Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
WC OFF (2033 bralcev)
Torek, 8. 3. 2011
Nejc M.



...Gadafijeve sile v Libiji nadaljujejo ofenzivo na vzhodna uporniška mesta, vse močnejši mednarodni glasovi za prepoved poletov nad državo...
...aktivisti Farca ugrabili 23 naftnih delavcev...
...na dan žena danske ministrice zapuščajo vlado....
...Pahor v Parizu o investicijah....

OFF NAPOVEDNIK

Stranišča so že dolgo več kot le prostor biološkega olajšanja in intime. V svoji funkcionalni elastičnosti se med drugim nemalokrat nudijo tudi kot biro lokalnim dilerjem, okno v svobodo pripornikom in zadnje pribežališče obupanim ljubimcem. Neimenovani premeteni potnik-tat pa je v 40 minutnem letu nad Karibi odkril še eno poslovno možnost stranišč.

Očitno vedoč, da je skupaj z njim na letalu v prostoru za prtljago tudi 1,2 milijona dolarjev, je neimenovani potnik kmalu po vzletu potožil nad slabim počutjem. Steverdese so ga, tako kot jim to velevata nadrejeni in plača, prijazno pospremile na stranišče, prebrisanec pa je tam pričel namesto zdravstvenih reševati svoje eksistenčne težave. Odstranil je ploščice in se vtihotapil v prostor za prtljago, vse do treh vreč z omenjeno vsoto denarja.

Malo pred pristankom je tat, ki je, kljub varnostniku, pri denarju iz vreč uspel nasmukati slabih četrt milijona dolarjev, steverdesi potožil, da je z njim tako hudo, da potrebuje ob pristanku reševalno vozilo. Ko je to prispelo, je bilo z njim naenkrat ponovno vse v redu in uspelo mu je odkorakati z letališča, ne da bi opravil običajen varnostni postopek.

Čistilci so kasneje na letalskem stranišču našli del denarja in sprožili alarm. Toda tat je medtem že izginil, oblastem pa ni preostalo drugega, kot da so zaslišale žensko, ki je potovala z njim. Verjetno jim je vsaj delno znala odgovoriti, kako se lahko denar „dela“ tudi na stranišču.

Vi pa berete nad pisoarjem spisani OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija nadaljujejo z ofenzivo na uporniška mesta na vzhodu države. Letalske sile so davi ponovno napadle strateško pomembno mesto Ras Lanuf, ki leži 600 kilometrov vzhodno od prestolnice Tripolis in kjer stoji pomemben naftni terminal. Boji še vedno potekajo tudi za mesto Brega, kjer leži največja libijska rafinerija, medtem ko je mesto Bin Dževad že padlo v roke vladnih sil. Voditelj Gadafi naj bi po nepotrjenih poročilih upornikom ponudil pogovore in celo svoj odstop v zameno, da mu dovolijo varno in nekaznovano zapustiti državo z vsem osebnim premoženjem, kar pa je režim takoj zanikal. Uporniki so njegovo medijsko pobudo za pogovore že zavrnili in ga znova pozvali k odhodu. Ob tem so zagotovili, da Gadafija v primeru, da bo odstopil, ne bodo kazensko preganjali.

Mednarodna skupnost pa se medtem pripravlja na ostrejše sankcije proti Gadafijevemu režimu. Diplomati Velike Britanije in Francije na sedežu Združenih narodov v New Yorku pripravljajo osnutek resolucije o prepovedi preletov nad Libijo, ki naj bi prišla na dnevni red Varnostnega sveta Združenih narodov še ta teden. Že prvi odzivi pa kažejo na neenotnost mednarodne skupnosti, ko gre za nove ukrepe proti Libiji, saj Rusija in Kitajska, ki imata v Varnostnem svetu pravico do veta, prepovedi poletov nasprotujeta. Lahko se zgodi, da bodo zahodne države odločitev, kot leta 1999 v primeru Zvezne republike Jugoslavije, sprejele in uveljavile same, vendar v temu primeru potrebujejo odločnost Združenih držav Amerike, ki pa se za prepoved preletov še niso izrekle. K prepovedi preletov nad Libijo je Združene narode pozvala tudi Organizacija islamske skupnosti, prepoved pa pozdravljajo tudi libijski uporniki.

V mestu Fajsalabad na vzhodu Pakistana je neznani napadalec z avtomobilom polnim eksploziva ubil najmanj 20 ljudi, 127 pa je ranjenih. Močna eksplozija, ki jo je bilo slišati tudi do 6 kilometrov daleč, je uničila več zgradb in ker je precej ljudi še vedno ujetih med ruševinami, obstaja bojazen, da bo žrtev še več. Eksplozija je odjeknila v bližini rezervoarja z utekočinjenim plinom, tarča napada pa naj bi bilo poslopje pakistanske zvezne preiskovalne agencije. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče.

Nekdanji iranski predsednik Akbar Hašemi Rafsandžani ni več vodja vplivnega verskega telesa, ki v Iranu izbira iranskega vrhovnega verskega voditelja. Rafsandžanija, ki velja za tihega nasprotnika aktualnega iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, je nasledil 80-letni ajatola Mahdavi Kani, ki velja za zmernega konservativca in v nasprotju s predhodnikom ni podpornik opozicije. Rafsandažni, ki je na čelu verskega sveta prebil 4 mandate, se za petega ni potegoval, Kanija pa je podprlo 63 članov sveta. Zamenjava na položaju pomeni še eno zmago skrajne Ahmadinedžadove linije nad zmernejšo, reformistično strujo v Iranu.

Aktivisti levičarske skupine FARC so v džungli na vzhodu Kolumbije ugrabili 23 delavcev kanadske naftne družbe Talisman. Delavce, ki so bili nastanjeni v naftnem kampu v pokrajini Vichada, so napadalci odpeljali globlje v džunglo, kolumbijska vlada pa je na prizorišče takoj poslala vojaške sile. Ugrabljene, ki so vsi kolumbijske narodnosti, bodo pomagale iskati tudi letalske sile. Območje Vichade, gosto poraščeno z rastlinami koke, je sicer tradicionalno oporišče v rokah Farcovih pripadnikov.

Na dan žena danske ministrice odhajajo iz vlade. Najprej je danski premier Lars Loekke Rasmussen zaradi spora o osebah brez državljanstva razrešil ministrico za integracijo in cerkev Birthe Roenn Hornbech, kasneje pa je vlado prostovoljno zapustila še ministrica za šolstvo Tina Nedergaard. Hornbechova je morala položaj zapustiti, ker ministrstvo za integracijo danskega parlamenta ni seznanilo s primerom 36-ih oseb brez državljanstva, sicer Palestincev, ki jim je bilo po krivici zavrnjeno dansko državljanstvo. Ministrica je sicer parlament s primerom seznanila ta ponedeljek in predlagala ponovno odprtje primerov, a je premier Rasmussen ocenil, da je potrebna neodvisna komisija. Ministrica za šolstvo Nedergaardova pa je položaj zapustila iz osebnih razlogov – po njenem se z odhodom Hornbechove obeta rekonstrukcija vlade.

Sodišče v Genovi je obsodilo četverico srbskih navijačev, ki so oktobra lani sodelovali v neredih na genovskem stadionu Luig Ferraris pred in med nogometno tekmo Italija - Srbija. Najbolj izpostavljenega akterja dogajanja, navijača Crvene zvezde, Ivana Bogdanova, je sodišče zaradi več kaznivih dejanj, upiranja uradnim osebam, povzročitve splošne nevarnosti in škode ter nedostojnega obnašanja obsodilo na 3 leta in 3 mesece zapora, Nikolo Kličkovića na 3 leta, Danijela Janjića na 2 leti in 8 mesecev in Srđana Jovetića na dve leti in šest mesecev zapora. Oktobrska tekma je bila sicer za zeleno mizo registrirana s 3:0 za Italijo, Evropska nogometna zveza pa je Srbiji naložila kazen igranja ene tekme pred praznimi tribunami in plačilo 120 tisoč evrov kazni, srbski navijači pa ne smejo vse do konca kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2012 kupovati vstopnic za tekme v gosteh. S precej milejšo kaznijo je bila kaznovana tudi gostiteljica Italija.

Prvi neposredni pogovori med Beogradom in Prištino o Kosovu, ki bi se morali v Bruslju pričeti skladno s tem Off-om, so prestavljeni na 19. uro. Začetek pogovorov je prestavljen, ker prištinska delegacija v Bruselj zaradi zapletov v kosovski skupščini ni prispela pravočasno. Sejo kosovske skupščine, na kateri so sprejemali resolucijo o pogajanjih z Beogradom, so prekinili, ker se opozicija ni strinjala z vsebino resolucije in jo bodo nadaljevali v četrtek. Bruseljski pogovori med delegacijama Srbije in Kosova bodo sicer potekali v pisarni odposlanca visoke zunanje predstavnice Evropske unije, Catherine Ashton, za Kosovo Roberta Cooperja.

Predsednik vlade Borut Pahor se je drugi dan obiska v Franciji srečal s francoskim kolegom Francoisom Fillonom. Presednika slovenske in francoske vlade sta se pogovarjala predvsem o investicijah, tako tistih Francije v Sloveniji kot Slovenije v Franciji. Pahor je francoskega kolega podučil, kje bi lahko Francija v Sloveniji konkurenčno nastopila, na drugi strani pa je Fillon diplomatsko izražal veselje, ker državi ob 20. obletnici samostojnosti Slovenije krepita gospodarsko svetovanje.

Poslanske skupine koalicije bodo po napovedih vodje poslanske skupine SD, Dušana Kumra, na več pristojnih ministrstev naslovili zahtevke za razkritje vseh dokumentov, povezanih s trgovino z orožjem. Koalicija bo tako zahtevo po razkritju dokumentov naslovila na vlado, ministrstvo za notranje zadeve, za zunanje zadeve, za finance in za obrambo, saj po njihovem lahko le tako pride do epiloga v že skoraj dve desetletji trajajoči orožarski aferi. Razkritju dokumentov je že izrazila nasprotovanje ministrica za obrambo Ljubica Jelušić, ki si želi, da bi dokumenti ostali še dolgo časa zaupni.

Dan žena doživlja svojo 100. ponovitev, njegov okrogli jubilej pa spremljajo številna ugibanja in bojazni, kaj se lahko utegne zgoditi s pravicami žensk v času krize. So dosežki več desetletne emancpiacije res ogroženi ali gre za neutemljen strah, smo vprašali direktorico Urada za enake možnosti, Tanjo Salecl.



Komentarji
komentiraj >>