Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Podobni infoblok (1959 bralcev)
Ponedeljek, 27. 12. 2010
cooky



... upori študentov v Maroku...

...upori študentov v Porto Ricu...

... v Veliki Britaniji...

... v Grčiji...

... v Italiji...

... v Nemčiji...

... in rezultat raziskave PISA v Sloveniji ...

Podobni infoblok


Začnimo mednarodno. V glavnem mestu Maroka, Rabatu, so stavkali nezaposleni učitelji, katerim so se pridružili tudi študentje. V ospredju so bile zahteve po več javnih službah. Ker tamkajšnjim robokopom to ni bilo všeč, so jih poskušali nasilno razgnati, ko jim tudi to ni uspelo, so se vneli spopadi. Ali so bile njihove zahteve uslišane, nam ni znano.

Nekaj podobnega se je dogajalo tudi v Porto Ricu. Študentje in profesorji se tam že nekaj časa zavzemajo za javno šolstvo in odpravo šolnin, v zadnjem času pa vse bolj tudi za umik policijskih okupacijskih sil iz samih kampusov.

Oblasti že nekaj časa prepovedujejo vsakršne proteste in izvajajo pritisk na univerzitetnih avtonomnih prostorih. Močno okrepljeni policiji pomagajo tudi zasebne varnostne službe. Te naj bi po tamkajšnjih podatkih brez povoda, ob prisotnosti policije, hudo preteple predsednika študentskega sveta pedagoške fakultete.

Kljub obljubam oblasti, da bodo vsi protestniki izključeni ali odpuščeni in da bo visokošolski prostor končno rešen levičarstva, se protesti nadaljujejo. Ali bo boj prinesel spremembe, nam ni uspelo izvedeti.

Nekaj podobnega se dogaja tudi v Veliki Britaniji. Po protestniškemu premoru, ki so ga zanetile vrtoglave šolnine in mesarjenje izobraževalnega proračuna, oblasti in njihovi represivni organi vračajo udarec. Tako so na primer policaji prejšnjo soboto ob petih zjutraj vdrli v študentsko stanovanje v Bristolu in enega študenta zaradi suma, da je zagrešil pretep oziroma ga je načrtoval, zasliševali 12 ur ter mu stikali po osebnih elektronskih in neelektronskih stvareh. Mladenič se je branil z molkom. Ali se bo državna represija stopnjevala, nam ni znano.

Nekaj podobnega se je zgodilo tudi v Nemčiji. Tam so že pred nekaj dnevi razkrinkali infiltratorja v študentski levi sceni. Sicer povsem po naključju, pa vendar. V študentsko sceno ga je obveščevalna agencija lansirala z namenom zbiranja podatkov o zlobnih študentih in zloveščih levičarskih organizacijah.

Razkrinkala ga je znanka iz časov pred super tajno nalogo, medtem ko je bil na obisku pri aktivističnem tovarišu v njenem mestu. Koliko takih agentov obstaja, zaenkrat še ni znano.

Nekaj podobnega se je zgodilo tudi v Grčiji. Tam je skupina od 30 do 50 policajev skupaj s kriminalisti, možno pa tudi, da kar s tamkajšnjimi fašisti, napadla skupino priseljencev, ki so, kot običajno, na ulici prodajali razno kramo. Policija je skupino priseljencev lovila, jim razbijala prodajne artikle in jih pretepala. Zato so se ti zatekli v bližnjo univerzo, kjer so jim univerzitetni tovariši pomagali odbiti policijski napad. Kaj se je motalo po glavah tamkajšnje policije, nam ni uspelo izvedeti.

Ne boste verjeli, nekaj podobnega se dogaja tudi v Italiji. Protesti zaradi mesarjenja sredstev namenjenih izobraževanju, privatizacije šolstva in napovedanih odpuščanj se nadaljujejo v vseh večjih mestih, medtem ko je v Milanu in Palermu prišlo tudi do spopadov s policijo.

Nekaj popolnoma drugega pa se dogaja v Sloveniji, kjer študentske vladajoče strukture ostajajo brez glav. Tako je nepreklicno sestopila Katja Šoba, predsednica ŠOS oziroma bolje rečeno vršilka dolžnosti, saj ji je že pred nekaj časa potekel mandat.

To pa ni edina menjava v vrhovih študentske srenje. Sporazum o prenehanju mandata je sklenil tudi direktor ŠOUL. Morda bi se za to „orto-džabestično" delavno mesto morali potegovati ravno vi. To bi vam po poročanju Financ lahko prineslo dobitek 2.990 evrov bruto mesečne plače, 200 minut brezplačnih pogovorov v vsa telefonska omrežja in še razne druge ugodnosti, ki bi v skupni vrednosti dosegale tudi do 5000 evrov mesečno.

Sicer pa so državni oblastniki komentirali rezultate mednarodne raziskave znanja PISA in ugotavljali, da na mednarodni ravni v osnovnih in srednjih šolah ne dosegamo vseh superiornih standardov postavljenih s strani OECD - simpatične, korporacijam in industrijsko razvitim državam prijazne organizacije, ki človeštvu želi le najboljše. Kako gledajo na rezultate na Pedagoškem inštitutu pa v naslednji izjavi direktorice Mojce Štraus:





Toliko o temu. Kaj se zares dogaja v ozadju pa nam na žalost ni uspelo izvedeti.


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


FDV bo 31. decembra 2010 zaprt. Po študijskem koledarju so med 27. in 31. decembrom božično-novoletne počitnice, zato predavanj, seminarjev, vaj in govorilnih ur ni. Strokovne službe bodo v tem času zagotavljale dežurstva za opravljanje najnujnejših del. Knjižnica bo obratovala po običajnem delovnem času. Fakulteta bo med prazniki poslovala od sedmih do šestnajstih, po tem času bodo lahko vstopili in izstopili samo zaposleni, ki imajo ključe za vstop v fakulteto. Dostop do knjižnice bo po 16. uri možen samo preko vzhodnega stopnišča. Vse, ki boste obiskovali fakulteto izven njenega obratovalnega časa, prosimo, da vrata ob vhodu in izhodu zaklepate. Vsem študentkam in študentom, sodelavkam in sodelavcem fakultete želimo prijetno praznovanje in se veselimo dobrega sodelovanja v letu 2011.


Tropski rastlinjak botaničnega vrta Univerze v Ljubljani je v tem tednu že odprl vrata za vse obiskovalce.




Podobnosti v svetu iskal Kuki



Komentarji
komentiraj >>

Re: Podobni infoblok
azil [27/12/2010]

thx kuki
odgovori >>