Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2897 bralcev)
Sreda, 19. 11. 2003
cigor



...pri Drnovšku danes čajanka o vrednotah...
...prihaja »mother of all bombs«...
...Džuničiro Kouizumi nekoliko manj trdno, a ponovno za krmilom svoje daljnovzhodne barke...

Tudi Mosad ni več to, kar je nekoč bil. Nedavni izraelski fiasko, za katerega nobena od varnostnih služb noče prevzeti odgovornost, še vedno odmeva po ulicah Bližnjega Vzhoda. To je po tistih ulicah, ki si laskavi status ulice vsled vsega opustošenja v regiji sploh še lahko lastijo.
Izraelski komunikacijski satelit je tako cela dva dni prenašal v živo pogovore, ki imajo zares opraviti z nacionalno nevarnostjo. Signal namreč ni bil zakodiran, zato je bila komunikacija med osivelimi generali - od Libije do Irana - vidna prav vsakomur.

Pogovor se je sukal okoli testnega lansiranja novega vojaškega projektila. Brez zadržkov so se pogovarjali o možnostih uporabe rakete, vtipkovali strogo zaupne kode, kamere pa so pridno snemale zemljevide, namenjene vojaški uporabi. V pogovorih pa so natančno navedli tudi kode, potrebne za dostop do najpomembnejših obrambno-obveščevalnih računalnikov.

Niti notorični Mosad, ena najbolj zloglasnih in najučinkovitejših varnostno obveščevalnih služb, niti kdorkoli drug ne prevzema odgovornosti za dogodek.
Največja, obenem za sosede pomirjujoča katastrofa pa se je zgodila ob prenosu samega poskusa. Raketa je namreč po borih dveh kilometrih zgrmela v morje.

Poslušate nad svobodnimi komunikacijskimi tehnologijami navdušeni Off program Radia Študent!

Žal pa niso vsi tako uspešno neuspešni kakor Abrahamova čredica. V četrtek bodo v letalskem oporišču Eglin na Floridi opravili še zadnji preizkus delovanja nove najmočnejše nejedrske bombe na svetu, težke 9800 kilogramov. Obstajale so govorice, da so »Mother of all bombs« ali mater vseh bomb Američani že uporabili v borbi za Tora Boro v Afganistanu, ko nikakor niso mogli obvladati za gverilsko bojevanje skrajno prikladnega gorovja, prepredenega z neštetimi podzemnimi tuneli.
Uradno so sicer uporabili »le« 6800 kilogramov težko "kosilnico marjetic – Daisy cutter", ki izvira še iz časa vietnamske vojne.

A propos Vietnam, na dan današnji se je prvič po letu 1975 v enem od vietnamskih pristanišč zasidrala ameriška fregata. Dogodek sledi prvemu srečanju obrambnih ministrov teh držav po omenjenem letu. Stiki so se navezali že pred osmimi leti, tako da je rekolonizacija Vietnama uspešno zaključena. ZDA so trenutno namreč že največja vietnamska trgovinska partnerica. Med vietnamsko vojno je umrlo okoli tri milijone Vietnamcev in 58.000 Američanov.

Pa se vrnimo v našo s soncem obsijano vinorodno pokrajino. Kjer nam je mar za malega človeka. Tudi zato se bodo predstavniki petih sindikatov danes skušali zediniti o pogajalskih izhodiščih. Obeta se nova runda pogajanj o prenovi splošne kolektivne pogodbe v gospodarstvu.

Med sindikati ni največjega. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije se zavzema za pogajanja o panožnih kolektivnih pogodbah. Razbremenitev stroškov z naslova plač je že zdaj eksistenčnega pomena za slovensko industrijo. Podatki za razvita gospodarstva kažejo, da se le-ta zadnja tri leta soočajo z vztrajnim upadom števila delovnih mest v industrijskem sektorju.

Dogaja pa se tudi na strani izkoriščevalcev delavskega razreda. Jožeta Leniča danes čaka zaslišanje v zvezi z nastopom na novo funkcijo. Senat agencije za zavarovalni nadzor bo pogovor s kandidatom za prevzem vodenja največje slovenske zavarovalnice opravil kljub neenotnem mnenju okoli tega, ali Lenič izpolnjuje pogoje razpisa. Jožetu manjka pol leta relevantnih delovnih izkušenj za mesto predsednika uprave. Kapitalski družbi je načeloval le tri leta in pol. Morda pa mu bo vseeno uspelo, pri čemer si v slednjem primeru, vsaj glede na premoženje svoje predhodnice lahko že pošteno mane dlani.
Slovanskim proletarcem se ob vstopu v Unijo prihodnjega maja obeta vse prej kot kaj dobrega. Tudi Nizozemska je začela razmišljati o tem, da bi zaščitila svoj trg dela pred poplavo cenene delovne sile z vzhoda. Ne gre prezreti, da smo v en duh prav Nizozemsko radi navajali kot eno sicer redkih pravičnic, ki naj bi trg delovne sile sprostila še pred uradnim sprejemom novih članic v Unijo. Sicer pa naj bi nizozemski premier Jan Peter Balkenende na nedavnem obisku v Varšavi zavrnil vsa tovrstna namigovanja.

V deželi vzhajajočega sonca je bil Džuničiro Koizumi s strani svojega, pred 10-imi dnevi znova potrjenega parlamenta, ponovno izvoljen za predsednika vlade. Po pričakovanjih ne bo spreminjal sestave vlade.
Čaka pa ga kar devet dnevna parlamentarna seja, kjer bo govora o napotitvi japonskih sil v Irak. Opozicija, ki ji kakopak nasprotuje, je svoje vrste strnila prvič po desetletju razkola, ponovno, kakor že pol stoletja, pa ni zmogla razbiti politični monopola Koizumijeve LDP.

Medtem tudi formalno enopartijska država s kazalcem žuga vsakomur, ki ji hoče pokazati sosednjega srednjaka. Kitajska je danes Tajvanu vnovič zagrozila z vojno, če bo ta nadaljeval aktivnosti za formalno neodvisnost. "Separatistične sile na Tajvanu bodo plačale visoko ceno, če menijo, da proti njihovi zahtevi po formalni neodvisnosti ne bomo nastopili z vojaško silo," je dejal visoki kitajski predstavnik, pristojen za Tajvan, Wang Zaixi.

Robert Mugabe pa se nikakor noče sprijazniti z dejstvom, da je zaradi njegove vladavine Zimbabve izključen iz mednarodne skupnosti. Vsepovprek izjavlja, kako zelo se veseli vrha Commonwealtha, ki bo v Nigeriji prihodnji mesec. Zimbabve je že dobil suspenz in se tovrstnih srečanj ne sme več udeleževati. Največji nasprotnik ponovne vključitve Zimbabveja v skupino Commonwealth, Avstralija, vztraja pri trditvah, da se odkar je suspenz vstopil v veljavo, na spornem področju človekovih pravic ni spremenilo praktično nič.

Pravzaprav nič novega pa ni tudi v avtokratsko vodeni sosednji Italiji. O pripetljajih diplomatsko večno zmuzljivih Italijanov je iz Rima spregovorila Eva Kobe:

Današnje druženje zaključimo z vabilom. Ampak ne na verjetno nekonstruktivno debato, ki jo gosti predsednik republike. Na govore o visokoletečih ciljih etike in morale bomo namreč še naprej gledali postrani in z rahlim nezaupanjem vsaj do obroditve prvih sadov. Uredništvo Aktualno politične redakcije Radia Študent vse zainteresirane vabi na ekskurzijo v pivski hram slovenskih razumnikov. V prostorih Nove revije bo jutri, 20. novembra ob 19. uri spregovoril slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel. »Zame je dr. Dimitrij Rupel najboljsi zunanji slovenski minister doslej”, je v vabilu o najopaznejšem slovenskem politiku zadnjega časa izjavil predsednik Nove revije, Niko Grafenauer. Vabljeni torej na Cankarjevo 10b. Pa Bog z vami!


Komentarji
komentiraj >>