Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF IZ ZRAKA (2553 bralcev)
Petek, 11. 2. 2011
Luka T in Luka P



… v Egiptu se protesti nadaljujejo: protestniki ne verjamejo v prenos oblasti …
… ameriški diplomatski uslužbenec nič kaj diplomatsko ...
… iz severne Afrike v Evropo nov val beguncev …
… v Državnem zboru že 50 tisoč podpisov za razpis referenduma o malem delu …
… začenja se festival Dnevi komedije v Celju …

OFF NAPOVEDNIK

Ob vseh kvazi varčevalnih ukrepih, ki se jih poslužujejo državniki po vsem svetu, je za novega te dni poskrbel ukrajinski prorusko usmerjeni predsednik Viktor Janukovič. Ta se je v okviru tako imenovanih varčevalnih ukrepov odločil, da bo zaposlenim v upravi odvzel luksuzne mercedese. Namesto v „mečkah“ se bodo ti gospodje, navajeni dragega usnja in kvalitetne vodke, poslej vozili v cenejših Škodah. Po besedah vodje predsednikovega urada Sergija Ljovočkina bo država na ta način letno privarčevala okoli dva milijona ukrajinskih grivn, kar znaša bajnih 183 tisoč evrov.

Ob tem iz predsednikovega kabineta niso želeli sporočiti, koliko luksuznih Mercedesov nameravajo zamenjati za "češke" Škode. Odslej bodo imeli čast vožnje z drago različico prevoznega sredstva le tuji pomembneži in pa Janukovič, ki je svojega železnega konjička seveda obdržal. Sicer pa varčevalni predsednik uporablja tudi helikopter, s katerim se prevaža iz svoje rezidence na delovno mesto v Kijevu.

Da gre za predsednikovo samopašnost, je mnenja skoraj vsa ukrajinska javnost, a jim Janukovič odgovarja, da je prebivalcem Kijeva s svojimi helikopterskimi vožnjami pravzaprav naredil uslugo, saj odslej ne bo treba vsak dan zapirati ulic za njegovo spremstvo vozil, pa tudi zrak v prestolnici je s tem postal čistejši.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki ga takšna varčevalno-ekološka nota ne zanima.


OFF PROGRAM

Na trgu Tahrir v središču Kaira se protesti ne le nadaljujejo, temveč se po današnji tradicionalni molitvi napovedujejo tudi pred zgradbo državne televizije in predsedniško palačo. Po pričakovanjih se bodo zbrali na najmnožičnejših demonstracijah od začetka 30-letne vladavine egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka. Med prebivalci Egipta po včerajšnjem Mubarakovem govoru vlada razočaranje in nezadovoljstvo, saj so pričakovali, da bo predsednik naposled ugodil njihovim zahtevam in odstopil. Vendar je Mubarak sporočil le, da del pooblastil prenaša na podpredsednika Omarja Sulejmana, kar pa v Egiptu in tudi širše jemljejo kot neprepričljiv nastop in ne verjamejo, da bi lahko prineslo konkretne spremembe. Egiptovska vojska pa v vlogi piar službe iz ameriških tankov Abrams obljublja poštene in mirne volitve ter prehod v demokracijo.

Po poročanju nemške tiskovne agencije, ki se zanaša na egiptovske varnostne vire, naj bi po zadnjih podatkih Mubarak predsedniško palačo že zapustil. Kam naj bi odletel, ni znano, najverjetneje pa proti Šarm el Šejku ob Rdečem morju.

Razsežnosti politične nestabilnosti v arabskem svetu v zadnjih tednih se že zrcalijo tudi v Evropi. Na južnoitalijanskem otoku Lampedusa je v zadnjih dveh dneh pristalo več kot tisoč nezakonitih priseljencev, večinoma naj bi šlo za begunce iz Tunizije. Italijanski notranji minister Roberto Maroni je izključil možnost, da bi zaradi velikega navala znova odprli center za nezakonite priseljence, ki so ga zaprli pred dvema letoma, in napovedal, da bodo vse priseljence znova vrnili v domovino, ko se bodo razmere v Tuniziji in drugod po arabskem svetu uredile.

Vsem evropskim in svetovnim voditeljem, ki menijo, da se večkulturnost ni obnesla, se je pridružil še francoski predsednik Nicolas Sarkozy. V oddaji francoske televizije TFI je med drugim na vprašanja gledalcev odgovoril, da so bili preveč zaskrbljeni za identiteto osebe, ki je prišla v Francijo, in ne dovolj za identiteto države, ki jo je sprejela. Če pridete v Francijo, pričakujte, da se boste zlili v eno samo skupnost, in če tega nočete sprejeti, potem v Franciji ne morete biti dobrodošli, je v svojem slogu in nič kaj, recimo temu evropsko, še povedal francoski predsednik.

Zgodba ameriškega diplomata Raymonda Davisa, sicer nekdanjega pripadnika specialnih enot ameriške vojske, ki je ubil dva pakistanska državljana, dobiva vse jasnejšo sliko. Pakistanski preiskovalni organi so ugotovili, da ni deloval v samoobrambi, kot to sam zatrjuje, zato bodo predlagali, da se proti njemu vloži obtožnica za umor. Šef policije Aslam Taren je na novinarski konferenci povedal, da je policija zaključila preiskavo in da je ta pokazala, da je šlo za naklepen in hladnokrven umor. Po Tarenovih besedah orožje enega od dveh Pakistancev, ki sta bila ubita, ni bilo napolnjeno, prav tako pa ta tudi ni usmeril orožja na Davisa, kot to on zatrjuje. Davis naj bi v oba moška izstrelil deset nabojev, enega od njiju pa celo ustrelil v hrbet, ko sta skušala pobegniti.

Washington vztraja, da je Davisovo pridržanje nezakonito in v nasprotju z dunajsko konvencijo ter zahteva njegovo izpustitev. Pakistanske oblasti pa so že tako ali tako pod velikim pritiskom, saj jim Združene države Amerike nenehno grozijo, da bodo prekinile milijardno pomoč Islamabadu, če ga ne izpustijo. Dodatno položaj zaostruje dejstvo, da je bil Davis oborožen. Združene države naj bi Davisu dovolile nositi strelno orožje, kar pa naj ne bi bilo v skladu s pakistanskimi zakoni.

Po podatkih Skupine kitajskih zagovornikov človekovih pravic naj bi slepega aktivista Čena Guangčenga in njegovo ženo represivni organi pretepli in ju huje ranili. Poleg tega jima niso pustili niti do zdravstvene oskrbe. Do tepeža je prišlo po sprostitvi skrivoma posnetega video posnetka, v katerem je par prikazan kot ujetnik lastnega doma. Čen je povedal, da je pod štiriindvajseturnim nadzorom vse od izpustitve iz zapora lani. Kitajske oblasti so ga za rešetke spravile po njegovih obtožbah, da naj bi lokalni uradniki v provinco Shandong priselili sedem tisoč žensk in jih prisilili v splave ter sterilizacijo.


Predstavniki za dostojno delo in socialno družbo, Študentskih organizacij Slovenije in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so v vložišče Državnega zbora prinesli skoraj petdeset tisoč podpisov volivcev, s katerimi zahtevajo razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o malem delu. S kakšnimi problemi pri zbiranju podpisov na terenu so se soočali, nam je predstavil vodja Gibanja za dostojno delo in socialno družbo, ki je koordiniral zbiranje podpisov na terenu. Govori Marko Funkl:



Pričakovanja so jasna, in sicer, da Državni zbor v roku razpiše zakonodajni referendum o malem delu. Kot je zatrdil Funkl, ne bi šli v zbiranje podpisov, če ne bi bili prepričani, da jim na koncu lahko tudi uspe. Po Funklovih besedah njihov namen ni le zavrniti zakon, ampak, da se pripravijo boljše rešitve. Kakšne predloge in rešitve ponujajo sami? Zopet Marko Funkl:



Predsednik republike Danilo Türk je sprejel predstavnike delavcev migrantov iz SCT-ja in Vegrada ter aktiviste Nevidnih delavcev sveta. Predsednik je vlado pozval, naj v 10-ih dneh pripravi ukrep za pomoč zlasti delavcem v samskih oziroma delavskih domovih. Več o tem, kakšno sporočilo jim je prenesel Danilo Türk, nam je povedal Irfan Beširević, aktivist Nevidnih delavcev sveta:



Na Fakulteti za družbene vede je včeraj spet potekala antifa intervencija, ki je tokrat osvetljevala fenomen arabskih vstaj v deželah Bližnjega vzhoda. Kot je pojasnil moderator Mirt Komel, so se tega problema lotili v opiranju na misel Hannah Arendt, ki je fenomen totalitarnih režimov pojasnila kot tako imenovan blow-back iz kolonialne periferije v njen center. V primeru fašizma se torej soočamo s kolonialnimi tehnikami dominacije, le da je tokrat tarča domače prebivalstvo.

Politolog Primož Šterbenc je govoril o ekonomskih odnosih med centrom in periferijo, ki so jih gradili v kolonialnih časih. Egipt pod angleško upravo se je usmeril v monokulturno pridelavo bombaža, zato je bila po politični osamosvojitvi njegova industrija neposredno odvisna od cene bombaža na angleškem trgu. Podobno je tudi sodoben Egipt odvisen od turizma in prihodkov Sueškega prekopa, ki pa ni v njegovi lasti. Barbara Skubic je opozorila na poskus nacionalizacije Sueza v šestdesetih letih in koordinirano intervencijo Francije, Anglije in Izraela, ki je ta poskus preprečila.

Sociolog Sami Al-Dhagistani pa nas je osredotočil na zgodovino, ki jo je arabski svet preživel v senci dominantnega zahoda. Opozoril je na razkorak z neoliberalno paradigmo, saj Islam izrecno prepoveduje obrestno mero in akumulacijo osebne lastnine, medtem ko se ta na zahodu uporablja kot tehnika družbene motivacije oziroma kot človekova pravica. Al-Dhagistani je tako opisal sekularne režime arabskih dežel:



Govorci pa se niso prestrašili niti razmisleka o psiholoških tehnikah kolonializma, ki jih profesionalni imperialisti radi povzamejo z rekom 'red iz kaosa'. Po tej doktrini moraš ustvarjati težave, da tvoje jahanje na pomoč deluje toliko bolj hrabro. Mirt Komel je tehniko v primeru Egipt opisal takole:



OFF sta pripravila Luka P. in Luka T.



Komentarji
komentiraj >>

Re: OFF IZ ZRAKA
boolha [11/02/2011]

tole bo potrebno čekirat http://www.uradni-list.si/1/content?id=98693
odgovori >>