Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF DRAŽJEGA KRUHA (2215 bralcev)
Petek, 14. 1. 2011
Nejc M.



...direktor zapora v Franciji se je zaljubil v zapornico...
...peki dražijo kruh...
...WikiLeaks Obrambni mreži vojaka Breadlya Manninga doniral dobrih 15 tisoč evrov...
...kazahstanski poslanci podprli referendum o podaljšanju mandata predsedniku Nazarbajevu do leta 2020...

Sedma:

Območje Nove Kaledonije v jugozahodnem Pacifiku je stresel močan potres z magnitudo 7,3. Poročil o škodi in žrtvah še ni, oblasti pa prebivalstvo že opozarjajo na nevarnost cunamijev. Potres je imel žarišče 125 kilometrov severovzhodno od otoka Tadine.

Število žrtev uničujočih poplav in zemeljskih plazov v Braziliji narašča. Po zadnji podatkih so narasle reke in plazovi odnesli najmanj 378 življenj, številka pa se utegne še povečati. Reševalci so namreč včeraj nadaljevali z reševanjem, potem ko so ga morali v noči s srede na četrtek zaradi teme in nevarnih razmer prekiniti. Poplave so zajele gorato področje okrog Ria de Janeira, reke blata in kamenja pa so zasule celotne soseske v občinah Nova Fiburgo, Teresopolis in Petropolis. Poplavam pa še ni videti konca, saj vremenoslovci za prihodnje dni napovedujejo novo deževje.

V Franciji so aretirali upravnika zapora in paznika, obtožena seksa z 21-letno zapornico Emmo Arbabzadeh. Arbabzadehva je bila leta 2006 obsojena zaradi sodelovanja s kriminalno združbo Tolpa barbarov in sodelovanja pri umoru Illana Halimija, upravnik zapora Florent Goncalves pa se je med prestajanjem kazni v zapornico po lastnih besedah zaljubil, v zameno za spolno usluge pa ji je nudil različne ugodnosti in denar. Prav nezakonito dejanje prepovedanih predmetov je pri obtožbi upravnika zapora Goncalvesa ključno, medtem ko oblasti Arbabzadehovo bremenijo prejemanja teh dobrin.

Poslanec in po novem tudi vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je odstopil kot član komisije državnega zbora za narodne skupnosti. V pismu, ki ga je naslovil na predsednika komisije Roberta Battellija in predsednika Državnega zbora Pavla Gantarja, Juri svoj odstop utemeljuje s spoznanjem, da se vprašanja narodnih skupnosti vse bolj zlorabljajo za politični obračun s parlamentarno večino. Kot je še v pismu zapisal Juri, bo poslanska skupina Zares v kratkem času sporočila novega člana komisije.

Osma:

Predsednik Tunizije Zine El Abidine Ben Ali je varnostnim silam ukazal, naj prenehajo streljati na protestnike, ki že skoraj mesec dni na ulicah vlado opozarjajo na visoko stopnjo brezposelnosti v državi in neperspektivnost. Ben Ali je v že tretjem nagovoru državljanom odkar so izbruhnili protesti vnovič obljubil znižanje cen osnovnih živil, hkrati pa je napovedal, da se ne bo še enkrat potegoval za predsedniški položaj.

Protivladni protesti v Tuniziji pa so se medtem razširili tudi na popularno sredozemsko letovišče Hammamet. Protestniki so v mestu uničili policijsko postajo in nekaj počitniških vil, ob tem pa razdejali tudi lokalni sedež vladne stranke predsednika Ben Alija.

Bivši predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader se je na višje deželno sodišče v Linzu pritožil na pripor. Sanader, ki se v priporu v Salzburgu nahaja že od 10. decembra lani, hrvaške oblasti, ki so za njim razpisale mednarodno tiralico, pa ga bremenijo vpletenosti v korupcijo, želi s tem po besedah odvetnika Wernerja Suppana doseči, da bi izročitev Hrvaški dočakal na prostosti. Odvetnik je prepričan, da pri Sanaderju ne obstaja nevarnost bega ali prikrivanja dokazov. Sanader je pritožbo na pripor vloži 30. decembra, sodišče pa jo je prejelo v sredo.

Vsi, ki se po jutranjcu odpravljate v bližnjo pekarno po sveže žemljice, pozor. V naslednjih dneh vzemite s seboj kakšen cent več, saj so nekateri pekarji napovedali podražitev kruha, nekateri pa so to že storili. Podjetje Žito naj bi tako cene nekaterih vrst kruha in peciva zvišalo v povprečju za 11 odstotkov. Peki so sicer podražitve napovedali že avgusta lani, razlog pa naj bi tičal v zvišanih cenah pšenice na svetovnih trgih.

Deveta:

V avstralskem Brisbaneu so dan potem ko je upadla gladina istoimenske reke, pričeli z odpravljanjem posledic enih najhujših poplav v zadnjih desetletjih. Avstralska premierka Julia Gillard je podvojila število vojakov, ki bodo pomagali pri odpravljanju posledic poplav, na 12.000, k medsebojni solidarnosti pa je pozvala tudi prebivalce prizadetih območij. V Brisbaneu je bilo sicer poplavljenih 26.000 domov, od tega skoraj 12.000 v celoti. Brez elektrike je ostalo 66.000 gospodinjstev, v poplavah pa je po uradnih podatkih umrlo 15 ljudi.

Spletna stran WikiLeaks je obrambnemu skladu ameriškega vojaka Bradleya Manninga, ki je WikiLaksu predal več kot 250.000 depeš State Departmenta, donirala 15.100 dolarjev. Donacija naj bi bila po besedah ustanovitelja Obrambne mreže Bradleya Manninga, Mikea Goulskega, ključna za zagotovitev poštenega sojenja priprtemu vojaku. Manning je zaprt v oporišču marincev Quantico v Virginiji že vse od prve polovice leta 2010, ameriške oblasti pa ga obtožujejo izdaje tajnih dokumentov ameriške vlade.

Na Švedskem se je pričelo svetovno prvenstvo v rokometu. V prvem srečanju v okviru predtekmovalne skupine D je domača reprezentanca v Göteborgu z 28 proti 18 premagala Čile. Danes bodo na sporedu preostale tekme 1. kroga v vseh štirih predtekmovalnih skupinah.

Komisija državnega zbora za peticije in človekove pravice bo kot matično delovno telo obravnavala poročilo o položaju romske skupnosti v Sloveniji. Poročilo je pripravil vladni urad za narodnosti, v njem pa so predstavljeni programi in ukrepi, ki jih je sprejela vlada oziroma jih izvajajo različni državni organi. Gre za urejanje romske problematike na področju vzgoje in izobraževanja, zaposlitve in bivanjskih razmer. Ob tem se bo parlamentarni odbor za peticije kot zainteresirano delovno telo seznanil tudi z deklaracijo o politiki Republike Slovenije do novih narodnih skupnosti.

Deseta:

Generalni sekretar Združenih narodov Ban ki Moon je ostro obsodil napad na vozila Združenih narodov v Slonokoščeni obali. Vojska, zvesta samooklicanemu predsedniku Laurentu Gbagboju, je v Abidžanu napadla 6 vozil mednarodne organizacije, pri tem je eno vozilo zagorelo, ranjena pa sta bil voznik in zdravnik. Ban ki Moon je ob tem sile na novembrskih predsedniških volitvah poraženega Gbagboja opozoril, da so takšna dejanja po mednarodnem pravu zločini, za katere bo moral nekdo odgovarjati. Že v začetku tedna so Gbagbojevi pripadniki streljali na tri pripadnike mirovne misije Združenih narodov in jih ranili.

Kazahstanski poslanci so izglasovali referendum o podaljšanju mandata predsedniku Nursultanu Nazarbajevu do leta 2020. Že pred tem je peticijo za referendum, ki naj bi po mnenju podpornikov najbogatejši državi v osrednji Aziji prinesel stabilnost, podpisalo pet milijonov Kazahstancev. Zahod državo opozarja, da bi ji morebitno podaljšanje mandata Nazarbajevu prineslo še bolj avtoritaren režim. Sedanji predsednik namreč vlada Kazahstanu že vse od osamosvojitve, če pa bo na tronu države resnično zdržal do leta 2020, bo državo neprekinjeno vodil kar tri desetletja.

Na ljubljanskem okrajnem sodišču se nadaljuje sojenje poslancu in prvaku Slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču zaradi zbujanja sovraštva, razdora in nestrpnosti v televizijski oddaji Piramida novembra 2006. Na sojenje je kot priča vabljena voditeljica oddaje Erika Žnidaršič, ki bo morala odgovoriti na očitke glede priprav na sporno oddajo. Jelinčič je na prejšnjem sojenju namreč povedal, da so ga v oddajo skupaj s predstavnikom Romov povabili, ker so vedeli, da bo dvignil gledanost, ob tem pa ni izključil vpletenosti Radiotelevizije Slovenija v primer in celo dopustil, da je bila zadeva vnaprej pripravljena. Po mnenju tožilstva naj bi poslanec izzval narodno nestrpnost s tem, ko je Rome imenoval Cigani, s takim početjem, pa kljub opozorilom, ni prenehal.



Komentarji
komentiraj >>