Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni boji – proti politikam zategovanja pasov - iz Pariza prvič (1072 bralcev)
Četrtek, 24. 2. 2011
Francii



...V tokratni oddaji Kaj pa univerza vam v posluh dajemo aktualne univerzitetne boje v Združenih državah, Združenem kraljestvu, Avstriji in na Nizozemskem....

Univerzitetni boji - proti politikam zategovanja pasov I.

Nova univerzitetna in širša socialna realnost je svoje mesto tokrat našla v Parizu. Približno 300 aktivistov, ki so zadnje leto zaznamovali z raznimi akcijami, okupacijami in protesti, se je iz različnih držav zbralo na Osmi univerzi v Saint Denisu. Evropsko srečanje aktivistov, ki so se v zadnjem letu borili proti politikam zategovanja pasov, je v prestolnici Francije potekalo od 11. do 13. februarja.

Transformacija univerze je signifikantna na globalni ravni. Hkrati pa se spopada s številnimi lokalnimi različnostmi, ki tako ali drugače zaznamujejo boje znanstvenih delavcev in študentov. Ti često sovpadajo. Kako se transformacija univerze giblje na globalni ravni?

Da bi se nam posvetilo, vam v tokratnem prispevku ponujamo vpogled v boje proti politiki zategovanja pasu v različnih državah. Začeli bomo z zarisom v obliki šolnin v ZDA:

Šolnine silijo bodisi študente bodisi njihove družine v zadolževanje. Torej o zadolževanju. Še vedno smo v Združenih državah Amerike:

Če se s problemi dolga trguje v ZDA, je bil glavni problem v Avstriji ta, da se je po množičnih protestih v začetku lanskega leta množica izgubila. O problemih množic in okupacije univerze nam govori avstrijska izkušnja.

Težav niso imeli zgolj avstrijski študenti. Prisluhnimo zagatam s pogodbami in tegobam s sindikati, ki so pestile pedagoge Združenega kraljestva, ter kakšne strategije so ubirali, da bi podprli študentske boje v Londonu ter drugje na Otoku.

Podobne težave, sicer bolj splošne, poleg Britancev pestijo tudi Nizozemce:

Še o protestih in njih pasivnosti v Haagu ter študentskih sindikatih, ki so tako rekoč blokirali proteste:

V tokratni oddaji Kaj pa univerza smo vam v posluh dali dogajanja v Združenih državah, Združenem kraljestvu, Avstriji in na Nizozemskem. Naslednji teden pa bodo sledile še analize dogajanj predstavnikov iz Grčije, Turčije, Francije in še kaj se bo našlo.

Za zaključek poslušajmo še grškega predstavnika ter njegov razmislek transformacije univerze skozi iskanje avtonomije in njene vloge v skupnem dobrem.

Aktivistično je z zategnjenim pasom v Parizu raziskoval Franci Iskra.

 



Komentarji
komentiraj >>