Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GALAKTIČNI BritOFF (2162 bralcev)
Četrtek, 27. 1. 2011
tadejla



… belgijski politiki „zabedirali“ kraljevega posrednika …
… portugalski predsednik ostal brez plače …
… tri postjugoslovanske resolucije Sveta Evrope ...
… nagrada te ne obvaruje zapora …
… Zidar ima težave s premoženjem ...
… dan spomina na holokavst …
… popoplavni davek v Avstraliji ...
… ubit ugandski gejevski aktivist …
… po Tuniziji in Egiptu na vrsti Jemen …

OB SEDMIH

Oranje po globalnih in lokalnih britofih začenjamo v Belgiji, ki je že rekordnih sedem mesecev in pol brez prave vlade. Nad svojo posredniško vlogo med valonskimi in flamskimi politiki je še drugič v mesecu dni obupal kraljevi poverjenik Johan Vande Lanotte. Kralj Albert II. je tokrat njegov odstop sprejel.

Portugalski predsednik Anibal Cavaco Silva se je končno streznil po ponovni zmagi na nedeljskih volitvah, ko ga je že doletela neprijetna novica. Zaradi ne najbolj blestečega javnofinančnega položaja se bo moral odreči svoji plači. Nova zakonodaja namreč določa, da državniki ne smejo več hkrati prejemati pokojnine in plače iz državne blagajne. 71-letni Cavaco se je zato odločil za 10.042 evrov pokojnine iz centralne banke in univerze v Lizboni. Vsekakor boljše kot 6523,93 evra bruto, kolikor znaša plača predsednika.

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je sprejela tri resolucije, ki se nanašajo na države, nastale po razpadu Jugoslavije. Prva se dotika zaščite prič v procesih, povezanih z vojnimi zločini, medtem ko druga poziva k pregonu vojnih zločincev. V tretji parlamentarci pozivajo k prednostnemu reševanju vprašanja pogrešanih oseb, k odprtju arhivov in da se zagotovi financiranje civilnih iniciativ, ki si prizadevajo popisati žrtve konflikta.

Po dveh dnevih sestankovanj se je odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve odločil, da ne bo spreminjal svoje monetarne politike in ukrepov za pomoč gospodarstvu. Finančniki so prepričani, da se gospodarsko okrevanje nadaljuje, kljub temu pa naj bi šepal položaj na trgu delovne sile. Nekaj grenkih besed je bilo izrečenih tudi glede premajhnega trošenja ameriških gospodinjstev.

OB OSMIH

Kubanski disident in letošnji dobitnik evroparlamentarne nagrade Saharov za svobodo misli Guillermo Farinas se je zopet znašel za rešetkami. Skupaj z drugimi aktivisti je bil pridržan med protestom proti deložaciji neke ženske v mestu Santa Clara.

Kljub represiji policije so tudi ponoči skupine protestnikov vztrajale na ulicah Kaira in Sueza. Po pričakovanjih se bo protioblastniško vrenje stopnjevalo z današnjim koncem delovnega tedna. Organizatorji so tako pozvali ljudi, da naj po jutrišnjih molitvah v mošejah in cerkvah odidejo na ulice.

Egipt velja od sklenitve mirovnega sporazuma z Izraelom za trdnega zaveznika Združenih držav Amerike na Bližnjem vzhodu. Državna sekretarka Hillary Clinton je med vrsticami dala vedeti, da Združene države ne bodo prezpogojno podprle egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka. Izrazila je pričakovanje, da bodo oblasti sprejela politične, gospodarske in družbene reforme, ki bodo odgovarjale legitimnim interesom Egipčanov.

Po poročanju časnika Dnevnik je okrajno sodišče v Cerknici izdalo začasno odredbo, po kateri Ivan Zidar ne more več prosto razpolagati s svojim premoženjem. V igri oziroma bolje rečeno v avtu so njegove nepremičnine in 76-odstotni lastniški delež v družbi SCT Holding, ki je večinska lastnica SCT-ja.

OB DEVETIH

27. januar so Združeni narodi izbrali za dan spomina na holokavst. Žrtvam uničujoče nacistične mašinerije se bodo drevi na osrednji slovesnosti poklonili v mariborskem Kulturnem centru Sinagoga.

Po več kot 65-ih letih od 2.svetovne vojne se še vedno najde množica ljudi, ki jim prihaja na zblojeno ikonografijo. Zadnji še živeči Hitlerjev osebni stražar, 93-letni Rochus Misch, je sporočil, da zaradi starosti ne bo več odgovarjal na pisma oboževalcev.

Državnozborski odbor za gospodarstvo se bo pozabaval o posledicah
enotnega termina zimskih šolskih počitnic za slovensko gospodarstvo. Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke je prepričana, da je škode za 15 milijonov evrov.

Vesoljski teleskop Hubble je odkril doslej najbolj oddaljeno galaksijo, ki je od Zemlje oddaljena okrog 13,2 milijarde svetlobnih let. Zadevca, ki je sicer stokrat manjša od naše Rimske ceste, naj bi ponujala pogled na vesolje, kakršno je bilo 480 milijonov let po nastanku.

OB DESETIH

Avstralska vlada se je odločila uvesti poseben davek, ki bo namenjen odpravljanju posledic zadnjih katastrofalnih poplav v Queenslandu. Dodatni davčni odtegljaj bo šel iz žepa tistih, ki imajo prejemke višje od 50.000 avstralskih dolarjev, plačila pa bodo oproščeni prizadeti v poplavah.

V Ugandi je bil ubit znan gejevski aktivist David Kato. Pred letom je vložil tožbo proti lokalnemu časniku, ki je objavil fotografije gejev pod naslovom „Obesite jih“. Homoseksualni odnosi so v Ugandi kaznivi, z zagroženimi kaznimi do 14 let zapora. V parlamentu je bil celo podan predlog o zvišanju sankcij, vključujoč smrtno kazen.

Po Tuniziji in Egiptu se je revolucionarni sentiment dotaknil še Jemna. V glavnem mestu Sani se je na ulicah zbralo več tisoč protestnikov, ki zahtevajo odstop predsednika Alija Abdulaha Saleha. Ta je na oblasti že 30 let.

Nemčija je zaustavila letne donacije v višini več kot 200 milijonov evrov Globalnemu skladu za boj proti AIDS-u, tuberkulozi in malariji. Povod za takšno odločitev so govorice o korupciji v skladu pod okriljem Združenih narodov, ki ima sicer letni proračun, težak več kot 20 milijard dolarjev.





Komentarji
komentiraj >>