Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF NOVE VRSTE (2051 bralcev)
Torek, 26. 10. 2010
Nejc M.



...olimpijske igre poslej brez ognjemetov?...
...stavka na grških železnicah...
...na območju Amazonke v zadnjih dveh letih odkrili več kot 1200 novih rastlinskih in živalskih vrst...
...Belize prizadel orkan...

Sedma:

Zunanji ministri držav članic Evropske unije so sprejeli doslej najstrožji paket sankcij proti Iranu. Sankcije zoper jedrsko neubogljivi Iran, ki zadevajo predvsem področja trgovine, bank, zavarovalnic in prometa, so bile sicer dogovorjene že julija, sledila je le še formalna potrditev. Ob tem so zunanji ministri EU obnovili 12-mesečno razveljavitev prepovedi potovanja za beloruskega predsednika Aleksandra Lukaščenka.

Da zna biti politika palice brez korenčka neučinikovita, vse bolj spoznavajo v Mehiki, kjer se nadaljuje vojna med narko-karteli in varnostnimi silami. Vse pogostejše žrtve pa so tudi civilisti; samo v minulem vikendu je bilo ubitih več deset ljudi. V Tijuani so v maščevalni akciji pripadniki enega od kartelov vdrli v center za zdravljenje odvisnosti in pobili 13 ljudi. Šlo naj bi za odgovor na uspešno akcijo zvezne policije, ki je prejšnji teden v mestu zasegla 134 ton marihuane. Že v petek so kriminalci na neki rojstnodnevni zabavi srednješolcev pobili 14 ljudi.

Predsednik vladnega Desusa Karl Erjavec in finančni minister Franc Križanič se še naprej ne zmoreta dogovoriti glede zamrznitve pokojnin. Desus tudi po vnovičnem sestanku z ministrom za finance vztraja pri polovičnem usklajevanju pokojnin, medtem ko vlada še naprej meni, da to zaradi slabega finančnega položaja ne pride v upoštev. Erjavec in Križanič ne izključujeta dogovora v prihodnje, za dosego kompromisa se bosta namreč še pogovarjala.

Pompoznim otvoritvam in zaprtjem olimpijskih iger z maratonskimi ognjemeti utegne biti konec. Na srečanju Izvršnega odbora Mednarodnega olimpijskega komiteja so namreč njegovi šrilanški predstavniki iz okoljevarstvenih razlogov predlagali popolno ukinitev ognjenih šovov. Pri ognjemetih naj bi bilo problematično izločanje ogljikovega dioksida, saj je Mednarodni olimpijski komite zavezan k čistim igram. Po besedah predsednika komiteja Jacquesa Roggeja bodo predlog resno proučili, mnogi pa kot alternativo ognjemetom že vidijo laserske šove.

Osma:

Epidemija kolere na Haitiju se po ocenah tamkajšnjih zdravstvenih oblasti počasi umirja. Razmere naj bi se stabilizirale, saj so od nedelje zabeležili zgolj 6 novih smrtnih primerov. Zdravstvene institucije sicer pričakujejo še nadaljnje širjenje bolezni, vendar počasnejšo kot doslej, ko umrlo skupno več kot 250 ljudi.

Švedska pa trepeta pred epidemijo strelskih rafalov zaenkrat še širši javnosti neznanega moškega. Ta je v mestu Malmö od oktobra lani streljal na 15 ljudi, pri čemer je enega ubil, osem pa jih je ranil. Vse žrtve napadov so priseljenci. Serijskemu strelcu naj bi bile oblasti že na sledi.

Evropo še naprej trese stavkovna mrzlica, kateri se kajpak ne more izogniti Grčija. Zaradi stavke delavcev na železnicah, ki nasprotujejo načrtovanim vladnim reformam, so do petka v državi odpovedani vsi potniški vladi, vključno s podzemnimi, ki Atene povezujejo z letališčem. 6 mednarodnih vlakov bo nemoteno obratovalo skozi ves teden. Zaposleni na železnicah, ki nasprotujejo vladnim namenom, da privatizira železniško družbo, so sicer ta mesec stavkali že večkrat.

Deveta:

Domnevni terorist, 24-letni Kanadčan Omar Khadr se je v taborišču za teroristične osumljence v Guntanamu izrekel za krivega umora in vojskovanja proti ameriškim vojakom leta 2002 v Afganistanu. Khadr, ki ga je v Afganistan zvlekel ekstremistični oče, je priznal, da je z granato ubil ameriškega vojaka in ranil drugega. Priznal je tudi, da se je uril v vadiščih aktivistov Al Kaide. Omarja Khadra so ameriške sile ujele, ko mu je bilo vsega 15 let.

Čilski predsednik Sebastian Pinera je odlikoval 33 rudarjev, ki so jih iz dvomesečne ujetosti pod zemljo rešili pred slabima dvema tednoma. Vsak od ujetih rudarjev je prejel medaljo v spomin na 200. obletnico neodvisnosti Čila, ki jo je država praznovala ravno v času, ko so bili zasuti rudarji ujeti. Vzhičeni rudarji so ob prejetju odlikovanja dejali, da česa takega niso pričakovali.

Na območju Amazonke je bilo samo v zadnjih desetih letih odkritih več kot 1200 novih živalskih in rastlinskih vrst. Med novimi odkritimi vrstami, ki jih je Svetovni sklad za naravo predstavil na konferenci Združenih narodov o biotski raznovrstnosti v japonski Nagoji, je največ rastlin, sledijo pa ribe, dvoživke in plazilci. Med doslej nepoznanimi živalmi so med drugim žaba z ognjeno rdečo glavo, nova vrsta rečnega delfina in plešasti živobarvni papagaj.

Domači parlament bo, brez predstavnikov na novo odkritih poslanskih vrst, odločal o predlogu zakona o malem delu. Še tretjo razpravo o malem delu so poslanci opravili že v četrtek, po njej pa ostajajo razdeljeni tako v koaliciji kot opoziciji. Podporo zakonu je napovedala večina poslancev Socialnih demokratov, DeSusa, LDS-a in tudi opozicijskega SLS-a, nasprotujejo pa mu v SDS in SNS. V Zaresu so glede zakona razdeljeni.

Deseta:

Srednjeameriško državico Belize je prizadel orkan Richard, ki je podiral drevesa, daljnovode, hiše in dvigal strehe. Škode naj bi bilo za več milijonov dolarjev, približno 10.000 ljudi pa se je bilo primorano zateči v zavetišča. Orkan zdaj pričakujejo v Mehiškem zalivu, kamor pa naj bi po oslabitvi prišel le še kot tropska depresija.

Za trčenje dveh hrvaških migov 23. septembra ni bila kriva tehnična okvara, pač pa je nesreča posledica napake pilotov. Kot odkriva preliminarna preiskava letalske nesreče, pilota med vojaško vajo na Plaškem naj ne bi spoštovala načrtovanih postopkov pri izvajanju vaje. Oba sta se po nesreči s pravočasno izstrelitvijo rešila, deli razbitih letal pa so poškodovali le starejšo žensko. Vseh delov letal, ki bi utegnili pomagati pri preiskavi, preiskovalci še niso našli.

Na 30 visokošolskih zavodih, ki spadajo pod okrilje Študentske organizacije Univerze, krajše ŠOU-a, v Ljubljani, se začenjajo dvodnevne volitve v upravne odbore Študentskih organizacij fakultet ter volitve poslancev v študentski zbor. Volitve bo nadzirala volilna komisija ŠOU-a in se poskušala izogniti zapletom kakršne smo zabeležili na preteklih glasovanjih. Študentske volitve potekajo vsaki dve leti, začasni rezultatih tokratnih pa bodo znani najkasneje v petek. Uradni rezultati bodo objavljeni v ponedeljek, 8. novembra.



Komentarji
komentiraj >>