Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
IRSKA PROZA ČETRTIČ: PHILIP 0' CEALLAIGH - FILANTROPIJA (2403 bralcev)
Nedelja, 16. 1. 2011
kristinas



V vlak je vstopil prvi berač. Držal je podobico Jezusa z jagnjem v rokah. Male rdeče lučke so utripale okoli slike. Jezus na baterije. Škripanju in tresenju metroja se je pridružilo monotono prosjačenje, obupano momljanje samopomilovanja: »Mrtev oče, osem bratov, mati ima raka, lačen, karkoli lahko date, Bog naš Oče.«

Interpretacija: Anja, Mato in Stanko
Prevod in spremna beseda: Petra Meterc

Philip Ó Ceallaigh

Philip Ó Ceallaigh je 40-letni irski pisec kratkih zgodb, ki trenutno živi in ustvarja v Romuniji. Rodil se je v okrožju Waterford na Irskem in tam preživel otroštvo. Po študiju filozofije na Univerzi v Dublinu, je nekaj let preživel v Rusiji, se nato za dekletom odpravil v Združene države in se od tam vrnil nazaj v Evropo. Nekaj časa je živel v Španiji, pa na Kosovu, v Gruziji, leta 2000 pa si je za kraj svojega bivanja izbral Bukarešto.

Za svojo prvo kratko zgodbo, objavljeno v irskem tedniku The Sunday Tribune, je leta 1998 prejel literarno nagrado Hennessy. Njegova prva zbirka kratkih zgodb Notes from a Turkish Whorehouse (Zapisi iz turške javne hiše) je izšla leta 2006 pri irski podružnici založbe Penguin in prejela nagrado Rooney za irsko literaturo. Njegova druga zbirka The Pleasant Light of Day (Prijetna svetloba dneva) je izšla pri isti založbi leta 2009 in bila nominirana za mednarodno nagrado Frank O´ Connor, ki se podeljuje za najboljšo zbirko kratkih zgodb.

Ó Ceallaigh redno piše za literarni reviji Stinging Fly in Dublin Literary Review, članke pa objavlja tudi v nekaterih romunskih revijah. V letu 2010 je uredil svetovno antologijo dvaindvajsetih kratkih zgodb Sharp sticks, Driven Nails, ki je izšla pri založbi The Stinging Fly Press.

Večina avtorjevih kratkih zgodb se dogaja izven Irske, v njih pa se kaže predvsem pisateljevo občudovanje življenja v Vzhodni Evropi ter njegov specifičen stil prikazovanja tematik, kot so odtujenost, revščina, spolnost... Priznava, da je v njegovih zgodbah pogosto opaziti vpliv Hemingwaya, po katerem se zgleduje v stilu pisanja.

Nocoj bomo poslušali malo okrajšano zgodbo Philantropy ali Filantropija iz njegovega kratkoproznega prvenca Zapisi iz turške javne hiše, v katerem najdemo devetnajst zgodb. Te so portreti preprostih ljudi, polni ironije, občasne navidezne mizantropije ter spretnih opisov rutine vsakdana, predvsem moških protagonistov. Ena izmed zgodb pa je tudi posrečena parodija na roman Zločin in kazen Dostojevskega. Ó Ceallaighovi junaki so osamljeni popotniki, pisci, bralci, včasih tako introvertirani, da ne pustijo prav nobeni ženski, da bi igrala pomembnejšo vlogo v njihovi kratki zgodbi. 

Zgodba Filantropija nam predstavi ljudomrzneža Virgila, ki osamljen na koncu vsakega dne ob kozarčku vodke upa, da bo naslednji dan prijetnejši.

Avtorjeva kratka zgodba:

http://www.stingingfly.org/issue18/OCeall.html


Literarne oddaje Tu pa tam podpira Mestna občina Ljubljana v okviru programa Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010.

 













Komentarji
komentiraj >>