... Bo starejša zapustila Zemljo...
... Obletnici prevratov na Portugalskem in v Srbiji...
... Papige za zapahe...
... Nano-Smoothie recept...
... Filipinci s kaznijo proti prostaškemu petju himne...
... FIFA izključila Nigerijsko nogometno zvezo...
... Morales brcnil nasprotnika v jajca...
7.00
Na obzorju ni revolucij zatorej ni strahu, da bi letošnji 5. oktober izginil iz kolektivne zavesti, kot se je godilo dogodkom davnega leta 1582 ko so zapisnikarji in arhivarji zaradi implementacije gregorijanskega koledarja ta dan izpustili in izbrisali v Italiji, Španiji, Poljski in še kaki deželi.
A s smrtjo Bo Starejše je svet le zapustila še zadnja potomka velikih popotnikov iz Afrike, ki so pred 70 tisoč leti zajahali valove, prehodili poljane in prelaze ter se naselili v bengalskem zalivu na otočju Anadaman, drugi so potovali dlje, vse tja do Avstralije, imenujejo se Aboredžini. S smrtjo Bo, pripadnico Boj, je izginila njihova vednost in resnica, saj so jo varovali pred tujerodki, so pa pogrebno slovesnost raznorazni izkoristili za nagovor o ohranjanju, napredku, in nekaj o prostoru za vse.
Prav tako obeležujemo dva družbeno politična prevrata. Tistega na Portugalskem le še redki obžalujejo, zdi se, da je sto let republike dovolj za izbris monarhističnih teženj in frustracij.
V Srbiji pa je deset let ravno dovolj, da se narod preizprašuje čemu že je visel na ulicah tiste dni, čemu Miloševićeva deložacija ni deložirala njegovih igračev, kdo so igrači prevrata i tako dalje.
Slovenski prostor brez pretresov. Stavka se nadaljuje, vlaga ostaja, hladna fronta pa bo tudi kmalu izrinila povsem neprimerno otoplitev izpred nekaj dni.
8.00
Anglosaksonce jezi podoba Benetk. Kupijo letalsko karto za ogled južnega Amsterdama, tam pa jih pričakajo palače, odete v oglaševalske plakate. Tako so arhitekt Norman Foster, direktor British Museums Neil MacGregor in direktor Muzeja sodobne umetnosti MoMa v New Yorku protestirali pri italijanskem ministru za kulturo Sandru Bondiju in županu Benetk Giorgiu Orsoniju. Dobili so jasen odgovor: denar je pač potreben za restavriranje, palače pa bodo še kar odete v plakate.
V Bruslju se končuje vrh azijskih in evropskih držav na katerem naj bi danes sprejeli tudi kakšen sklep. Doslej se je tarnalo o evropskem vplivu na Mednarodni denarni sklad, Kitajska je nekaj brbljala o nakupu grškega dolga, premieru Slovenije pa se obeta bilateralno srečanje s premieroma Malezije in Vietnama, če ga ne bodo razmere v domačih logih prisilile k prejšnjemu povratku.
Stavka javnega sektorja se nadaljuje. Sicer naj bi se o štirih stavkovnih zahtevah že dogovorili, a nedorečena ostaja še peta. Helena Kamnar, vladna pogajalka, za danes obljublja prihod »človeka, z velikimi pooblastili«.
9.00
Kolumbijski prekupčevalci prepovedanih substanc so se pred sovražnimi policisti doslej uspešno zavarovali s pomočjo papig. Govoreče papige so se ob vidu uniformiranih mož odzvale s kričanjem »beži, beži, ulovili te bodo«. Pomoč papig je bila uspešna, dresura in prijateljevanje s temi pticami se je hitro razširilo, zaradi preveč jasnih opozarjanj pa so policisti kmalu ugotovili na čigavi strani so papige in pričeli aretirati tudi te. V nekaj mesecih so zasegli 1600 papig, ki danes krasijo zapore in policijske postaje, baje pa ne trpijo saj naj bi se policisti z njimi tudi igrali.
Nanotehnologija narpreduje, vendar se težave porajajo pri napajanju te tehnologije. Izdajamo nov recept za smoothie, za konzervativce, to je z vitamini in podobnimi dobrinami bogat napitek. Smoothie, obogaten z meduzami, ki ponoči svetijo, ima ravno dovolj napajalne energije za hranjenje nano mašinerije v telesu.
Ameriška Univerza v Indiani pa kaže, da v primeru laganja rase potreba po zunanji čistosti in higieni. Študentje, ki so se pogosteje lagali so nakupovali več čistilne ustne vode, tisti, ki pa so se lagali preko e-maila pa so nakupili dražje in večje zaloge mila.
10.00
Filipinski predstavniški dom je sprejel zakonski osnutek s katerim se kriminalizira neprimerno petje državne himne. V primeru, da senat osnutek potrdi, bo kazen za prepočasno, prehitro ali preveč osebno interpretirano petje štela 2000 dolarjev oziroma do dve leti zapora. Himna se mora peti zavedno, z andahtjo in s 100 do 120 takti na minuto še naroča osnutek.
Nigerijski politični vrh je po poraznem nastopu na mondialu izničil vse rezultate nogometne reprezentance prejšnjega leta, prepovedal nadaljnje nastope in začel s sodnimi pregoni marsikaterega krivca za slabo igro. Zaradi političnih pritiskov se je zganila še FIFA, ki je iz svojih vrst izključila že de facto izključeno Nogometno Zvezo Nigerije.
Nogometna igra v bolivijskem La Pazu pa je nudila priložnost fizičnim napadom vladajočega Gibanja napram socializmu in opozicijskega Gibanja brez strahu. Igralci poslanci so se med igro favlirali brez zadržkov, predsednik Evo Morales pa je nepridiprave uničil z udarcem v jajca. Kljub vsemu se je igra končala izenačeno, s končnim izidom 4 proti 4. Tako imenovana prijateljska tekma, ki ni minila brez posredovanja policije, je obeležila odprtje novega stadiona v prestolnici.
Komentarji
komentiraj >>