Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PROGRAM SREDA 29. OKTOBER 2003 (3079 bralcev)
Sreda, 29. 10. 2003
cigor



...slovenska nacionalna sramota se nadaljuje z glasovanjem o 'tehničnem zakonu o izbrisanih'...
...Voljču se maje stolček na čelu največje slovenske banke...
...lakota v najdebelejši državi sveta...
...nizka volilna udeležba na lokalnih volitvah v Izraelu...

Svoboda govora, nad katero se še preradi pritožujemo tudi v relativno spokojnih kotičkih sveta, je marsikje še bolj relativna. Tako je Lao People Democratic Republic, torej Laos, ob Kitajski ena najkonsistentnejših zatiralk pravice do svobode govora in z njo dandanes neizbežno povezane svobode tiska.

Nič bolje ni v Zimbabveju, kjer so bili te dni aretirani vsi uredniki edinega neodvisnega medija v državi, the Daily News. Pod obtožbo nelegalnega izdajanja tiska in razžalitve sodišča so dobili novo rezidenco, v kateri kljub vztrajanju njihovega odvetnika ne bodo upravičeni niti do medicinske oskrbe.

Častnik so zasegli takoj po tem, ko se je po 6 tedenski odsotnosti na časopisnih stojnicah pojavil z naslovnico “We’re back!”. A nekdo se s sloganom očitno ni strinjal, saj so policisti zasegli vso tehnično opremo svobodnega medija. Verjetno je the Daily News še najbolj v zobeh notoričnemu predsedniku Robertu Mugabeju in njegovi vladi, ki sta napogostejša, čeprav nikakor preveč spoštovana gosta častnika.

Poslušate nad neodvisnostjo medijskega delovanja zaskrbljeni off program Radia Študent!


...slovenska nacionalna sramota se nadaljuje z glasovanjem o 'tehničnem zakonu o izbrisanih'...
...Voljču se maje stolček na čelu največje slovenske banke...
...lakota v najdebelejši državi sveta...
...nizka volilna udeležba na lokalnih volitvah v Izraelu...



Človeško dostojanstvo nima cene, smo lahko po dolgem času slišali v državnem zboru. Ali slednje pomeni, da se na slovensko politično sceno ponovno vrača levica? Verjetno ne, a tudi nabiranje predvolilnih točk na tak način toplo pozdravljamo.

Včeraj pogreta razprava o tako imenovanem sistemskem zakonu o izbrisanih, se nadaljuje s predstavitvijo stališč o še enem tako imenovanem tehničnem zakonu o izbrisanih. Slednjega državni zbor obravnava po skrajšanem postopku, kar tehnično pomeni dvigni roke koalicija in zdravo. Predsednik državnega zbora Pahor je včeraj namreč še tretjič zavrnil pobudo za vložitev zahteve za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s tehničnim zakonom o izbrisanih. Tako ni ovir, da izbranke in izbranci Kranjcev o zakonskem predlogu danes ne bi dokončno odločili.

Sigma je stigmatizirala tudi najbolj brezmadežne. V današnji perspektivi na odstrel s svojega stolčka čaka predsednik uprave NLB Marko Voljč. Nadzorni svet, ki bo na seji obravnaval poročilo mednarodne revizijsko-svetovalne družbe Accenture o reviziji informacijskega sistema Sigma, naj bi na mizi že imel Voljčevo odstopno izjavo. Marko govoric raje ne komentira, lahko pa povemo, da znajo zaupne ušesa povadati, da ga že čaka nov usnjeni podpiralnik hrbtenice. Voljč bi po nekaterih informacijah profesionalno kariero nadaljeval v okviru drugega največjega lastnika NLB-ja, torej belgijske KBC.

Kakor grde sanje se zdi dejstvo, da v obljubljeni deželi najdebelejših ljudi kdo strada, toda tovrstnih primerov je vse več. Zvezni državi Washington in Oregon se ponašata z najvišja revščino in brezposelnostjo v celotnih Združenih državah. Ljudi, ki si sami niso sposobni priskrbeti dovolj za en obrok, je kar 780.000. Od tega je 40 odstotkov otrok.

Samaritanski Izraelci so se odločili približno 3000 palestinskim trgovcem z Zahodnega brega dovoliti vstop v Izrael. Prav tako so zid, ki ljudstvi vse bolj odločno razmejuje, naredili prehoden za 1500 palestinskih delavcev, ki imajo prost vstop v industrijsko cono na severu Jeruzalema. V dobri veri naj bi obnovili tudi palestinski medmestni promet, poročajo na izraelskem vojaškem radiu. Za sprostitev nekaterih sankcij so se zavzemali že prejšnji teden, toda jastrebi iz vladnih vrst, natančneje obrambni minister Šaul Mofas, so želeli počakati do zaključka lokalnih volitev.

Presenetljivo se je jih je udeležila le skromna gručica ali manj kot polovica od skupno 3,8 milijona volilnih upravičencev. Zanimivo je pojasnilo izraelskega notranjega ministra, da so Izraelci letos enkrat že volili, in sicer pred šestimi meseci na parlamentarnih volitvah, na katerih so izrazili zaupanje v politično vodstvo. Kljub preočitni zmagi Šaronove Likud so mnogi prepričani, da vladajoča stranka politične sfere ne obvladuje z enako suverenostjo kot v času parlamentarnih volitev.

Slovenski zunanji politiki se zgleda obetajo časi, ko bodo v diplomaciji namesto spontanih izbruhov strpne in manj strpne narave sledile poteze, ki bodo, pazite, vnaprej pripravljene in domišljene. Odbor državnega zbora za zunanjo politiko in komisija za evropske zadeve se tako na skupni seji pogovarjata o poteku medvladne konference o reformi Evropske unije. Govora bo o stališčih, ki jih glede institucionalne reforme EU na medvladni konferenci zagovarja slovenska vlada. Pritožujejo pa se tudi poslanci državnega zbora, saj vlada in ustrezni odbori po njihovem mnenju delujejo preveč ekskluzivistično. Zato zahtevajo boljšo obveščenost s strani vlade, na kar je v govoru opozoril predsednik komisije za evropske zadeve Alojzij Peterle.


Komentarji
komentiraj >>