Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
VULKANSKI KROFF (2006 bralcev)
Torek, 26. 10. 2010
Gregor K.



... v Indoneziji izbruhnil vulkan ...
... Nemčija namerava obsežno reformirati svojo vojsko ...
... Slovaška vojska se umika iz Afganistana ...
... v bodoče bosta Slovenija in Hrvaška na veliko sodelovali ...
... pobuda za referendum glede zakona o RTVS ...
... verjetno predlog veta v državni zbor glede zakona o malem delu ...

V OFF-u smo že poročali o nevarnosti izbruha vulkana Merapi na otoku Javi v Indoneziji, le-ta pa je v zadnjih urah tudi izbruhnil. Čeprav so oblasti pozvale prebivalce v bližnji okolici k evakuaciji, so se za to odločile nekatere ženske in otroci, moški pa so zaradi varovanja domov ostali na ogroženem območju. Zaradi težav z dihanjem je umrl trimesečni otrok, 20 ljudi pa je ranjenih.

Nemški obrambni minister Karl-Theodor zu Guttenberg je napovedal, da bo Nemčija v prihodnjem letu začela z obsežnim prestrukturiranjem svoje vojske. Ta naj bi postala sposobnejša odgovoriti na grožnje sodobnega sveta, hkrati pa namerava država zmanjšati proračun za obrambo. Na obrambnem ministrstvu naj bi tako skoraj prepolovili število uslužbencev, predvidevajo pa tudi znatno znižati število pripadnikov obrambnih sil. Z reformo vojske, ki bo najobsežnejša v zgodovini Nemčije, naj bi prihranili 8,2 milijarde evrov letno.

Slovaški parlament je odobril načrt umika slovaških vojakov s Kosova do konca leta. Premierka Iveta Radičova je zagotovila, da umik vojakov s Kosova ne pomeni tudi konca sodelovanja Slovaške na zahodnem Balkanu. Zavrnila pa je tudi namige, da naj bi bil umik povezan z dejstvom, da Slovaška ni priznala neodvisnosti Kosova.

Hrvaški dnevnik Jutarnji list piše, da je skupna obramba zračnega prostora le majhen del bodočega sodelovanja med Slovenijo in Hrvaško. Po pisanju časnika naj bi imeli državi kmalu tudi skupna veleposlaništva po vzoru skandinavskih držav. V nekaterih državah naj bi tako obdržali lastna diplomatsko-konzularna predstavništva, delili pa bi si poslopje in imeli skupne službe. Drugje bi lahko en veleposlanik zastopal tako Slovenijo kot Hrvaško.

Državni svetniki niso izglasovali veta na nov zakon o Radioteleviziji Slovenija. Glavni očitek predlagateljev je bila sprememba statuta zavoda. Zaradi teh pomislekov sta poslanski skupini Slovenske demokratske stranke in Slovenske nacionalne stranke ter poslanec Socialnih demokratov Andrej Magajna vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o tem zakonu. Moti jih tudi določilo, ki predvideva posebne oddaje ali programe za pripadnike narodnih skupnosti nekdanjih republik Jugoslavije.

Potem, ko so poslanci z 39-imi glasovi za in 32-imi proti sprejeli Zakon o malem delu, sta se na to že odzvala predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba. Semolič vnovič opozarja, da je malo delo napaka vlade in je pot v revščino, prav tako pa napoveduje, da bodo sindikati na državni svet vložili predlog veta za zakon. Tako bi moral Državni zbor o malem delu odločati z absolutno večino. Šoba iz ŠOS-a pa je dejala, da najverjetneje sledi zbiranje podpisov za naknadni zakonodajni referendum.

Platforma nevladnih organizacij za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč Sloga je dopoldne pripravila okroglo mizo z naslovom Razvojno vprašanje Afganistana. Več o vsebini nam je povedala idejna vodja projekta Manca Juvan:



Kakšna pa naj bi bila vloga Slovenije pri nadaljnjem razvoju Afganistana?




KROFF sta pripravila Gregor in Boris.



Komentarji
komentiraj >>