Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
RAZVOJNA KLAVZURA ZA POLITIČNO PRIHODNOST (2368 bralcev)
Sreda, 5. 1. 2011
tomazza



Na pobudo Liberalne demokracije Slovenije se bodo prihodnji ponedeljek predsedniki vseh treh koalicijskih strank Vlade Boruta Pahorja plus predsednik dežurnega koalicijskega priveska za vse čase in vse vlade – Demokratične stranke upokojencev Slovenije sestali na razvojni klavzuri, na kateri bi naj določili prioritetne naloge do konca vladnega mandata...
Na pobudo Liberalne demokracije Slovenije se bodo prihodnji ponedeljek predsedniki vseh treh koalicijskih strank Vlade Boruta Pahorja plus predsednik dežurnega koalicijskega priveska za vse čase in vse vlade – Demokratične stranke upokojencev Slovenije sestali na razvojni klavzuri, na kateri bi naj določili prioritetne naloge do konca vladnega mandata. Kljub temu, da ideja za razvojno klavzuro ni zrasla na njegovem lastnem zelniku, je premier nanjo moral pristati predvsem zaradi silnih koalicijskih razpok in nesoglasij, ki spremljajo koledarsko menjavo leta. Kakšno je sicer stanje v koaliciji in vladi, še največ povedo kar same izjave koalicijskih prvakov pred to klavzuro, na kateri bi naj zgolj poskušali opredeliti pet ključnih razvojnih prioritet vlade za zadnji dve leti njenega mandata.

Katarina Kresal je tako prepričana, da sta vlada in koalicija, katere del je tudi njena stranka, izgubila razvojni fokus in da so članice koalicije ostale brez jasnih skupnih prioritet. Še bolj zaresno oster je prvak stranke ZARES Gregor Golobič, katerega pravičniški srd je usmerjen predvsem na DESUS, ki da ne podpira nepopularnih ukrepov Vlade in koalicije, katere članica sicer je. Zato v ZARES-u ne izključujejo tudi možnosti izstopa iz te koalicije. Med domačim ljudstvom te dni sila priljubljeni populist Karel Erjavec mu sicer že vehementno odgovarja, da v ultimate stranke ZARES ne bo privolil in da DESUS ne namerava prevzeti vloge dežurnega krivca za trenutno politično krizo.

Olja na ogenj nesoglasij lastne koalicije sicer premier Borut Pahor pred sestankom, na katerem bi si naj nalili čistega vina, zaenkrat sam ne razpihuje. Očitno namreč stavi na svoj šarm, ki je koalicijski partnerici že omehčal tudi pri sprva zanju nesprejemljivi kandidatki koalicijskega priveska za novo ministrico za lokalno samoupravo Dušo Trobec Bučan. Toda nazaj se prav nič ne drži vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Dušan Kumar. Iz največje vladne stranke preostalima dvema strankama plus koalicijskemu privesku DESUS sporočajo, da je sodelovanje v koaliciji pogojeno tudi z moralno zavezanostjo, saj da preprosto za koalicijsko mizo ne morejo trije sedeti na foteljih, eden pa na dvosedu.

No kakorkoli že, ta ponedeljek se bodo na razvojni klavzuri skupaj usedli predsedniki vseh vsaj uradno koalicijskih strank, ki so to zapečatile s podpisom koalicijske pogodbe ob nastopu mandata. Toda kaj pravzaprav sploh pomeni ta v novejši politični zgodovini do sedaj ne prav pogosto navzoč pojem klavzure? Definicija iz slovarja slovenskega knjižnega jezika je sicer skopa. Gre za predpis glede prepovedi vstopa drugim osebam v samostanske prostore. Bolj podrobno se o tem v domačem političnem prostoru redkemu terminu poučite na wikipediji. Izraz tako izhaja iz besedoslovja običajne zasnove prostorov samostanov katoliških redov, v katerih je dostop do posameznih prostorov lahko omejen. In če je temu tako, potem rečemo, da je prostor v klavzuri.

Razvojna klavzura predsednikov strank koalicije tako sicer prevedeno v domačo notranje-politično realnost pomeni predvsem in zgolj to, da se bodo Borut Pahor, Gregor Golobič, Katarina Kresal in Karel Erjavec v ponedeljek sestali za zaprtimi vrati. Brez prič torej, ki bi kalile njihov duševni mir in enega zadnjih poskusov, da bi pri življenju do konca mandata ohranili koalicijo v začetni sestavi, kar pa bo ne glede na sicer naglo bledeči šarm predsednika vlade vse prej kot lahka in enostavna naloga.

Zaveze iz koalicijske pogodbe namreč v prvi polovici mandata te vlade niso rušili le poslanci demokratične stranke upokojencev, pač pa denimo tudi poslanci iz največje, torej Pahorjeve stranke. Ena tipična taka je gotovo koalicijska zaveza, da bo državnozborska večina uzakonila nezdružljivost županske in poslanske funkcije. Poslancev SD pač niti vodja poslanske skupine niti predsednik stranke in vlade pač ne moreta siliti ali prisiliti v podpis in v glas za podporo temu predlogu, pa naj je ob tem koalicija v javnosti prepoznana za še tako nenačelno. Kljub temu bi naj na uveljavitvi sprememb volilne zakonodaje in nezdružljivosti županske in poslanske funkcije še naprej vztrajali v ZARES.

Takisto k večji verodostojnosti koalicije ne prispevajo vsa ta politična obračunavanja, ki smo jim priča v dnevih pred to famozno klavzuro, za katero le še največji optimisti upajo, da nekako le bo poenotila koalicijo in odpravila znake resne politične krize vlade in koalicije Boruta Pahorja, ki je vse bolj na obzorju. Da je vlada izgubila svoj in sebi lasten političen kompas namreč da vedeti kar nekaj reči. Prvič daje malo upanja na nek razumen političen kompromis in dogovor, s katerim bi se ta koalicija sploh lahko obdržala pri koritu domače izvršne in zakonodajne oblasti, že dejstvo, da njene posamezne članice že vnaprej javno pogojujejo, kaj da se vse v prihajajočem letu mora zgoditi.

Nadalje koalicija in vlada s to famozno razvojno klavzuro sklicano za prihodnji ponedeljek domači javnosti in volivcem podajata povsem jasno in nedvoumno sporočilo. Najprej, da se o razvoju in usodi države ter kvalitete vsakdanjega življenja njenih prebivalcev vendarle odloča v ozkih krogih in za zaprtimi vrati. Potem pa še, da ta koalicija in vlada tudi po polovici mandata pravzaprav nimata izdelanih in poenotenih lastnih razvojnih prioritet in nalog. Kar pa pravzaprav pomeni, da nekako ne vesta, kaj pravzaprav delata oziroma kakšni so njuni konkretni cilji in naloge.

Zato si od ponedeljkove razvojne klavzure v samoti vladne palače zares ni kaj veliko za obetati, pa četudi bi se v želji po zaključku mandata predsedniki koalicijskih strank nekako le uspeli poenotiti za vsaj oziroma zgolj pet razvojnih prioritet koalicije in vlade Boruta Pahorja, ki sta pred prvo zaresno politično krizo. Toda tako to gre. Tik pred to razvojno klavzuro domačega političnega vrha se je pač ponovno potrdilo že znano, videno in doživeto spoznanje. Na domači politični tehtnici načelnost, razvoj družbe in države običajno premaga vsaj minimalna možnost za zaključek celotnega mandata pri koritu izvršne in zakonodajne oblasti.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s prihajajočo razvojno klavzuro ali pač bridkim koncem vlade in koalicije Boruta Pahorja v zobeh poskrbel Tomaž Z.






Komentarji
komentiraj >>