Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF ROMSKEGA PRORAČUNA (1848 bralcev)
Ponedeljek, 7. 2. 2011
Urh



... v Kairu protestniki med drugim zablokirali dostop do osrednjega upravnega kompleksa Mugama ...
... med Rusijo in Japonsko je izbruhnila nova diplomatska vojna ...
... nekdanja laburistična vlada prizadevala narediti vse za izpustitev Libijca Abdelbaseta Alija Mohameda al Megrahija ...
... Svet romskih skupnosti je sprejel finančni načrt za letošnje leto ...

V Kairu se protesti nadaljujejo. Protestniki so med drugim zablokirali dostop do osrednjega upravnega kompleksa Mugama. Tako prebivalci egiptovske prestolnice ne morejo priti do dokumentov, kot so rojstni list, potni list in poročna dovoljenja. Sicer se je pred Mugamo zbralo več deset uslužbencev in uslužbenk, ki jih v kompleks niso spustili. V Mugami naj bi poslovalo 14 vladnih uradov, tam pa je zaposlenih okoli 18.000 ljudi. Več sto ljudi se je s pohodom od sedeža egiptovskega novinarskega sindikata od bližnjega trga Tahrir poklonilo egiptovskemu novinarju Ahmedu Mahmudu, ki so ga pred dnevi ubile varnostne sile.

Med Rusijo in Japonsko je izbruhnila nova diplomatska vojna zaradi Kurilskih otokov, ki jih je Rusija v skladu s skrivnim dogovorom z zavezniki zasedla ob koncu druge svetovne vojne. Japonski premier Naoto Kan je namreč ob dnevu spomina na te otoke znova kritiziral obisk ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva na Kurilskih otokih novembra lani. Kan je obisk označil za nedopustno sramoto in dejal, da si bo njegova vlada še naprej vztrajno prizadevala, do vrne te štiri otoke Japonski. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je Kanove besede označil za povsem nediplomatske in v nasprotju z dobrimi meddržavnimi odnosi.

Iz uradnega poročila, ki so ga objavili v Veliki Britaniji, je razvidno, da si je nekdanja laburistična vlada prizadevala narediti vse za izpustitev Libijca Abdelbaseta Alija Mohameda al Megrahija, obsojenega zaradi napada nad Lockerbijem leta 1988. V tem napadu v eksploziji letala ameriške družbe Pan Am življenje izgubilo 270 ljudi. Laburistična vlada se je bala, da bi smrt zelo bolnega Megrahija v zaporu škodila britanskim interesom. Poročilo sicer ne navaja, da bi bivša britanska vlada izvajala kakršenkoli pritisk na škotske regionalne oblasti, kjer je bil zaprt Megrahi.

Škotske oblasti so Megrahija, ki je bil edini obsojenec za napad leta 1988 nad škotskim jezerom Lockerbie, 20. avgusta leta 2009 uradno iz sočutja zaradi hude bolezni izpustile na prostost. Sprva naj bi po navedbah zdravnikov imel zaradi raka na prostati v zadnji fazi le še tri mesece življenja, medtem pa se je izkazalo, da je še vedno živ in živi v Tripoliju. To je močno razburilo Združene države Amerike, ki so zaradi ameriških žrtev v napadu nasprotovale izpustitvi.

Svet romskih skupnosti je sprejel finančni načrt za letošnje leto, ki znaša 168.000 evrov, kar je za 80.000 manj kot lani. V svetu niso zadovoljni z načrtom, a morajo po besedah predsednika Marjana Drvariča biti realni zaradi recesije. Od 168.000 evrov je 47.000 evrov namenjenih vsem romskim društvom v Sloveniji, ki se bodo lahko prijavila na javni razpis. Dobrih 55.000 evrov bodo porabili za zaposlene, za seje 21-članskega sveta je predvidenih 15.000 evrov, za materialne stroške in službene poti pa 11.000 oziroma 5.000 evrov.



Komentarji
komentiraj >>