Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mučeniški infoblok po dnevu žena (2018 bralcev)
Ponedeljek, 14. 3. 2011
Francii



...še malo o odnosih vednosti...
...o hrvaških protestih...
...o koncu prvega razpisnega roka za prijavo na visokošolske zavode...
...o pariških okupacijah....
...danes ob 15h predavanje Willa Kymlicka...
...ter na koncu še o irskem pivu in praznovanju...
Dan pred pustom in dnevom žena, je potekala konferenca z naslovom Odnosi vednosti: feminizem, znanost in znanstvenice. Organizator, torej Komisija za ženske v znanosti pri visokošolskem ministrstvu, je s konferenco želela opredeliti ovire za enakopravno vključevanje žensk v znanost. Ženske v Sloveniji so še vedno podrejene, tako v politiki in ekonomiji kot tudi v znanosti, vendar pa slika kljub vsemu ni tako črna. Leta 1996 je bilo namreč v doktorski študij vključenih 36 odstotkov raziskovalk, medtem ko je ta delež leta 2007 narasel na 49 odstotkov. Obširneje smo o ženskah v znanosti že poročali, zatorej se na kratko preselimo na Hrvaško.

Tam so ženske v torek stopile na čelo protivladnih protestov, ki potekajo že več tednov. Protestno kolono so vodile delavke tekstilne tovarne Kamenski, ki so bile odpuščene. Iz transparentov je bilo moč prebrati: »Na dan žena je na Hrvaškem 180.000 nezaposlenih žensk.« Na tovarno Kamenskega so se lepile rože ter sporočilo: »Jadranka, dobila si odpoved.« Odpoved je letela na aktualno hrvaško premierko.

V Zagrebu so na protestih prvič zaplapolale tudi anarhistične zastave. Več o protestih in njih kompoziciji nam bo povedal Juraj Katalanac:



Od odpovedi, preko dneva žena, do zaključka. Na prej omenjeni dan se je zaključil prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske študijske programe v študijskem letu 2011/2012. Število razpisanih mest za redni študij je letos prvič preseglo število dijakov zaključnih letnikov. Omeniti velja, da je v tokratnem razpisu manj vpisnih mest glede na pretekla leta. V primerjavi z razpisom, ki je tekel leto poprej, je razpisanih kar 531 mest manj za redni študij in 1623 za izrednega. Letošnji trend se tako kaže v zmanjševanju plačljivih študijskih mest.

Še o drugem prijavnem roku. Ta bo trajal od 22. do 29. avgusta. Prosta mesta bodo od 19. avgusta objavljena na spletnih straneh prijavnih služb univerz in na visokošolskih zavodih.

Nadobudne novince in tiste, ki že nekaj časa žulijo študentske klopi bo zadel Zakon o štipendiranju. Slednji zaostruje pogoje za pridobitev Zoisove štipendije, državne štipendije pa namenja zgolj dijakom in študentom. Minister za delo družino in socialne zadeve, Ivan Svetlik, je po četrtkovi seji vlade dejal, da je novi zakon velik korak v smeri zagotavljanja možnosti študija.

Drugače od ministra za zadeve stvari vidijo na Študentski organizaciji Slovenije. Rok Primožič, namestnik predsednice te organizacije, je namreč dejal, da Minister Svetlik štipendije obljublja, vendar obljubljene štipendije še niso podeljene. Skrbi jih predvsem dejstvo, da bo kar 16.000 dijakov izgubilo državno štipendijo, ki se bo pretvorila v otroške dodatke.

V petek je Koordinacija intermitentov in prekernih delavcev (The Coordination of Intermittent and Precarious Workers) ter Fronta osvoboditve vednosti Pariz (Knowledge Liberation Front)okupirala veliko stavbo v centru Pariza. Okupacija se je zgodila kot namen reapropriacije bodočnosti. 60 aktivistov je zapuščeno stavbo v lasti mesta Pariz okupiralo od petkovega jutra. Pred stavbo se je prav tako zbrala množica, ki je izražala podporo okupaciji. Mesto se je odzvalo z oboroženo policijsko odpravo, ki je s polno oborožitvijo aretirala aktiviste, ki so držali okupacijo.

Okupirala je tudi slovenska vlada, in sicer Zakon o malem delu. Več ministrstev je namreč stopilo skupaj v petek in pričelo referendumsko kampanjo za Zakon o malem delu. Zakon naj bi povečal sredstva za štipendije s 3 na 5% dajatve za delo. Skladno z medgeneracijsko solidarnostjo bi naj sredstva za štipendije prispevali vsi tisti dijaki, študenti, brezposelni in upokojenci, ki bodo opravljali malo delo. Tako dodatno fleksibilizacijo trga dela razume minister Svetlik. Na mestu pa ostaja vprašanje večje socialne varnosti, do sem, vsaj izven okvirjev dela, Svetlik še ni posvetil.

Svetilo pa se je v več mestih po svetu. V petek je namreč potekal svetovni dan solidarnosti z aktivisti Univerze v Portoriku. 11. marca 1971 se je zgodil najbolj krvav dan v zgodovini te univerze. V glavnem kampusu Rio Piedras je namreč vdrla portoriška policija in izzvala nasilno konfrontacijo z aktivisti. V bojih sta bila ubita dva policista in en študent. Dan pred študentskimi demonstracijami je bila ubita študentka Antonia Martinez Lagares.

40 let kasneje se študentje še vedno borijo za demokratične in dostopne visokošolske inštitucije, proti politikam zlorab in ekskluzivizma zdajšnje kolonialne vlade. Plenum se je v kampusu Rio Piedras ustanovil predvsem zaradi nepravičnega in arbitrarnega povišanja šolnin za 800 dolarjev. Vlada je v spregi z univerzitetno administracijo nad študente ponovno poslala policijo, ki se je več mesecev zadrževala na področju univerze.

Solidarnostne akcije s kolegi iz Portorika so potekale v Amsterdamu, Barceloni, Madridu, Manchestru ter drugod po svetu.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Če pohitite, se lahko danes ob 15. uri udeležite predavanja Willa Kymlicka. Gre za enega od ustanovnih očetov teorije multikulturalizma. Predavanje nosi naslov Neoliberal Multiculturalism in se dogaja v predavalnici 18 na Filozofski fakulteti. Torej danes ob 15. Uri.

Obeta se nam osrednji dogodek v tretjem tednu Meseca kulture Študentske organizacije Univerze v Ljubljani. Danes se ima zgoditi revija študentskih pevskih zborov. Ob 20.00 ste vabljeni v Veliko dvorano Slovenske filharmonije. Nastopili bodo Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani, Primorski akademski zbor Vinko Vodopivec, Oktet 9, Pegius s Pravne fakultete, MePZ Strune, Pushluschtae, Bee Geesus in A-Kamela. Vstop za vse obiskovalce, tako pravijo, bo prost.

Likej vas vabi na javno razpravo z naslovom "Politične revolucije v Egiptu ...?". Razprava bo izvedena v sklopu II. letnika LIKEJA, ki poteka v soorganizaciji društva Likej, Študentske organizacije Univerze na Primorskem in Društva prijateljev zmernega napredka. V razpravi bodo sodelovali dr. Milan Brglez, dr. Tonči Kuzmanić, dr. Mirt Komel ter zainteresirana javnost. Skupaj z gosti se bo skušalo javno premisliti aktualne politične razmere, ki se odvijajo v državah Severne Afrike in Bližjega Vzhoda. Razprava bo potekala jutri ob 17h v prostorih Mladinskega, kulturnega in socialnega centra na Gregorčičevi 4 v Kopru.

Veleposlaništvo Republike Indonezije in Univerza v Ljubljani vljudno vabita na mednarodno okroglo mizo z naslovom Exchange of Experience on Alternative Approaches to Countering Terrorism, ki bo prav tako jutri, ob 10.15 v veliki dvorani Fakultete za družbene vede.

Pretekla praksa boja zoper terorizem in ekstremno nasilje, pravijo, je pokazala, da lahko hitro pride do kršenja človekovih pravic in svoboščin. Na dogodku bo predstavljena izkušnja Indonezije z usklajevanjem človekovih pravic ter potrebe po varnosti. Izkušnje bodo predstavljene v obliki naukov, ki so uporabni za države EU, tudi za Slovenijo, ki bi lahko s svojo politiko postala tarča terorizma. Fakulteto za družbene vede ter ostale prisotne očitno zelo skrbi varnost. Koga, to pa je že drugo vprašanje.

Državni Svet Republike Slovenije vas vabi na posvet, ki nosi naslov Trajnostni razvoj kot načelo vzgoje in izobraževanja pri likovni in glasbeni vzgoji ter filozofiji. Posvet bo jutri, ob 11. uri, v dvorani Državnega sveta v poslopju parlamenta na Šubičevi 4.

Iz trajnostnega razvoja vas povabimo na irski žur. Irsko praznovanje na dan sv. Patrika se ima zgoditi v četrtek, 17. marca, s pričetkom ob 18. uri v Centru Evropa na Dalmatinovi 4. Prepričani smo, da se bo kakšen vrček temnega piva našel tudi za vas.

Najprej z ženami, potem pa z mučeniki in na koncu s pivom je za vas infoblokiral Franci.


Komentarji
komentiraj >>