Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU poročilo - Mislav Žitko (1677 bralcev)
Torek, 21. 12. 2010
DPU



...prisluhnite zadnjemu DPU poročilu tega leta...

Poročilo s predavanja DPU - Mislav Žitko

Prejšnji četrtek, 9. decembra v klubu Gromka, je znotraj tematskega cikla Razredni boj po razrednem boju na Delavsko punkerski univerzi nastopil Mislav Žitko. Predavanje je nosilo naslov "Politična ekonomija gospodinjstev: pristop Marx-Minsky".

Glavna teza predavanja je bila pokazati, kako so se gospodinjstva v zadnjih petdesetih letih preko procesa kreditiranja vključila v proces financializacije oziroma začela na finančnem trgu igrati vlogo, ki je do sedaj v zgodovini ekonomije niso imela. Pri zadnjem svetovnem finančnem zlomu so se ravno gospodinjstva izkazala kot najšibkejši člen, s katerim se je kriza v ZDA tudi začela.

Kreditiranje prebivalstva, pa naj gre za hipotekarne kredite, študentske kredite ali kredite za potrošnjo, je od 60-ih naprej strmo naraščalo, medtem ko so prihodki gospodinjstev ostajali enaki oziroma so se dvigovali le počasi. To nesorazmerje je povzročalo vedno večjo stopnjo delikvence, kar je posledično vplivalo na stabilnost finančnih trgov. Prav tako se je v tem času spremenila tudi vloga bank, katerih posojila v industrijskem sektorju so postopno nadomeščali različna novonastala finančna krila same industrije. Tako so se bile banke po eni strani primorane obrniti na nove kliente - gospodinjstva, po drugi pa so privzele novo funkcijo - posrednika med velikimi investicijskimi bondholderji in gospodinjstvi v primeru pokojninskih skladov. Banke so s tem izgubile nadzor nad prihodki in posojili, kar je kulminiralo v zlomu, ko so banke ustavile posojanje tudi tistim, ki so lahko odplačevali kredite.

Hyman Minsky, postkeynesijanski ekonomist, ki je z zadnjo krizo spet postal aktualen, je v svoji teoriji prehoda od ekonomske rigoroznosti do ekonomske fragilnosti pokazal na moment krhkosti finančnega sistema. Slednji se mimogrede tudi imenuje "Minsky moment". Ta se kaže v preveliki evforiji, ki nastane ob prekomernem zadolževanju, ne glede na posledice, spekulativna in prej ali slej vodi v finančno nestabilnost in zlom.

Delavsko punkerska univerza odhaja na novoletne počitnice, zato bo naslednje predavanje šele 13. Januarja, kot vedno ob 18.00 v klubu Gromka na Metelkovi. Predavala bosta Goran Lukič, predstavnik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Denis Miklavčič predsednik sindikata samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in informiranja.

Poročilo je spisala Lidija.

 



Komentarji
komentiraj >>