Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DA SE ZJOČEŠ OFF (1833 bralcev)
Sreda, 16. 3. 2011
tadejla



… razmere v japonski nuklearki Fukušima ostajajo kritične, ljudstvo je blagovolil nagovoriti celo sam cesar …
… bahrajnska policija ob asistenci sosednih zalivskih držav razgnala protestnike …
… vrh koalicije lovi francosko–nemški vlak …
… obrtniki in podjetniki po protestu prenehali z državljansko nepokorščino …

OFF NAPOVEDNIK

Ne verjemite, da smo v kriznih časih vsi pod istim kapom. Nak, kljub svetovni gospodarski in finančni krizi se število globalnih milijonarjev prav složno povečuje. Leta 2009, ko so nas že pitali z nujnostjo zategovanja pasu, je bilo recimo na našem planetu kakih deset milijonov milijonarjev v ameriških zelencih.

Število bogatih ni upadlo, bogati pa so postali še bogatejši. Le zakaj? Tvegamo trditev, da se s količino denarja spremenijo tudi posameznikovi kriteriji za samoprepoznavo premožnosti. Beseda milijonar, ob kateri smo včasih z motnimi očmi počasi požrli slino, se bo morala, kot vam bo kmalu jasno, posloviti iz vsakdanjega besednjaka. Več kot štirje od desetih ameriških milijonarjev so namreč prepričani, da niso bogati. Po raziskavi Fidelity Investments ti ubožčki menijo, da bi morali stiskati vsaj 7,5 milijona dolarjev, da bi se počutili bogate. Tisti, ki si jim ni uspelo prigrabiti te skromne vsotice, imajo menda celo skrbi o zadovoljevanju svojih vsakodnevnih potreb, še posebno, ko se bodo upokojili. Dodajmo, da takšna obratnosorazmerna percepcija med premoženjem in občutkom premožnosti narašča s posameznikovo starostjo in da se letos milijonarji vseeno počutijo malce bolj bogate kot krizno leto poprej.

Berete OFF program Radia Študent, ki se mu smili tistih 5 odstotkov najbogatejših Američanov, ki poseduje več kot polovico vsega jenkijevskega bogastva.

OFF PROGRAM

Pregled planetarnega dogajanja začenjamo kje drugje kot v deželi vzhajajočega sonca – Japonski, kjer so razmere po uničujočem potresu in posledičnem cunamiju še vedno precej negotove. Kritično je predvsem v jedrski elektrarni v Fukušimi, kjer obstaja možnost, da se je poškodoval notranji zadrževalnik tretjega reaktorja. Zaradi nenadnega kratkotrajnega povečanja radioaktivnega sevanja so se pristojni odločili za evakuacijo vseh zaposlenih.

Morebitno povečano radioaktivno sevanje se meri po vsej Japonski. V samem mestu Fukušima, ki je od nuklerake oddaljeno malce več kot 30 kilometrov, so namerili 500-kratno povečanje običajne vrednosti sevanja, začasno pa je bilo nekoliko povečano tudi v Tokiu, ki je od elektrarne oddaljen 250 kilometrov. Strokovnjaki zagotavljajo, da vrednosti niti v prvem niti v drugem primeru niso nevarne zdravju. Postavlja se vprašanje, zakaj se potemtakem nekatera tuja diplomatska predstavništva selijo v Osako.

Aktualna japonska jedrska katastrofičnost je opomnila tudi na že malce pozabljene WikiLeaks depeše. Ameriška diplomatska depeša iz leta 2008 dokazuje, da je Mednarodna agencija za jedrsko energijo Japonsko že pred več kot dvema letoma opozorila na možnost težav v njenih jedrskih elektrarnah ob morebitnem močnem potresu. Neimenovani strokovnjak je na srečanju skupine za jedrsko varnost v okviru skupine osmih gospodarsko najrazvitejših držav v Tokiu decembra 2008 posvaril, da so varnostna navodila za japonske nuklearke v primeru potresov v zadnjih 35 letih preverili le trikrat. Za nameček naj nekatere nuklerake ne bi zdržale močnih potresov. Japonska se je sicer odzvala z vzpostavitvijo centra za zaščito pred katastrofami, njene jedrske elektrarne pa naj bi še naprej zdržale le potrese do sedme magnitude po Richterjevi lestvici.

Pet dni po potresu se je končno zganil tudi cesar Akihito. V nagovoru svojim formalnim podanikom je izrazil sožalje družinam umrlih in zagotovil, da moli za varnost vseh ljudi. Glede na to, da se le redko oglaša v zvezi z aktualnimi dogodki, je upati, da tokratna televizijska govoranca navadnim smrtnikom ni preveč zatemnila njegovega nadzemeljskega blišča.

Japonska je med razvitimi državami najbolj zadolžena. Njen dolg znaša 200 odstotkov bruto domačega proizvoda, javnofinančna situacija pa se utegne po potresu še poslabšati. Po dostopnih podatkih naj bi škoda znašala okoli 15.000 milijard jenov. Centralna banka je še tretji dan zapored tamkajšnjemu finančnemu trgu vbrizgala finančno pomoč, tokrat dobrih 44 milijard evrov. Ukrep je namenjen premagovanju kreditnega krča oziroma servisiranju povpraševanja, ki bi ga lahko sprožil sklad za pomoč po potresu.

Za konec japonskega bloka dodajmo, da kitajske oblasti zaradi možne kontaminacije izvajajo poostreno kontrolo blaga in potnikov iz Japonske, Italija je prepovedala uvoz hrane iz omenjene države, Španija pa bo preverila varnost svojih šestih nukleark.

V BritOFF-u smo že poročali, da je bahrajnska policija s silo razgnala okoli 500 demonstrantov v glavnem mestu Manama, ki že mesec dni zahtevajo politične reforme. Na osrednji trg je v tankih in oklepnih vozilih zgodaj zjutraj vdrlo več sto pripadnikov posebnih enot policije in vojakov iz Savdske Arabije in Združenih arabskih emiratov, ki so odganjali protestnike in blokirali vstope v mesto. V akciji sta po dosedanjih podatkih umrla dva policista, ki naj bi ju povozili demonstranti.

Protestniško množico so sestavljali predvsem šiiti, zato so njihovi verski voditelji mednarodno skupnost in muslimanske države pozvali k posredovanju. Kralj Hamad je včeraj zaradi spopadov demonstrantov z represivnimi organi, v katerih je bilo več sto ranjenih, razglasil izredne razmere.

Istočasno kot vaš omiljeni informativni program se je začel tudi vladni koalicijski vrh, razširjen z udeležbo koalicijskih poslancev. Modrovalo se bo predvsem o pripravi programa javnofinančne stabilnosti in o strategiji, kako slediti zavezam, ki smo jih sprejeli z vstopom na tako imenovani "nemško-francoski vlak". Ta figurativni izraz označuje pakt za konkurenčnost, ki med drugim predvideva ukrepe, ki bodo omejili javni dolg posameznih članic Evropske unije in njihov primanjkljaj, ter zahteva reforme pokojninskih sistemov.

Prav slednje bo verjetno preizkusni kamen tudi za samo trdnost koalicije, saj Desus nasprotuje pokojninski reformi. Ali se bo na srečanju izpostavilo tudi vprašanje morebitne rekonstrukcije vlade ali pa celo zamenjave predsednika vlade, še ni znano. Ve pa se, da bodo načeti možni ukrepi za obvladovanje stroškov dela in števila zaposlenih v javnem sektorju v letih 2011 in 2012.

Kampanja pred desetoaprilskim referendumom o malem delu se je začela že 11. marca, danes opolnoči pa se izteče rok, do katerega se morajo prijaviti organizatorji kampanj oziroma tisti, ki nameravajo nagovarjati volivce. Med devetimi organizatorji kampanje, ki so na spletni strani Državne volilne komisije navedeni do zdaj, so Študentska organizacija Slovenije, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Urad vlade za komuniciranje, parlamentarne stranke SLS, SDS in Zares, zunajparlamentarna stranka SMS - Zeleni, Zveza društev upokojencev Slovenije in Združenje za odgovorno prihodnost vseh generacij.

Vsi, ki bi si pred referendumom radi razjasnili morebitne dvome o svoji odločitvi, imate danes kar nekaj možnosti. Izdvajamo okroglo mizo z naslovom „Malo delo. Prava rešitev?“ ob osemnajstih v koprskih prostorih Študentske organizacije Univerze na Primorskem. Dogodek v sodelovanju s Kariernim centrom univerze organizira Univerza na Primorskem.

Isti tematiki bo ob isti uri namenjen tudi poslanski večer Sama Bevka iz Socialnih demokratov v idrijskem gradu Gewerkenegg. Kam bo pes molel taco, lahko sklepamo že po gostu večera - ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku.

Približno 2800 obrtnikov in podjetnikov se je zbralo na protestnem shodu v Ljubljani, da bi opozorili na probleme v gospodarstvu. Po sprejemu pri predsedniku vlade Borutu Pahorju so se odločili, da bodo prenehali z nekaterimi oblikami državljanske nepokorščine, kot je bilo recimo dvigovanje gotovine na bankomatih. Premier jim je namreč zagotovil, da bo vlada po hitri proceduri pripravila ustrezno zakonodajo. Več je povedal generalni sekretar Obrtno-podjetniške zbornice Dušan Krajnik:



Amnesty International Slovenije je predstavila poročilo o nastavitvenih razmerah Romov v Sloveniji. Poudarek je predvsem na kršitvah človekove pravice do primerne nastanitve in pravice do pitne vode, o čemer nam je več povedala raziskovalka Amnesty Internationala Jerneja Turin:



Poročilo ni namenjeno samo opisu stvarnosti med romsko populacijo, ampak je mišljeno tudi kot poziv državnim in lokalnim strukturam k ustreznemu ukrepanju.



Komentarji
komentiraj >>