Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Filmsko bogata iztekajoča se jesen: festivali, festivali in še enkrat festivali (2594 bralcev)
Ponedeljek, 29. 11. 2010
Nina in Andrej



V prvem delu filmsko-radijskega druženja smo vam predstavili program 26. Festivala gejevskega in lezbičnega filma. V drugem delu je Andrej za vas pripravil predstavitev Festivala autorskog filma, ki se danes začne v Beogradu. V zadnjem delu edicije pa smo napovedali še Mednarodni festival študentske filmske in video produkcije Filofest, 7. Mednarodni festival animiranega filma Animateka ter Doku Elzo, v sklopu katere si boste 5.12. lahko ogledali film Zmaj.

Posnetek oddaje V CELOTI!















Spletne strani predstavljenih filmskih festivalov in dogodka Doku Elza:

http://www.ljudmila.org/siqrd/fglf/
http://www.faf.rs/
http://www.filofest.com/
http://www.animatekafestival.org/
http://www.menzaprikoritu.org/?p=4690

Drage poslušalke in poslušalci, prav lep pozdrav v novi Temni zvezdi. V prvem delu našega novega filmsko-radijskega druženja vam bomo predstavili program 26. Festivala gejevskega in lezbičnega filma, v drugem delu pa je Andrej za vas pripravil predstavitev Festivala autorskog filma, ki se začne jutri v Beogradu. V zadnjem delu današnje edicije bo sledil še krajši info blok, v katerem bomo med drugim napovedali Mednarodni festival študentske filmske in video produkcije Filofest, prav tako pa vas bomo opozorili še na prihajajoči 7. Mednarodni festival animiranega filma Animateka in na Doku Elzo, v sklopu katere si boste lahko ogledali film Zmaj.

Na 26. Festivalu gejevskega in lezbičnega filma, ki se je v soboto pričel s kratkim bosanskim filmom Rožnata reka, z letošnjim perujskim kandidatom za tujejezičnega oskarja in nagrajencem nagrade občinstva na Sundancu 2010 Protitok, si boste lahko ogledali več kot trideset igranih, dokumentarnih in kratkih filmov. Raznovrstni filmski program, ki skuša predstaviti najnovejše oziroma najvidnejše filme, ki odpirajo gejevske, lezbične, bi- in transseksualne teme, si bo moč ogledati v Slovenski kinoteki, Kinu Metropol v Celju, v MKSMC–ju v Kopru in v Mestnem kinu na Ptuju. Seveda ob tem ne pozabite še na spremljevalni program festivala in na program »OFF«, ki je povezan z literaturo in v katerem si boste lahko ogledali brezplačni filmski projekciji Pankrtka iz Karoline in Mišima: Obred ljubezni in smrti. Več o spremljevalnem programu pa si lahko preberete na spletni strani festivala: http://www.ljudmila.org/siqrd/fglf/.

A navkljub mednarodnemu renomeju festivala in dejstvu, da gre za najstarejši festival gejevskega in lezbičnega filma v Evropi, se le-ta sooča z različnimi težavami. Več o njih pa Brane Mozetič, programski selektor festivala:















Posvetimo se sedaj programu pričujočega filmskega dogodka. Ena od osrednjih tem letošnjega festivala je po besedah Suzane Tratnik, selektorice programa, problematika ostarelih gejev in lezbijk. V okviru te tematike si boste tako lahko ogledali avstrijski dokumentarni film Zaljubljene, zrele, drzne, kitajski dokumentarec Pridi k očku, pa tudi kitajski dokumentarec z naslovom Kvirovska Kitajska.

Če so se organizatorji na lanski ediciji poklonili Hladniku in Viscontiju, se tokrat festival spominja treh velikih imen filmske zgodovine: Sergeja Eisensteina, Sergeja Josipoviča Paradžanova – slednja bi lahko označili za t.i. sovjetski sklop – in Rocka Hudsona. Tudi sicer pa lahko rečemo, da gre za drugi letošnji tematski sklop, ki ga označuje nekakšno razkrivanje tančic v filmski zgodovini. Več o poklonih velikim filmskim imenom, ki so se na različne načine soočala s krivičnimi družbenimi nalepkami, stigmami in obsodbami pa Brane Mozetič:















Ko pa smo že pri zgodovini, naj ob tem omenimo še dva filmska naslova iz zgodovinske zakladnice lezbičnega in gejevskega filma. Prvi je film z naslovom Jaz ti on ona iz leta 1976, ki sodi med najpomembnejše lezbične filme, pri čemer je zanj Nataša Velikonja v festivalskem katalogu zapisala, da temelji na avtobiografski kratki zgodbi, ki jo je kultna režiserka Chantal Akerman napisala leta 1968 v Parizu. Drugi film pa nosi naslov Drugače kot ti in jaz, posnet je leta 1957 in obravnava tabu temo 175. člena nemškega kazenskega zakonika, po katerem je bila moška homoseksualnost kazniva, pri čemer pa organizatorji sporočajo, da bo poleg cenzurirane verzije filma moč videti tudi prizore, ki so bili izrezani iz integralne različice, z naslovom Tretji spol.

Tretji tematski sklop je dokumentarno-aktivistični afriški sklop, o katerem vam bo več povedala Suzana Tratnik:















Poleg že omenjenih filmov omenimo vsaj še nekoliko bolj humoren film Prijatelj iz Fara (2008), pa ameriški film In prišla je Lola (2009) ter remake Teci, Lola, teci. V okviru tega, po besedah Suzane Tratnik, zabavno-tragičnega sklopa, je potrebno omeniti še film z naslovom Saša (2010) režiserja Dennisa Todoroviča, ki mu boste lahko prisluhnili tudi po projekciji filma.

Ko smo že pri festivalskih gostih, naj še opozorimo, da se bo festivala med drugim udeležil tudi nemški režiser Michael Stock – gre za avtorja pretresljivega dokumentarnega filma Razglednica očetu (2010) -, ki mu boste prav tako lahko prisluhnili v pogovoru.

Poleg že izpostavljenih filmov je potrebno opozoriti še na dva filma lezbične zgodovine, in sicer na britanski film Skrivni dnevniki Anne Lister (2010) in na italijanski film Vijoličasto morje (2009). Tematike spola se dotika argentinski filmski naslov Zadnje poletje Boyite (2009).

Od sobote pa vse do danes ste si lahko na festivalu - ta po besedah Braneta Mozetiča ni samo filmski, temveč tudi aktivistični, angažirani festival – ogledali že kar nekaj filmov, pri čemer pa naj izpostavimo še ameriški dokumentarec Dve duši (2009), ki govori o Fredu Martinezu, ki je bil nádleehí (»tisti, ki se vedno spreminja«), človek z moškim telesom in žensko dušo, kar je v starodavni tradiciji Indijancev veljalo za poseben dar. Tragično zgodbo iz sovraštva brutalno umorjenega 16-letnega Martineza raziskuje režiserka Lydia Nibley.

26. Festival gejevskega in lezbičnega filma bo potekal vse do 5. 12. 2010! Več informacij, zlasti o urniku projekcij, pa dobite na že omenjeni spletni strani oziroma v festivalskem katalogu.
---
Sedaj pa prisluhnimo prispevku o 16. Festivalu autorskog filma, ki ga je za vas pripravil Andrej Tomažin.

Jutri, natančneje tridesetega novembra, bo v Beogradu začetek že 16. Festivala autorskog filma, ki ima letos manjše težave s finančno podporo, a vseeno ponuja nekaj zanimivih stvari, najsi je to programska sekcija Novi turški film ali sekcija Anarhizem in film. Da ne bi izgubljali preveč besed z zapisanim, smo se v Beogradu povezali s piarovko festivala FAF, Tatjano Ristić, ki nam je zaupala, česa se lahko letos na festivalu nadejamo.















Ker se nam je prej nekaj označevalcev zapisalo nenaključno, denimo Turški novi film in Anarhizem in film, so nas seveda zanimale podrobnejše informacije v zvezi s tema dvema filmskima sekcijama:
















Zanimalo nas je tudi, kaj pravzaprav predstavlja festival avtorskega filma in kakšna je njegova zgodovina.















Če je na znotraj festivalsko dogajanje takšno, kot je, pa festivalskim zadevam tu in tam (pa najbrž vedno bolj) pritičejo finančni problemi. Na prvi strani festivalske spletne strani je zapisana krajša poslanica, iz katere štrli stavek: Autorski festival ipak će biti održan. Čak I ove godine. S takimi besedami so bili preplavljeni že festivalski bilteni za leto 1995, 1996, 2001, 2002 in - tudi za letošnje leto.
















Za konec pa še nekaj osebnih vtisov o festivalu, ki nam jih je podala piarovka 16. Festivala avtorskega filma FAF v Beogradu, Tatjana Ristić.















---
To sta bila Tatjana in Andrej. Sedaj pa sledi še obljubljeni info blok. Med šestim in desetim decembrom bo potekal Mednarodni festival študentske filmske in video produkcije Filofest. Na festivalu, projektu študentov Filozofske fakultete, si boste lahko ogledali pisano število študentskih filmov v tekmovalnem in netekmovalnem programu, prav tako pa bodo filmske projekcije spremljali še različni spremljevalni dogodki: od predavanj - predavali bodo na primer Stojan Pelko, Matic Majcen in Miran Zupanič -, scenaristične delavnice pod mentorstvom Matjaža Javšnika in video delavnice v sodelovanju z Izobraževalnim središčem RTV Slovenija. Več o festivalu pa na spletni strani http://www.filofest.com/.

Šestega decembra pa bo startal tudi 7. Mednarodni festival animiranega filma Animateka. Na festivalu si boste lahko ogledali kar 540 animiranih filmov, poleg katerih pa bo sedma Animateka ponudila še 15 spremljevalnih dogodkov: od likovnih razstav, avdio-vizualnih dogodkov, okroglih miz do pogovorov z gosti. Med 16. in 18. decembrom bo Animateka z delnim ljubljanskim programom gostovala tudi v Kinu Udarnik. Povejmo še, da sta letošnja rezidenčna umetnika estonska avtorja animiranih filmov, soprog in soproga Priit in Olga Pärn. Več o festivalu, ki se letos med drugim obsežno posveča avantgardnemu animiranemu filmu, nemški animirani produkciji, pa tudi japonski sodobni animaciji, si lahko preberete na spletni strani festivala: www.animateka.si.

Na Miklavžev večer pa ne pozabite še na Doku Elzo, projekcijo dokumentarcev v podporo festivalu DokMA. 5. decembra ob 21. uri si boste tako v Menzi pri koritu lahko ogledali predelavo kratkega dokumentarnega filma Zmaji, ki je nastal na lanski NISI MASA delavnici dokumentarnega filma v Turčiji; premierno pa ste si ga lahko že ogledali na lanskoletni DokMini ediciji. Več o dogodku, ki se ga bosta morebiti udeležila tudi režiserja filma, pa na spletnih straneh DokMe in Menze pri koritu.

Tokratno Temno zvezdo sva pripravila Nina Cvar in Andrej Tomažin, za tehnično realizacijo pa je poskrbel Primož.


Komentarji
komentiraj >>