Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nespočit Infoblok (2142 bralcev)
Ponedeljek, 10. 1. 2011
EvaP



...po skrajšanem postopku predlagan zakon o financiranju...

...konferenca skavtov v Braziliji...

...boni gredo gor...

...referendum o malem delu...


Pa smo se takšne ali drugačne volje znašli v drugem januarskem tednu. Če še vedno pogrešate praznike, bi, po psihološki razlagi iz neznanih radijskih frekvenc, lahko bil kriv tudi prezgodnji pričetek z delom po novem letu. Govora je bilo sicer o otrocih, namreč da bi bilo zanje najbolje še nekaj dni prespati in v miru predelati intenzivne praznične dogodke ter se nato vrniti v vsakdan. Če pogojno soglašamo in razmišljamo naprej, ne moremo zavreči možnosti, da sodobni odrasli prav tako čutijo neugodje iz istih vzrokov, oziroma situacijsko podoživljajo takšne strese iz otroštva.

Torej, morebiti gregorjansko depriviligiran študent, od januarja boš za subvencionirano kosilo v Ljubljani in Mariboru v povprečju odštel nekaj centov več. S 1. januarjem 2011 so začeli ponujati študentsko subvencionirano prehrano ponudniki, ki jih je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve izbralo na osnovi razpisa za leti 2011 in 2012. Zaradi spremembe ponudbe so se posledično tudi cene obrokov spremenile, tako navzgor kot navzdol, vendar je končno razmerje brez dvoma višje za 12 centov. V vednost navajamo najvišjo možno ceno obroka, ki znaša sedem evrov in vrednost subvencije, ki je 2, 62 evra.

Zaradi podražitev so bili ogorčeni v Mladi Sloveniji in so pozvali vlado, naj nemudoma spremeni cene bonov, na lanskoletno pravzaprav decembrsko povprečje. Prepričani so, da vlada z drastično podražitvijo bonov krpa državni proračun. Poleg tega so Ministra Svetlika spraševali, zakaj študentska javnost ni bila predhodno obveščena in zakaj dvig cen ni bil obrazložen.

Če bi koga zanimal točen podatek, koliko ponudnikov je dvignilo cene študentskega obroka, vam sporočamo, da v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani nimajo točnega podatka, saj je težko določiti, kateri ponudnik je obrok dejansko podražil. Sklepamo, da bi natančne podatke o morebitnih spremembah, iz katerih, bi lahko tudi izračunali ta velepomemben podatek, lahko dobili le pri samem ponudniku. Podražitvam je verjetno pripomogla lanskoletna 1,9 odstotna inflacija. Kako je s tem, bi bržkone znala natančno pojasniti kakšna poslovna stroka, razen če ne bi priznala povezave.

Vseeno pa veliko število za malenkost dražjih obokov tvori zajetne vreče denarja. Nekaj, kar bi v globalno ustvarjenem kritičnem finančnem položaju marsikomu prav prišlo. Slovenija tu ni izjema. Saj se je v imenu večjega denarnega zneska, začelo zbiranje podpisov za referendum proti Zakonu o malem delu, s katerim bi želeli doseči možnost opravljanja večjega števila delovnih ur in druge spremembe v organizaciji dela. Na novinarski konferenci so predstavniki Študentske organizacije Slovenije, Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Gibanja za dostojno delo predstavili načrt zbiranja podpisov za referendum. Podpisati se bo možno na vseh upravnih enotah do 6. februarja 2011.

Razkrilo se je nekaj podatkov v zvezi z domnevno ukinitvijo ŠOUVIZIJE. S Študentske organizacije univerze so sporočili, da se je njihovo predsedstvo seznanilo z odstopom bivšega vodje ŠOVIZIJE Marta D. Buha in imenovalo novega vodjo Mateja Purgerja. Še vedno ne vemo, zakaj je odstopil Roman Dividovič z mesta direktorja Študentske organizacije univerze. Znano pa je, da ga bo po 15.1. verjetno nadomestil Marko Pogorevčnik. Pravnomočna potrditev zavzetja položaja pa je v pristojnosti Študentskega zbora. Pogorevčnik je magister poslovodenja in organiziranja, deluje na področjih mednarodnega managementa in mednarodnih financ. V viziji navaja reorganizacijo poslovanja, ki vključuje stalno prilagajanje zaposlenih in pogodbenih sodelavcev obsegu dela in dejanskim potrebam delovnega procesa. Prav tako stabilizacijo finančnega poslovanja, pridobivanje alternativnih virov financiranja in investicije.

Več o tem, o ozadju in aktualnih dogajanjih bo povedal Marko Hozjan:


Kako bo v prihodnje s ŠOUVIZIJO pa bo povedal novi vodja Matej Purger:


Svojo funkcijo sta prav tako nehala opravljati dosedanja predstavnika študentov v svetu za visoko šolstvo Dorian Markežič in Uroš Gojkovič. Bila sta razrešena dolžnosti in namesto njiju sta bila imenovana Mitja Urbanc in Zlatko Keček. Na isti seji je vlada po skrajšanem postopku posredovala predlog novele Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Z novelo želi šolsko ministrstvo zagotoviti centralno evidenco udeležencev vzgoje in izobraževanja v imenu izvajanja Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Ministrstvo za visoko šolstvo sprejema novo uredbo o visokošolskih zavodih s katero želi ustvariti bolj transparentno financiranje. Rok za pripombe k uredbi se je iztekel v petek, v torek pa je predviden sestanek ministra Golobiča s člani rektorske konference.

Skorajda vsepovsod drugod po svetu pa se študentski protesti nadaljujejo in so glavni nosilci procesa zavračanja. V Tuniziji študentje skupaj z brezposelnimi in zaposlenimi soustvarjajo upor. Poglavitni razlogi so represija njihovega diktatorskega sistema, neperspektivnost in brezposelnost. Mobilizacija se je začela pred približno tremi tedni in se razširila na vsa produktivna vozlišča države Maghrebi, kasneje pa še na periferijo. Zaradi notranjih ukrepov Ben Alijevega državnega aparata in nadzora ter cenzure nad celotnim tunizijskim spletom, je bil pretok informacij omejen, dokler ni posredovala hekerska organizacija Anonimnežev in onemogočila delovanje nekaj vladnih spletnih strani. Nakar so se medijske poti odprle. Kaj bo sledilo, bomo pa še videli.

Prve dni po praznikih so nekateri odleteli na konferenco v Brazilijo. Med 3. in 14. januarjem tam poteka 11. svetovni skavtski forum in 39. svetovna skavtska konferenca. Udeležili so se je tudi člani zveze tabornikov Slovenije, nacionalne skavtske organizacije.

Kaj več o tem, pa nam bo povedala Nina Kušar, načelnica zveze tabornikov Slovenije za mednarodno dejavnost:

 


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Vabljeni na soočenje in predstavitev vidikov za proti Zakonu o malem delu, ki bo v ponedeljek 10.1. ob 16. uri na Biotehniški fakulteti na Jamnikarjevi 101. Če se boste odpravili, je točna lokacija predavalnica D1 oziroma dekanat. Sodelovali bodo tudi Ivan Svetlik, Goran Lukič in Marko Funkl.

Po gorivo za razmišljanje se lahko napotite na predavanje slavnega sociologa Dr. Zygmunta Baumana, ki bo v sredo 12. januarja ob 16.30 uri v predavalnicah 18 in 34 na Filozofski fakulteti. Ob 50. obletnici Oddelka za sociologijo FF UL nas bo dr. Bauman počastil s posebej za to priložnost pripravljenim predavanjem Mission of sociology in the liquid-modern time.

Pripravila definitivno zaspana Eva

 



Komentarji
komentiraj >>