Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BLAGOVNE MENJAVE (2073 bralcev)
Ponedeljek, 29. 11. 2010
tadejla



… razkriti dokumenti na strani WikiLeaks spravljajo svetovne diplomate v zadrego ...
… brazilske varnostne sile razglasile zmago v bitki za favele …
… haitijski predsedniški kandidati zahtevajo razveljavitev nedeljskih volitev …
... ubit iranski jedrski znanstvenik in ranjen doktor jedrske fizike …
... arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško postal mednarodnopravno zavezujoč …

OFF NAPOVEDNIK

Spletni strani WikiLeaks je ta konec tedna spet uspelo ugrabiti pozornost svetovne javnosti. Objava 250.000 zaupnih ameriških diplomatskih depeš, ki večinoma datirajo v obdobje po letu 2004, bo zaradi sočnih podrobnosti o menedžeriranju globalnih zadev zagotovo spravila v zadrego ne samo čelnike ameriške zunanje politike, ampak tudi predstavnike drugih držav. Gradivo je namreč prepolno diplomatskih pikantnosti, recimo zahteve arabskih držav po ameriškem napadu na Iran ali pa odlično poslovno sodelovanje med ruskimi oblastmi in organiziranim kriminalom.

Če vas zanima, ali se v dokumentih pojavlja tudi Slovenija, potem je odgovor da, in to pravzaprav v resnično zgodovinskem smislu. Slovenska vloga v diplomatski korespondenci namreč po našem mnenju pojasnjuje genezo trgovinskih odnosov in vprašljivo vrednost ameriškega dolarja. Naj pojasnimo. Iz objavljenih dokumentov izhaja, da so Združene države Amerike pogojevale obisk Boruta Pahorja oziroma Danila Türka pri predsedniku Baracku Obami s slovenskim sprejetjem enega izmed zapornikov v Guantanamu.

Mešetarjenje nakazuje na regresivni historični obrat od denarja kot plačilnega sredstva v trgovinskih odnosih k blagovni menjavi, ki je bila sicer predhodnica rokovanja s kešem. Preprosto: en slovenski obisk pri Obami je torej enak enemu nesrečniku iz koncentracijskega taborišča, s tem pa ameriške oblasti implicitno priznavajo tudi, da je dolar vreden en kurc. Potemtakem ni jasno samo to, zakaj so jenkiji pri prepričevanju drugih držav za sprejem zapornikov vztrajali pri dolarskih stimulacijah. Na objavo dokumentov se je takole odzval uradni govorec ministrstva za zunanje zadeve Milan Balažic:



Zaradi hekerskih napadov na WikiLeaks je bil zaenkrat objavljen le del diplomatskih depeš. Glede na informacije medijev, da se v teh dokumentih Slovenija omenja več kot 800-krat, je na novinarsko vprašanje, koliko dokazov o etično sprevrženem barantanju s človekovimi pravicami še lahko pričakujemo, Balažic odgovoril:



Berete OFF program Radia Študent, že prej ogorčen nad oblastniško percepcijo človekovih pravic, po novem pa nezadovoljen tudi nad potencialno unovčljivostjo podalpskega premiera oziroma predsednika.

OFF PROGRAM

Šestdnevne operacije proti kriminalnim združbam v favelah Ria de Janeira so brazilske varnostne sile končale z razglasitvijo zmage. Cilj operacij je bil izboljšati varnost v mestu pred prihajajočimi športnimi dogodki, kot so svetovno nogometno prvenstvo leta 2014 in olimpijske igre dve leti kasneje. Vseeno ostaja dvom, ali je to tudi uspelo, saj 35 ubitih ljudi ne pomeni tudi odprave strukturnih vzrokov za kriminal in dejstva, da okoli tretjina od šestih milijonov prebivalcev mesta živi v favelah. Vojska in policija sta včeraj sicer vdrli še v favelo Groto, „meko“ narko preprodajalcev, ki je bila doslej izven nadzora oblasti. Zaseženih je bilo 40 ton marihuane, po nekaterih podatkih pa tudi 200 ton kokaina.

Kmalu zatem, ko so se v nedeljo na Haitiju zaprla volišča, je 12 od 19ih predsedniških kandidatov zahtevalo razveljavitev volitev zaradi domnevnih prevar in zmede z volilnimi seznami. Kandidati so svoje podpornike še pozvali demonstracijam proti vladi predsednika Reneja Prevala. Tega obtožujejo načrtnih prevar, a tudi kandidat njegove Stranke enotnosti Jude Celestin ni mogel voliti, saj ga ni bilo na njegovem volilnem seznamu. Državna volilna komisija je sicer priznala težave in nasilje, a je hkrati zatrdila, da gre le za majhen delež volišč. Eden od problemov je tudi dejstvo, da je po potresu 12. januarja, v katerem je umrlo okoli 250.000 ljudi, brez domov in s tem brez stalnega naslova ostalo več kot 1,5 milijona ljudi.

V eksploziji bombe je bil davi v Teheranu ubit ugledni jedrski znanstvenik Madžid Šahriari, v podobnem ločenem bombnem napadu pa je bil ranjen doktor jedrske fizike Farejdun Abasi. Iranska televizija je krivdo za napad že pripisala Izraelu, ki se ne more sprijazniti z iranskim jedrskim programom, medtem ko so predstavniki državne jedrske organizacije s prstom pokazali na neotipljive sovražnike. Malce kasneje se je oglasil še notranji minister Mustafa Mohamed Nadžar z nedvoumno obsodbo na račun ameriške in izraelske obveščevalne službe CIA in Mosad. Dejstvo ostaja, da so bili iranski jedrski strokovnjaki, ki delajo za obrambno ministrstvo, v zadnjih letih večkrat tarča atentatov ali pa so nepojasnjeno izginili.

V povezavi z napadom na katoliško cerkev v Bagdadu 31. oktobra, v katerem je umrlo več kot 50 ljudi, je bilo aretiranih 12 oseb. Med prijetimi naj bi bil tudi Huthaifa al-Batawi, bagdadski vodja skupine Islamska država Irak, ki je tudi prevzela odgovornost za napad. Z zadržanjem talcev v cerkvi so hoteli napadalci izsiliti izpustitev zapornikov iz vrst Al-Kaide, incident pa se je po nekaj urah končal z vdorom varnostnih sil.

V Afganistanu je moški, preoblečen v policista ubil šest Natovih vojakov. Napad, v katerem je bil napadalec ubit, se je zgodil na vzhodu države, kjer so nameščeni predvsem ameriški vojaki. Incident preučuje skupna ekipa afganistanskih in Natovih preiskovalcev. Natovi vojaki si oporišča delijo z afganistanskimi policisti in vojaki, kar olajša delo napadalcem, ki se preoblečeni vtihotapijo v oporišča. Letos je bilo ubitih že 668 tujih vojakov, kar je največ od invazije leta 2001.

Mednarodna organizacija za migracije IOM v letnem poročilu ocenjuje, da bo število mednarodnih migrantov do leta 2050 naraslo za 68 odstotkov in bo znašalo 405 milijonov oseb. Trenutno naj bi bilo 240 milijonov mednarodnih migrantov. Ekspanzija migracij bo po ocenah IOM-ja povzročila občutno povečanje delovne sile v državah v razvoju, a bo hkrati stagniralo tudi število razpoložljivih delovnih mest. Trenutna ekonomska kriza je sicer upočasnila migracije, kar pa se bo spremenilo z obljubljenim gospodarskim okrevanjem.

Mednarodna fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min oziroma ITF je sporočila, da uspešno nadaljuje s čiščenjem kasetnega streliva v Srbiji. V drugi polovici tega leta je tako očistila in vrnila v uporabo lokalnemu prebivalstvu dodatnih 813.050 kvadratnih metrov površine. Donacije za to so priskrbele Združene države Amerike, ki so odgovorne tudi za raztresenost kasetnega streliva v Srbiji, in sicer z napadi leta 1999. V letu 2011 si je fundacija zastavila ambiciozen cilj izvesti aktivnosti v skupni vrednosti več kot 30 milijonov evrov v jugovzhodni Evropi in drugih regijah. Delegacija ITF se je tako nedavno udeležila prvega srečanja držav članic konvencije o kasetnem strelivu v Laosu, kjer je tudi uradno dobila status opazovalke.

Arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško o načinu reševanja mejnega vprašanja je z današnjim dnem postal mednarodnopravno zavezujoč za obe državi. Samo delo arbitražnega sodišča bo formalno steklo po podpisu hrvaške pristopne pogodbe z Evropsko unijo, kar naj bi se zgodilo naslednje leto. Mediji vseeno že ugibajo o imenih članov sodišča. Reški Novi list tako neuradno poroča, da bo mednarodni pravnik iz Reke Budislav Vukas najverjetneje hrvaški predstavnik v petčlanskem sodišču, ki pa bo moral odločati v skladu z mednarodnim pravom in arbitražnim sporazumom in ne v skladu s parcialnimi interesi Hrvaške. Hrvaške interese bo namreč zastopala pravnica Maja Seršić, ki pa ne bo članica sodišča. Kako stvari potekajo na slovenski strani, pa je na jutranji novinarski konferenci ne preveč zgovorno obelodanil uradni govorec ministrstva za zunanje zadeve Milan Balažic:



Sindikat delavcev v energetiki je na premiera Boruta Pahorja naslovil odprto pismo, v katerem se pritožuje nad ravnanjem gospodarske ministrice Darje Radić. Ta namreč po prepričanju predsednika sindikata energetike v Termoelektrarni Šoštanj Branka Sevčnikarja ni izpolnila ustne obljube o zamenjavi Janeza Kopača, direktorja direktorata za energetiko na gospodarskem ministrstvu, kar je bila tretja stavkovna zahteva sindikata v TEŠ-u. Obljuba naj bi bila tudi razlog za odpoved generalne stavke, namesto tega pa Kopač po mnenju sindikata še vedno zavaja javnost o okoliščinah izgradnje šestega bloka v Šoštanju.

V Ljubljani se je začela dvodnevna mednarodna konferenca o ekonomskih migracijah na prostoru nekdanje Jugoslavije. Udeleženci konference, ki jo v sodelovanju s Fundacijo Friedrich Ebert iz Nemčije organizira Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, so sindikati s področja bivše skupne države in domači sindikalisti, ki se sploh v zadnjem času pogosto srečujejo z delavci in delavkami migranti.

OFF sta pripravila Tadej in Boris



Komentarji
komentiraj >>