANGE RATS: The Range Rats (Mississippi Records, 2010) (2056 bralcev)
Nedelja, 19. 9. 2010
bruc



Fred Cole in Toody sta v zadnjih desetletjih močno zaznamovala neodvisno rockovsko sceno z zasedbo Dead Moon, verjetno pa je mnogim manj znano, da sta že konec sedemdesetih skupaj igrala v punk rock zasedbi The Rats. Potem ko so se leta 1983 The Rats razšli in je nastala kratkotrajna kombinacija Desperate Edge, ter za tem prav tako kratkotrajen country bend Western Front, sta Fred in Toody sredi osemdesetih let ponovno združila glasbene moči in nastal je zanimiv projekt, ki ga obravnavamo v oddaji.
* Fred Cole in Toody sta v zadnjih desetletjih močno zaznamovala neodvisno rockovsko sceno z zasedbo Dead Moon, verjetno pa je mnogim manj znano, da sta že konec sedemdesetih skupaj igrala v punk rock zasedbi The Rats. Marsikdo je tudi že pozabil, da je Fred že v šestdesetih letih deloval v garažno rockovskih zasedbah Weeds in The Lollipop Shoppe ter kasneje v bolj hard rockovsko usmerjeni zasedbi Zipper. Avtorski pečat Freda Colea je torej vse od šestdesetih zelo bogat in večplasten. Potem ko so se leta 1983 The Rats razšli in je nastala kratkotrajna kombinacija Desperate Edge, ter za tem prav tako kratkotrajen country bend Western Front, sta Fred in Toody sredi osemdesetih let ponovno združila glasbene moči in nastal je zanimiv projekt, ki ga danes obravnavamo v oddaji »Razširjamo obzorja«.

Tudi ta projekt, z zanimivim imenom The Range Rats ni funkcioniral prav dolgo. Kljub temu predstavlja zanimivo iskro, ki je privedla do nastanka enega od najbolj razvpitih garažno rockovskih bendov zadnjih desetletij, ki seveda sliši na ime Dead Moon.

Ko je leta 1986 prišlo do razpada Western Front, sta želela Fred in Toody povezati punk rockovski pristop s tradicionalnim countryjem. K sodelovanju sta povabila kar nekaj različnih bobnarjev. Najprej se jima je pridružil Mark Sten in za njim tudi Louie Samora. Oba sta bila občasna člana zasedbe, nakar se je na avdiciji pojavil tudi Andrew Loomis, dolgoletni bobnar tria Dead Moon, v katerem je na začetku seveda bobnal tudi Louie Samora. Noben od navedenih se ni najbolje znašel v zasedbi The Range Rats. Fred je večkrat poudarjal, da se nihče ni mogel prilagoditi nevsakdanji kombinaciji glasbenega izraza, ki je izhajal iz tradicionalnega izhodišča countryja, ob navezavi na hillbilly in blues, ter seveda tudi na punk rock. Ker kombinacija z bobnarji ni zdržala, sta se zakonca Cole odločila, da za ritem podlago uporabita kar staro Rolandovo ritem mašino. Leta 1986 sta tako pričela svoje glasbeno popotovanje s krajšimi turnejami po različnih rudarskih mestecih Nevade in kmalu je nastal tudi album, ki ni bil do letos nikoli uradno izdan. Nastal je tik pred Fredovo odločitvijo, da se vrne nazaj k rock'n'rollu, ki je pripeljala do nastanka Dead Moon.

Že v projektu The Range Rats se čuti neizmerna energija Fredovih skladb, izjemna čutna melodika, dinamika skladb in zelo doživeta interpretacija. Značilnost tega albuma je tudi, da Toody zelo veliko poje, morda več kot je kdaj koli prepevala pri Dead Moon, seveda za razliko od Pierced Arrows, ki delujejo zadnja leta, ko se Toody s svojim vokalom ponovno zelo močno ob bok postavlja Fredu. Slog je na tem albumu zelo močno usmerjen v country izraznost, le na trenutke zasledimo odklon v močvirnato vzdušje bluesa in preprosto rogoviljenje »hillbillyja«. Punk rockovskega sloga na tem albumu praktično ni, morda se izkazuje le preko samega pristopa, neposrednega načela »naredi sam« in to takoj, brez komplikacij.

Prvenec The Range Rats predstavlja tudi edine zabeležene posnetke tega projekta in ti posnetki so naravnost fantastični. Morda je do tega prišlo prav zaradi prvinskosti, »low-fi« naboja, ki izžareva skozi celoten album. Čeprav je ritem Rolandove ritem mašine na trenutke nekoliko zgrešen in ne povsem ustrezen za spremljavo Freda in Toody, so skladbe kljub temu izjemne. Nekatere skladbe so vendarle bobnali prej omenjeni bobnarji in ta razlika med ritem mašino in človeškim ritmom je zaznavna, kar kljub temu ne izniči zanimivosti albuma. Kreativnost zakoncev Cole pride tu resnično do izraza in preproste skladbe pričajo o velikem talentu, ki se je potem nadgradil v zasedbi Dead Moon. Skladbe navdušujejo s svojo preprosto zgradbo, doživeto interpretacijo in radoživostjo. Na albumu praktično ni nezanimive skladbe. Album je dolg slabe pol ure, toda mine praktično v trenutku in poslušanje teh nevsiljivih skladb je pravi pristen rock'n'roll užitek.

Morda velja opozoriti, da je album izdala zelo zanimiva »portlandska« založba »Mississippi Records«, ki od svojih začetkov temelji na principu odkrivanja nekonvencionalnih godb, ki jih razkriva svetu v majhnih nakladah, večinoma v obliki vinilnih izdaj in kaset. Naklada njihovih izdaj nikoli ne presega 1000 kosov. Njihovo načelo je predstaviti zanimive godbe za malo denarja, zato cena posameznega LP-ja založbe »Mississippi Records« nikoli ne sme presegati cene $10. Pri založbi so zelo ponosni tudi na dolgo pozabljeni album The Range Rats ...

pripravil Brane Škerjanc


Komentarji
komentiraj >>