Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF ČRNIH KARTIC (1948 bralcev)
Torek, 14. 12. 2010
Gregor K.



... Kevin Costner v zabaval slovenske velepomembneže ...
... v Ameriki val tožb proti delu zakona o zdravstveni reformi ...
... nuna obtožena poneverbe za 850 tisoč ameriških dolarjev...
... na sledi zdravila za Alzheimerjevo bolezen ...
... na Kitajskem se strinjajo s prepovedjo kajenja v javnih prostorih ...
... umrl ameriški diplomat Richard Halbrooke ...
... velika podpora Assangeu iz celega sveta ...
... v Ameriki proti lakoti in debelosti otrok z enim mahom ...




SEDMA

Kevin Costner, ki je Slovenijo obiskal na povabilo slovenske podružnice družbe veleslavnih, Diners Cluba Slovenija, je bil navdušen nad lepotami te dežele in prijaznostjo ljudi. Sam pa je Slovenijo še polepšal s koncertom svoje skupine Modern West, ki ga je imel na Gospodarskem razstavišču in na katerem so imetniki črnih diners kartic zbirali denar za uboge otroke. Zaobljubil pa se je, da se bo še vrnil v ta konec sveta in sicer namerava z jadrnico obiskati slovensko obalo. Dolgo torej tudi v drugo ne bo ostal, vendar jasno komaj čakamo njegov naslednji prihod.

V Zdrženih državah Amerike se kar vrstijo tožbe proti delu zakona o zdravstveni reformi, ki jo marca letos s težavo udejanila Obamova administracija. Medtem, ko sta demokratska sodnika v Michiganu in Virginiji pred kratkim tožbo proti neustavnosti obveznega plačevaja zdravstvenaga zavarovanja spoznala za neutemeljeno, je republikanski sodnik Henry Hudson včeraj razsodil drugače. Poplava tožb proti zakonu kratkoročno sicer ne bo imela večjega neposrednega učinka, bo pa argumentacija prvostopenskih sodišč verjetno vplivala na odločitev vrhovnega sodišča, ki bo imelo zadnjo besedo.

Katoliška nuna, sestra Maria Thorton, znana kot ljubiteljica gemblerskih izletov v Atlantic City, je obtožena poneverbe za več kot 850 tisočih dolarjev. To naj bi storila na kolidžu v New Rochellu v New Yorku, kjer je bila podpredsednica finančnega resorja. Trik, ki ga je uporabljaja je bil ta, da je na šolo pošiljala ponarejene račune na podlagi katerih je ustanova nevede odplačeva njene osebne kredite in izdatke.

Najnovejše raziskave možganov so nevro znanstvenike pripeljale do optimističnih ugotovitev. Nekateri med njimi namreč verjamejo, da so za dolg korak bliže zdravilu proti Alzheimerjevi bolezeni, ki velja danes za neozdravljivo, prizadane pa predvsem starejše od 65 let. Predvideva se, da bi leta 2050, brez odkritega načina zdravljena, za tovrstno demenco trpelo več kot en procent prebivalstva.

OSMA

Kitajska postaj moderna država še na enem področju. Več kot osemdeset procentov prebivalcev v jugovzhodnem mestu Šenzen, se po javnomnenjskih raziskavah, kljub visoki priljubljenosti kajenja na Kitajskem, strinja s prepovedjo kajenja v prostorih vozil javnega prevoza. V tem mestu so sicer protikadilski zakon sprejeli marca letos, poleg omenjenega javnega prevoza pa zakon vključuje še prepoved kajenja v bolnišnicah, šolah in pisarnah.

Po pretresu ameriške diplomacije z razkritimi depešami, je Združene države stresla še ena novica iz področja diplomacije. V 69. letu starosti je namreč umrl eden najbolj vidnih ameriških ambasadorjev, Richard Holbrooke. Po besedah Obame, velikan ameriške zunanje politike. Vendar sodeč po začetku kariere, ko je služil kot diplomat v Vietnamu in koncu le-te, bil je namreč posebni odposlanec za Afganistan in Pakistan, lahko sklepamo, da ni bil ravno najbolj uspešen. Boljše mu je šlo v Bosni in Hercegovini, saj je v svetu najbolj znan kot tvorec Daytonskega mirovnega sporazuma, ki je tam leta 1995 končal vojno.

Podporo spletnemu aktivistu Julianu Assangeu, pred tem ko bo danes drugič stopil pred londonsko sodišče na katerem se bodo njegovi odvetniki pogajali okoli njegove varščine, je na spletni strani Avaaz izrazilo že več kot 610 tisoč ljudi iz vsega sveta. Le ta se seveda ne nanaša direktno na obtožbe posilstva, ampak poziva ZDA in druge države, naj ustavijo napade na WikiLeaks in njihove partnerje ter naj spoštujejo zakone o svobodi izražanja in svobodi medijev.

DEVETA

Indonezijski parlament je potrdil zakon, s katerim lastniki avtomobilov za lastne potrebe ne bodo več upravičeni do subvencioniranega goriva. Denar, ki ga bo vlada privarčevača z omenjenim ukrepom, naj bi porabili za sofinanciranje prenove infrastukture, s katero bodo poskušali v državo pritegniti tuje vlagatelje. Zakon, ki bo prišel v veljavo marca, pa že razburja prebivalce te azijske države.

Ameriški predsednik Barack Obama je v osnovni šoli v Washingtonu podpisal zakon "o zdravih in sitih otrocih" s katerim bi naj obenem poskrbeli za lačne otroke in tudi za tiste s prekomerno telesno težo. Zakon predvideva 4,5 milijarde dolarjev porabe v 10 letih za prehrambene programe šolskih otrok. Na tisoče otrok bo dobilo dostop do šolske malice, kmetijsko ministrstvo ZDA pa bo šolam izdalo navodila glede kakovosti hrane v šolskih menzah in avtomatov s hrano.

Da sta si vojska in biznis zelo blizu dokazuje tudi primer iz Južne Koreje. Tamkajšnji načelnik vojske, general Hwang Eui Don, je zaradi nepremičninskega škandala odstopil s položaja in to kljub napetostim s svojo severno sosedo. To je storil po tem, ko so se v medijih pojavila poročila o njegovih nepremičninskih investicijah, ki naj bi mu prinesla bajne zaslužke.

Evropski poslanci bodo danes v Strasbourgu glasovali o pomoči za delavce Mure iz sklada za prilagoditev globalizaciji. Slovenija je za pomoč delavcem Mure aprila zaprosila za 2,2 milijona evrov, sama pa bo prispevala 1,2 milijona. Prošnja za pomoč delavcem Mure je za zdaj edina prošnja Slovenije za sredstva iz tega sklada. Po potrditvi v Evropskem parlamentu je na potezi še Svet Evropske unije.

DESETA

V britoffu ob osmih smo že poročali o smrti znanega ameriškega diplomata Richarda Halbrooka, ki je nazadnje služil domovini kot posebni odposlanec v Pakistanu in Afganistanu. Zadnja novica v zvezi z njim je nekoliko bolj veselo zabavne narave. Po poročanju New York Timesa, je Halbrooke tik pred 21 urno operacijo na aorti izjavil »Zaustavite vojno v Afganistanu«. Lep anekdotičen konec torej.

Ameriška vesoljska sonda Voyager 1 se bliža robu sončevega sistema. Od zemlje je oddaljena 17.3 milijarde kilometrov in gre tako za človeški predmet, ki je najdlje od svojega proizvajalca. Sonda se približuje medzvezdnemu prostoru, kjer ni več nobenega vpliva sonca in kjer njeni aparati že zaznavajo delce, ki prihajajo od druge smeri. Na politični sceni se je v Amerika v medprostoru znašla že pred časom, vpliv iz druge strani pa je tudi že kar nekaj časa zaznaven.

Z izraelskimi vojaki nimajo probleme zgolj palestinci, ampak tudi sama izraelska vojska. Eden od bolj pronicljivih vojakov je namreč ukradel puško in poslikal kreditno kartico generala Gabija Ashkenazija, ter oboje prodal prekupčevalcem z orožjem. Na vojaškem sodišču je vojak Lewis Maskota dejanji priznal in se potožil, da je bil v tistem času v velikih finančnih škribcih.



Komentarji
komentiraj >>