Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NAPAČNEGA BRANJA OFF (1903 bralcev)
Ponedeljek, 14. 2. 2011
Nejc M.



...egiptovska vojska obljublja civilno državo in referendum o novi ustavi v dveh mesecih...
...odstopila palestinska vlada, Fajad ostaja premier...
...v Afganistanu tožilci zaplenili volilne podatke z zadnjih volitev...
...nepovezani poslanec Andrej Magajna z zahtevami pogojuje pristop k vladajoči koaliciji...

OFF NAPOVEDNIK

Politiki znajo imeti resne težave z avtentičnostjo in izvirnostjo, ko gre za javne govore. Spomnimo se samo bivšega premiera Janeza Janše, ki je skušal ob 15. obletnici samostojnosti uspešno adaptirati govor britanskega kolega Blaira s svetilnikom, lučjo in vso metaforiko vred.

Toda, če gre v primerih, kot je Janšev, za namensko plagiatorstvo, s katerim politiki ali pa pisci njihovih govorov skušajo lastno pomanjkanje inspiracije in časa prikriti z besedami drugih, je indijskemu zunanjemu ministru Šriju Krišni na zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov nehote uspel še večji zdrs.

Krišna je po pomoti v roke vzel kar govor portugalskega kolega in ga začel suvereno prebirati. Bojda je bil že nekje na 3., 4. strani, ko so mu sodelavci iz indijske diplomacije diskretno sugerirali, da ne bere pravega teksta. V soju žarometov in bralne vneme je prvi mož indijske diplomacije tako kar nekaj časa na glas izražal mnenje portugalske diplomacije in med drugim izrazil tudi veselje, da je ob njegovi državi v Varnostnem svetu zastopana še ena enakogovoreča dežela – Brazilija.

Na indijskem zunanjem ministrstvu napako opravičujejo s tem, da so si uvodi govorov vseh udeležencev zasedanja podobni in da minister za to ni opazil svojega napačnega branja, medtem ko minister Krišna iskreno priznava, da je „v kupu papirjev pač vzel napačnega.“ Ministrove šlamparije pa je bila toliko bolj vesela indijska opozicija, ki je nad napako „ogorčena,“ indijsko javnost, na drugi strani, pa ministrovo napačno branje predvsem zabava.

Vi pa berete Off program Radia Študent, ki govorom v Varnostnem svetu tako ali tako ne zaupa.

OFF PROGRAM


Egiptovski vojaški svet, ki po odstopu predsednika Hosnija Mubaraka in razpustu parlamenta začasno vodi državo, se je sestal z egiptovskimi spletnimi aktivisti. Osem predstavnikov blogerjev in drugih aktivistov, ki so bili z medmrežnim delovanjem gonilna sila 18 dni trajajočih protivladnih protestov, se je z generaloma Mahmudom Hagazijem in Abdelom Fatahom pogovarjalo o bodočem ustroju Egipta. Kot sta po srečanju povedala dva predstavnika spletnih aktivistov, je vojaški svet izrazil željo, da ne bi sam vodil države in da si bo prizadeval za Egipt kot civilno državo. Vojaški svet je pred aktivisti ponovil obljubo, da bo utrl pot demokraciji in svobodi v državi, referendum o spremembi ustave, ki jo je vojska sicer včeraj začasno preklicala, pa naj bi se izvedel v dveh mesecih. Srečanje z aktivisti, ki jim Mubarakov režim ni priznaval legitimnosti, je po mnenju opazovalcev dober obet za drugačno politično prakso.

V Kairu in na njegovem glavnem trgu Tahrir pa se medtem razmere normalizirajo. Večina protestnikov je trg že zapustila, ostajajo le še najbolj vztrajni. Vojska je ob tem napovedala, da bo prepovedala vsa zasedanja sindikatov in drugih organizacij ter stavke in na ta način Egipčanom ukazala, naj se vrnejo na delo. Zaenkrat pa se stavke še vrstijo – danes zaradi nizkih plač in korupcije stavka na stotine javnih uslužbencev. Že včeraj pa se je v Kairu na protestih zbralo okoli tisoč policistov, ki so zahtevali višje plače in zaščito pred ljudskim pregonom, potem ko je policija konec januarja poskušala pomagati pri zatrtju protivladnih protestov.

Palestinski premier Salam Fajad je med jutranjo sejo palestinske vlade v Ramali ministrom sporočil, da vlada po dolgotrajnih notranjih pretresih odstopa. Fajad je kasneje predsedniku Mahmudu Abasau predložil še uradno odstopno izjavo vlade, ta pa je, po pričakovanjih, Fajada pooblastil tudi za oblikovanje nove vlade. Po predvidevanjih bo svoja mesta v trenutno 16-članski ministrski zasedbi obdržalo tudi nekaj ministrov. Do odstopa palestinske vlade je prišlo le nekaj mesecev pred palestinskimi splošnimi volitvami. Te bodo, kot so po sobotnem sestanku izvršnega odbora odbora Palestinskega osvobodilnega gibanja sporočile palestinske oblasti, še pred septembrom. Na pripravo volitev se je že odzvalo gibanje Hamas in jo označilo za nezakonito, ker da povečuje delitve med palestinskim narodom. Tiskovni predstavnik Hamasa, Sami Abu Zuhri, je ob tem spomnil, da parlament, v katerem ima Hamas večino, nikoli ni potrdil Fajadove vlade in da bo zanje nelegitimna tudi vsaka nova vlada, če ne bo pridobila zaupnice parlamenta.

Afganistanska policija je skupaj s tožilci vdrla v prostore volilne komisije v Kabulu in zasegla podatke o parlamentarnih volitvah 18. septembra lani. Volilno komisijo so obtožili, da ne sodeluje s preiskavo o domnevnih nepravilnostih na volitvah, uvedli pa naj bi tudi preiskavo proti več uslužbencem komisije. Zaradi domnevnih nepravilnosti na volitvah je tožilstvo kmalu po njih začelo kazensko preiskavo, afganistanski predsednik Hamid Karzaj pa je oblikoval temu namenjeno posebno sodišče. Ker so volitve precej zmanjšale podporo predsedniku, mnogi opozarjajo, da je preiskava politično motivirana. Volilna komisija je sicer po namigih o nepravilnosti diskvalificirala 24 zmagovalcev in razveljavila četrtino od petih milijonov oddanih glasov, pozive tožilstva, naj izide razveljavi, pa zavrnila.

V gospodarskem drenjanju glavnih globalnih igralk je razvijajoča se Kitajska prehitela Japonsko in postala drugo največje gospodarstvo na svetu. Obseg bruto domačega proizvoda Japonske se je namreč v tretjem četrtletju lanskega leta zmanjšal za dober odstotek na letni ravni, kar je izkoristila Kitajska in regionalno tekmico prehitela. Japonsko gospodarstvo je bilo konec leta 2010 vredno 5,5 bilijona dolarjev, Kitajsko pa 5,9 bilijona dolarjev. Mesto globalne gospodarske „tate mate“ na njihovo veliko zadovoljstvo še vedno pripada Združenim državam Amerike, kar pa se po napovedi analitikov utegne spremeniti že v naslednjih dvajsetih letih, ko utegne Kitajska, po Japonski, prehiteti še ZDA. O kitajski gospodarski premoči nad Japonsko se je sicer govorilo že avgusta, ko sta podatke objavila Peking in Svetovna banka.

Aktivisti kolumbijske levičarske uporniške organizacije Farc so na svobodo izpustili še enega zajetega talca. Po šestih tednih ujetništva so aktivisti izpustili 30-letnega policista Carlosa Alberta Ocampa (izg. okampa), ki so ga v decembru preteklo leto zajeli skupaj z lokalnim politikom, katerega je varoval. Kolumbijske varnostne sile bi morale iz Farcovega ujetništva v provinci Tolima odpeljati še dva ujetnika, ki pa jih aktivisti ob prihodu vojaških helikopterjev niso izročili. Vladni posrednik za pogajanja s Farcom je neizročitev ujetnikov že označil za škandalozno, ob tem pa izrazil zaskrbljenost, ker naj bi aktivisti ujetnika odpeljali globoko v gore. Izpuščeni policist Ocampo je sicer četrti izpuščeni ujetnik Farca ta teden.

Mineva deset let od sprejetja zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, katerega pa italijanske oblasti še sedaj ne izvajajo v celoti. O zakonu, njegovem izvajanju in o tem, kaj je prinesel Slovencem onkraj zahodne meje, smo se pogovarjali s predsednikom Slovenske kulturno gospodarske zveze Rudijem Pavšičem:




Nepovezani poslanec Andrej Magajna, ki je pred časom izstopil iz poslanske skupine Socialnih demokratov, svoje ponovno sodelovanje v vladni koaliciji pogojuje s širokimi zahtevami. In kaj pričakuje od premiera Pahorja in njegove vlade v zameno za svoj glas?



Magajno smo vprašali še, kakšen je sedaj njegov status v nepovezani poslanski skupini Solidarnost, potem ko je znano, da se preostala dva poslanca iz te poslanske skupine, Vili Rezman in Franc Žnidaršič, ogrevata za pristop h koalicijskemu četverčku.



Na Magajnine zahteve se je že odzval njegov kolega iz poslanske skupine Vili Rezman, ki je dejal, da te niso skladne s tistimi, ki so jih pripravili skupaj vsi trije nepovezani poslanci. Po Rezmanovih besedah bo moral Magajna so-poslancema iz Solidarnosti razložiti, zakaj je njegovo stališče naenkrat drugačno.

Društvo Legebitra je v lanskem letu opravilo raziskavo o položaju istospolno usmerjenih vzgojno-izobraževalnih delavcev in delavk v šolskem sistemu v Sloveniji, tokrat pa je predstavilo njene rezultate. Za RŠ jih je na kratko povzela ena od avtoric raziskave Jasna Magič.



Komentarji
komentiraj >>