Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF SANACIJE PO KITAJSKO (2107 bralcev)
Četrtek, 13. 1. 2011
Luka T.



...vojska slonokoščene obale je podprla predsednika Gbagboja...
...italijansko ustavno sodišče presoja ustavnost Berlusconijeve imunitete...
...prekinili zbiranje podpisov za referendum o pokojninski reformi...
...svetovni izzivi v letu 2011...

OFF NAPOVEDNIK

Kitajska komunistična partija je začela javno groziti, da bo prejemanje podkupnin kaznovano s smrtno kaznijo. Glavna tarča groženj so pokvarjeni sodniki in policijski funkcionarji, ki s svojo pokvarjenostjo spodbujajo splošno ljudsko vstajo.

Po šestdesetih letih oblasti se partija vse bolj zaveda, da postaja svoj največji sovražnik. Predvsem po zaslugi oportunizma ljudi, ki se ji pridružijo le zato ker računajo, da jih bo članstvo pripeljalo do odgovornih položajev, na katerih bodo za svoj blagoslov prejemali radodarne podkupnine. Smrtna kazen je zadnji, eden bolj obupanih poskusov za izkorenitev korupcije. Z milejšimi kampanjami proti temu raku družbe so poskušali že pretekli dve desetletji, vendar osveščanje ni dajalo pričakovanih rezultatov.

Največji problem predstavljajo korumpirani policaji, ki zahtevajo podkupnine v zameno za mižanje v primeru resničnih in tudi namišljenih kaznivih dejanj. V vrstah vojske pa višji častniki z obrambnim denarjem ustanavljajo orožarska podjetja, katerih dobiček se nato steka v njihove žepe. Nižji častniki se morajo zadovoljiti s prodajo orožja, ki ga poprej prijavijo kot poškodovanega ali pogrešanega. Če pa njihova interna ocena ni najboljša, jo lahko nadgradijo s primerno vsoto denarja.

Berete OFF Program Radia Študent, ki ga takšni revolucionarni ukrepi ne bi prav nič motili.

OFF PROGRAM

Nasilje v glavnem mestu Tunizije
je le vrhunec protestov, ki so to afriško državo začeli pretresati pred mesecem dni. V sredinih spopadih je bilo ubitih enajst ljudi. Oblasti so zato razglasile policijsko uro, na ulice glavnega mesta pa poslale vojaške oklepnike. Mednarodni opazovalci poročajo, da so varnostne sile konec prejšnjega tedna v nekem zahodnem mestu ubile vsaj 50 ljudi, ki so protestirali proti brezposelnosti in naraščajočim cenam hrane. Vlada je zaradi pretirane uporabe sile že odpustila notranjega ministra, predsednik Zine El Abidine Ben pa je v televizijskem nagovoru obljubil stvaritev 300.000 novih delovnih mest. Kljub temu so v ponedeljek prekinili ves pouk na šolah in univerzah, domnevno z razlogom preprečevanja organiziranja študentov. Govorili smo s študentom anglistike na univerzi v Tunisu, Ramyjem Hamedom.



Phillipe Mangou, poveljnik oboroženih sil Slonokoščene obale je v televizijski izjavi dejal, da bo vojska podprla predsednika Laurenta Gbagboja, če bi ga skušali protestniki odstaviti na silo. Vojska je že obkrožila dve okrožji glavnega mesta, ki sta lojalni predsedniškemu kandidatu in zmagovalcu zadnjih volitev Alessandru Outtari. Tako so preprečili dostop silam Združenih narodov, ki so kot legitimnega predsednika prepoznali Outtaro. Iz Združenih narodov pa poročajo, da so bili v oboroženem spopadu z varnostnimi silami ranjeni trije pripadniki njihove mirovne misije.

Po poročanju iranske medijske mreže Press TV ameriška zvezna država Virginia razmišlja, da bi kot nadomestilo za ameriški dolar začela kovati svoje zlatnike in srebrnike. Njen republikanski delegat Bob Marshall je generalni skupščini predlagal zakon, ki bi ustanovil tudi preiskovalno komisijo, ki bi razmislila o valutah, alternativnih ameriškemu dolarju.

Svetovna banka je objavila izsledke raziskave, po kateri bo svetovna gospodarska rast zabeležila vpad za 3 odstotne točke. Hkrati je napovedala, da bodo ekonomije v razvoju rasle precej hitreje kot tiste razvitega sveta. Zato pričakujejo, da se bo v teh še povečala brezposelnost, pobudo za izhod iz krize pa so tako prevzele razvijajoče se ekonomije, med katerimi z osem odstotno rastjo vodi Kitajska.

Italijansko ustavno sodišče bo podalo odločitev, ali se premiera Silvia Berlusconija lahko kazensko preganja zaradi korupcije in goljufije. Sodniki se odločajo, ali je zakonodaja, ki Berlusconiju daje začasno imuniteto pred pregonom, skladna z ustavo, po kateri so pred zakonom vsi enaki. Proti njemu potekata dve sodni obravnavi, za kateri pa je dejal, da se mu zdita smešni, presojo ustavnih sodnikov pa je ocenil kot maslo levičarjev.

Na reki Ren blizu nemškega mesta Sankt Goar se je zjutraj prevrnila ladja z 2000 tonami žveplove kisline na krovu. Okoli sto metrov dolga ladja se je v celoti preobrnila, tako da je ladijski gredelj molel iz vode. Zaenkrat ni znano ali je kislina iztekla v vodo, vendar so promet po najdaljši nemški reki in pomembni prometni žili začasno ustavili.

Na mestni občini Ljubljana so zanikali navedbe nekaterih medijev, po katerih naj bi največjo ljubljansko taksi službo – Taxi Metro – kupoval sin ljubljanskega župana Jure Janković. Hkrati pa so zanikali tudi navedbe, po katerih naj bi pripravljali odlok, ki bi za taksiste uvajal koncesije. S tem bi jih lažje nadzorovali in učinkovito omejili število taksistov, ki svoje delo opravljajo na črno.

Gibanje za dostojno delo in socialno družbo je s pomočjo Zveze Svobodnih Sindikatov, študentskih ter drugih organizacij v osmih dneh zbralo več kot 30.000 podpisov za razpis referenduma o zakonu o malem delu. Zbiranje se bo nadaljevalo do 6. februarja, pobudniki pa napovedujejo, da bodo prag 40.000 podpisov dosegli že pred tem rokom. Po njihovih navedbah pa je nasprotovanje zakonu vse večje, saj se je aktivnostim pridružilo že več kot sto organizacij. Vzporedno so sicer zbirali tudi podpise za referendum proti pokojninski reformi, vendar so to zbiranje danes prekinili, čeprav so po podatkih Zveze Svobodnih Sindikatov že presegli prag z 42.000 zbranimi podpisi. Pogovarjali smo se z Milanom Utrošo, sekretarjem Zveze Svobodnih Sindikatov.



Približno 100 razočaranih delavcev podjetja Tovarne Vozil Maribor s protestnim shodom pred sedežem podjetja Viator & Vektor ni doseglo izplačila plač, ki zamujajo že dva meseca. Povrh so jim v istem obdobju prenehali ogrevati proizvodne hale, pretekli teden pa so jim izklopili še elektriko, vendar so jo nato kmalu spet priklopili. Po ocenah uprave je naročil dovolj, manjka jim le likvidnostnih sredstev, s katerimi bi lahko nadaljevali proizvodnjo. Govorili smo z Brankom Medikom sekretarjem sindikata kovinske in elektro industrije – Skei - Podravje.



Off je spisal Luka T.



Komentarji
komentiraj >>