Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
»NEURADNI LIST – LETNIK 4, ŠTEVILKA 6« (2211 bralcev)
Ponedeljek, 7. 2. 2011
Lan



Nacionalni preiskovalni urad je pred kratkim upihnil prvo svečko. Na eni od naslednjih sej vlade bo obravnavano še poročilo medresorske delovne skupine za nadaljevanje in evalvacijo projekta NPU. Poročilo in predlog sklepov nista nič posebnega. Preiskovalni organ je v povojih, materialni pogoji za delovanje zadovoljivi do dobri, zaposleni primerno stimulirani in trenirani ... edina bodica je uperjena v državno tožilstvo, ki naj v nekaterih primerih ne bi izkazovalo zadostne pripravljenosti na sodelovanje.

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Nacionalni preiskovalni urad je pred kratkim upihnil prvo svečko. Na eni od naslednjih sej vlade bo obravnavano še poročilo medresorske delovne skupine za nadaljevanje in evalvacijo projekta NPU. Poročilo in predlog sklepov nista nič posebnega. Preiskovalni organ je v povojih, materialni pogoji za delovanje zadovoljivi do dobri, zaposleni primerno stimulirani in trenirani ... edina bodica je uperjena v državno tožilstvo, ki naj v nekaterih primerih ne bi izkazovalo zadostne pripravljenosti na sodelovanje. Citiramo tisto, kar je v poročilu celo zapisno s poudarjenim tiskom: »V primeru, ko smo na podlagi informacije, posredovane s strani kriminalistične policije, skupaj s Skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala preiskovali sum storitve kaznivega dejanja s področja korupcije, ki ga je osumljen državni tožilec, je bilo to sodelovanje še posebno dobro, saj so se na odklonski pojav različni državni organi odzvali nemudoma in skupaj.

Vendar pa so se v praksi pojavili tudi slabi primeri. Tako je NPU 19. 7. 2010 dal skupini pobudo za ustanovitev skupne preiskovalne komisije, saj je šlo za preiskovanje zahtevnega gospodarskega kriminala, ki bi zahteval daljše in usmerjeno delovanje več državnih organov in institucij predvsem s področja davkov, finančnega poslovanja in vrednostnih papirjev pod vodstvom državnega tožilca. Odgovor tožilstva na našo pobudo je bil negativen, prejeli smo ga po štirih mesecih, in sicer 30. 11. 2010. Ne gre polemizirati z odločitvijo tožilstva, vendar odločanje s tako dolgim časovnim zamikom lahko vpliva na kakovost preiskovanja, zagotovo pa negativno vpliva na delovno motivacijo preiskovalcev.

S podobnim problemom se preiskovalci NPU srečujejo tudi pri predlogih za uvedbo prikritih preiskovalnih ukrepov. Tako so v enem primeru čakali 17 dni, da je tožilec predlog NPU za uvedbo ukrepa o nadzoru elektronskih komunikacij posredoval v odločanje preiskovalnemu sodniku. O predlogu za uvedbo tajnega opazovanja v isti zadevi je tožilec odločil v 17 dneh. V več primerih predlaganih ukrepov za pregled bančnih računov, ki jih je NPU poslal tožilcem, so bili poslani v odločitev sodniku šele z večtedenskim zamikom, čeprav Zakon o kazenskem postopku nalaga organu, ki je pristojen za izdajo pisne odredbe, s katero se dovoli ali odredi izvajanje navedenih ukrepov, da to stori najpozneje v oseminštiridesetih urah po prejetju pisnega predloga.«

Ministrstvo za kulturo je v vladno proceduro vložilo osnutek predloga Zakona o doživljenjski renti za izjemne dosežke na področju kulture, raziskovalno-razvojne dejavnosti in športa. Za izjemne dosežke se štejejo:

- na področju kulture Prešernova nagrada za življenjsko delo ali opus;
- na področju raziskovalno-razvojne dejavnosti Zoisova nagrada za življenjsko delo;
- na področju športa pa Bloudkova nagrada za življenjsko delo ali olimpijska medalja oziroma medalja s svetovnih prvenstev v športnih panogah oziroma disciplinah rednega programa olimpijskih iger v članski konkurenci ali svetovni rekord v članski konkurenci v športnih panogah oziroma disciplinah rednega programa olimpijskih iger.

Upravičenec pridobi pravico do izplačila rente, ko se starostno upokoji po predpisih, ki urejajo obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ali ko dopolni 65 let starosti.
Renta se izplačuje v višini zneska bruto minimalne plače. Kaže, da je Primožu Kozmusu, ki je bil na čelu debat za zagotovitev dostojne penzije za vrhunske športnike, do neke mere vendarle uspelo.



Komentarji
komentiraj >>