Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF NA TAHRIRJU (1819 bralcev)
Četrtek, 3. 2. 2011
Lan



SEDMA
… Trg Tahrir – Trg svobode – samo, da ne bo Tiananmen …
… preden bo oblikovana belgijska vlada, bo belgijskemu kralju namerno z glave padla krona …
OSMA
... Egipt in Jemen na pragu revolucij ...
... Sanader v živo pred tožilcem ...
DEVETA
... zdravstvena reforma dela le še s pomočjo aparatov ...
... težko je biti vernik v Pakistanu ...
DESETA
... isti kraji, novr table ...
... gnojna bula varuhinje človekovih pravic ...

SEDMA
Trg Tahrir v središču Kaira, oziroma, Trg svobode po naše, so vso sredo pretresali krvavi spopadi med privrženci in nasprotniki Hosnija Mubaraka. V nasilju naj bi bilo ranjenih več kot 600 ljudi, najmanj en pa je mrtev. Za nasilje naj bi bili krivi predvsem plačanci, najeti s strani varnostnih sil, in policisti v civilu, ki so se pomešali med Mubarakove podpornike.

Organizacija Novinarji brez meja pa medtem v ostri izjavi obsoja napade domnevnih Mubarakovih privržencev na mednarodne novinarske ekipe. Med njimi naj bi bili tudi BBC, Al Džazira, CNN, Al Arabija in ABC News. Omenjene ekipe naj bi dobile batine in ostale brez opreme.

Silovit tropski ciklon Yasi, ki je v četrtek po lokalnem času dosegel severovzhodno obalo Avstralije, je povzročil veliko opustošenje, a o smrtnih žrtvah za zdaj ne poročajo. Yasi je sicer na celino udaril z vetrovi, ki so pihali 290 kilometrov na uro. Ob tem je povzročil močne nevihte in plimovanje morja, ki bi lahko zalilo več tisoč domov.

Belgijski kralj Albert drugi je imenoval novega posrednika, ki bo skušal med sprtimi političnimi strankami najti način, kako končno oblikovati vlado, ki je Belgija od volitev 13. junija lani še vedno nima. Didier Reynders, finančni minister v sedanji začasni vladi, bo že šesti posrednik, ki bo poskusil svojo srečo.

OSMA
Ustavno sodišče bo zahtevo državnega zbora za presojo posledic, ki bi jih lahko imela zavrnitev pokojninske reforme na referendumu, predhodno obravnavalo že danes. Zveza svobodnih sindikatov pričakuje, da bo ustavno sodišče razpis referenduma omogočilo, kot tudi nadaljevanje zbiranja podpisov, ki jih imajo že 42.000.

Osveženi podatki iz Egipta: V Kairu so bili v streljanju zgodaj davi ubiti trije ljudje, od srede pa skupaj že šest. Poleg tega je bilo v spopadih med nasprotniki Hosnija Mubarka, ki protestirajo že več kot en teden, ter njegovimi privrženci, ranjenih okoli tisoč ljudi.

V Jemnu so napovedani množični protivladni protesti, ki so jih organizatorji poimenovali 'dan jeze'. Proteste je navdihnila vstaja v Tuniziji, še bolj pa v Egiptu. V protestih sodelujejo privrženci različnih opozicijskih strank, tudi islamističnih, in poudarjajo, da ne bodo odnehali, dokler predsednik Ali Abdulah Saleh ne odstopi. Ta je v sredo napovedal, da ne bo znova kandidiral za predsedniški mandat, opozicijo pa pozval, naj se mu pridruži v zavezništvu narodne enotnosti. Očitno je bil neuslišan.

Ivo Sanader bo predvidoma v naslednjih urah zaslišan v zvezi s sumom pranja denarja, glede katerega je prijavo zoper njega podala ena od tirolskih bank. Tokratno zaslišanje naj v nasprotju s prvim 23. decembra ne bi potekalo prek videokonference, ampak naj bi preiskovalci in državni tožilec pripotovali v Salzburg, kjer je Sanader v priporu od 10. decembra lani.

DEVETA
Ameriški senat je v sredo v skladu s pričakovanji z 51 glasovi proti 47-im zavrnil poskus republikancev za odpravo lani s težavo potrjene reforme zdravstvenega sistema. O usodi reforme bo na koncu odločalo ameriško vrhovno sodišče.

Haitijska volilna komisija doslej še ni uradno potrdila ali zavrnila izidov lanskih predsedniških volitev, ki jim opozicija očita kopico prevar, niti ni sprejela odločitve o ponovnem razpisu volitev. Volilna komisija je z odločitvijo zavlačevala več ur preko roka, po prestolnici Port-au-Prince pa so že popoldne zapirali lokale in ustanove v pričakovanju izbruha demonstracij, podobno kot po objavi uvodnih rezultatov volitev, ki so bile 28. novembra lani. Policija in mirovne sile Združenih Narodov so zavzeli glavna mestna križišča.

28. januarja je bil v pakistanskem Karačiju aretiran 17-letni Muhammad Samiullah, saj naj bi s kraco na testni poli žalil preroka Mohameda in prekršil tako imenovano »blasfemistično zakonodajo«. Ovadil ga je njegov učitelj. Zaradi podobnega zločina je bila že junija lani v Pandžabu na smrt obsojena Asia Bibi, ki izvršitev kazni še čaka.

Vsi zaposleni v Cestnem podjetju Maribor, ki je od sredine januarja v prisilni poravnavi, ta teden niso prejeli obljubljenega dela decembrskih plač, kot so v sredo sporočili iz sindikata Pergam. Del plače naj bi prejeli le zaposleni v družbi CPM Vzdrževanje in obnova cest, 709 preostalih zaposlenih pa ne.

DESETA
V Celovcu se začenja nov krog pogajanj o dvojezičnih krajevnih tablah na avstrijskem Koroškem. Predstavniki slovenske manjšine med drugim zahtevajo ureditev na osnovi odločb avstrijskega ustavnega sodišča, po katerih za dvojezične krajevne oznake zadostuje desetodstotni delež manjšinskega prebivalstva v posameznem kraju. Največja stranka na avstrijskem Koroškem, svobodnjaki z Gerhardom Dörflerjem na čelu, pa se v svojih izhodiščih zavzemajo za obravnavo po posameznih krajih, tudi s pomočjo referendumov.

Člani parlamentarne komisije za človekove pravice so se zjutraj seznanili z mnenjem varuha človekovih pravic glede omejevanja dostopa do arhivskega gradiva. Varuh meni, da je zakon o varstvu arhivskega gradiva treba spremeniti. Poslanec SDS-a Vinko Gorenak komentira, da je varuh s takšnim mnenjem, citiramo, dal "gnojno bulo na svojo institucijo".

Zunajobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v teh dneh odločal tudi o pritožbi zoper pripor za Esada Ramića, ki je v aferi, povezani s celjskim sodnikom Milkom Škobernetom, osumljen posredništva pri podkupovanju. Na ljubljanskem okrožnem sodišču so pojasnili, da tudi Ramić ostaja v enomesečnem priporu.

Silovit ciklon Yasi, ki je prizadel severovzhod Avstralije, ni povzročil takšnega razdejanja, kakršnega so se bale oblasti. Po prvih podatkih ciklon, ki je gosto naseljeno obalo dosegel malo po polnoči po krajevnem času, ni zahteval smrtnih žrtev ali poškodovanih.



Komentarji
komentiraj >>