Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF VOJAŠKE PRERAČUNLJIVOSTI (2235 bralcev)
Torek, 1. 2. 2011
Gregor K.



… egiptovska vojska se nagiba na stran ljudstva …
… novopečeni egiptovski podpredsednik Sulejman je za dialog …
… albanski predsednik poziva sprte politične strani h konsenzu …
… v Franciji prijeli nekdanjega pripadnika srbske paravojaške enote Škorpijoni …
… Kitajska bo vložila trilijone za varovanje voda …
… na Irskem bo danes razpuščen parlament …
… Nekdanji direkor Arhiva Slovenije meni, da je zakon o arhivskem gradivu neustaven …



SEDMA

Egiptovska vojska je označila upor ljudstva proti avtokratskemu predsedniku Hosniju Mubaraku za legitimen in obljubila, da proti nenasilnim protestnikom ne bo uporabila sile. Vojska sicer še ni rekla zadnje besede, v nasprotnem primeru bi Mubarak verjetno že sedel v letalu ali bi pa oborožene sile ukrepale ostreje.

V soboto imenovani egiptovski podpredsednik Omar Sulejman je v kratkem televizijskem nagovoru sporočil, da ga je predsednik Mubarak zaprosil, naj s političnimi silami v državi začne dialog o ustavnih in zakonodajnih reformah. Ob tem ni navedel niti o kakšnih reformah naj bi se pogovarjali niti s kom naj bi se menil.

Tudi albanski predsednik Bamir Topi je preko nacionalne televizije nagovoril svoje državljane. V njem je sprte politične strani pozval, naj takoj najdejo kompromis za konec krize. Povedal je še, da se že več mesecev parlamentarna razprava odvija na ulici, v štabih strank in v medijih, kar kaže na hudo pomanjkanje politične odgovornosti. Opozicija pa je za petek že napovedala nove proteste.

V Franciji so aretirali nekdanjega pripadnika srbske paravojaške enote Škorpijoni, Milorada Momića, ki je osumljen sodelovanja v pokolu v Srebrenici leta 1995. 47 letnika so prijeli v Grenoblu, kjer si je pred leti pod lažno identiteto - dokumente je imel na ime Guy Monier - našel zatočišče in do aretacije delal v podjetju za izdelavo fasad.


OSMA

Kitajska bo za zaščito vodnih virov v naslednjih desetih letih namenila kar 4 trilijone juanov ali preračunano 440 milijard evrov. Država namerava vsako leto do leta 2020 podvojiti proračun za ohranjanje voda, ki je letos znašal dobrih 22 milijonov evrov. Predviden ukrep je kitajska vladna prioriteta za leto 2011.

Na Irskem bodo danes razpustili parlament in napovedali datum predčasnih parlamentarnih volitev, ki bodo predvidoma 25. februarja. Parlament bo na zahtevo premiera Briana Cowena razpustila predsednica Mary McAleese. S sobotnim sprejetjem finančnega zakona, ki je bil pogoj za dodelitev mednarodne denarne pomoči, je bil izpolnjen tudi pogoj za razpustitev parlamenta in razpis predčasnih volitev.

Nekdanji direktor Arhiva Republike Slovenije Vladimir Žumer in sedanji direktor Dragan Matič se strinjata, da je zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva neustaven. Razkritje gradiva nekdanje Službe državne varnosti bi po Žumrovem mnenju pomenilo ogrožanje nacionalne varnosti.

Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič in namestnica maroškega zunanjega ministra Latifa Akharbach bosta danes na vladi Republike Slovenije podpisala sporazum med slovensko in maroško vlado o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju.


DEVETA

V Združenih državah Amerike je že drugi sodnik razsodil, da lani sprejeta zdravstvena reforma ni veljavna. Nazadnje je to storil zvezni sodnik v Pensacoli Robert Vinson. Glavni argument Vinsona proti ustavnosti reforme je takoimenovani »individualni mandat«, kar ne pomeni drugega, kot to, da je zdravstveno zavarovanje izenačeno s hamburgerjem ali kavo in da se posameznik lahko odloči ali bo to kupil ali ne. Rezultat v tožbah je tako sedaj dva proti dva. Dva sodnika sta namreč reformo potrdila, dva pa jo deloma ali povsem razveljavila. Prva je imenoval demokratski predsednik, druga pa republikanski.

Voditelji držav članic Afriške unije so na vrhu v etiopski prestolnici Adis Abebi v ponedeljek za novega predsedujočega te zveze izbrali avtokrata iz Ekvatorialne Gvineje Teodora Obianga, ki je na oblasti že 31 let. Številni so izvolitev že kritizirali, saj gre za voditelja, ki je prišel na oblast s krvavim državnim udarom leta 1979 in od takrat skupaj s svojimi prijatelji bajno obogatel, medtem ko je prebivalstvo v državi bogati z nafto ostalo revno.

Na delovnem obisku v Sloveniji se bo danes mudil tajski zunanji minister Kasit Piromya. Z gostiteljem, zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem, bosta največ pozornosti namenila priložnostim za okrepitev blagovne menjave med državamam, ki je dokaj skromno. Kasita bosta sprejela tudi premier Borut Pahor in predsednik Državnega zbora Pavel Gantar.

Predsednik republike Danilo Türk pa bo odpotoval na dvodnevni obisk v Katar, v okviru katerega se bo srečal s katarskim emirjem Hamadom bin Kalifo al Tanijem ter z drugimi visokimi katarskimi predstavniki. Predsednika bosta spremljala ministra za finance in promet Franc Križanič in Patrick Vlačič. V ospredju bodo torej gospodarske teme.


DESETA

Sudanski predsednik Ali Osman Taha je dejal, da Sudan priznava rezultate referenduma za neodvisnost južnega dela danes še skupne države. Ob priznanju je dodal, da namerava sudanska vlada nadaljevati s politiko dobrososedskih odnosov z jugom in predlagal ustanovitev skupne komisije za reševanje odprtih vprašanj.

Na več krajih v Kairu in drugih egiptovskih mestih so se zjutraj po koncu policijske ure že začeli zbirati protestniki. Današnje demonstracije naj bi bile največje v tem tednu dni, kolikor le-te že trajajo in zato en ključnih trenutkov pri vstaji. Oblasti so, da bi preprečile prihod protestnikov, za danes odpovedale železniški promet, že peti dan ne deluje internetno omrežje, znova pa pričakujejo tudi težave v telefoniji.

Na Bavarskem je leta 2009 po statističnih podatkih samomor storilo 1749 oseb, s čimer se je ta največja in ena od gospodarsko najbolj razvitih nemških zveznih dežel uvrstila na neslavno prvo mesto po številu samomorov v Nemčiji. Na 100.000 prebivalcev Bavarske se jih skoraj 13 odloči za smrt, medtem ko nemško povprečje znaša 10,6. Predsednik nacionalnega programa za preprečevanje samomora Armin Schmidtke pravi, da razloga za tolikšno samomorilnost med bavarci ne pozna.

Poslanci se bodo na današnjem nadaljevanju januarske seje med drugim lotili druge obravnave predloga zakona o prostovoljstvu. Čakata jih tudi predlog deklaracije o položaju narodnih skupnostih pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji in odločanje o sklepu mandatno-volilne komisije, da sodniku Milku Škobernetu ne podeli imunitete.

 

 

 

 



Komentarji
komentiraj >>