Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF SVETA PROTI GADAFIJU (1338 bralcev)
Petek, 18. 3. 2011
Gregor K.



... Varnostni svet Združenih narodov sprejel resolucijo za ukrepanje v Libiji ...
... v Bahrajnu aretirali opozicijske politike in aktiviste ...
... V Zagrebu že dvanajsti shod proti nesposobni vladi ...
... skupna kmetijska politika Evrposke unije po letu 2013 ...
... Odzivi na resolucijo Varnostnega sveta pozitivni ...
... Gadafi za enkrat še ni opustošil Begazija ...
… proti Gadafiji najverjetneje že čez nekaj ur …
… posvet o prihodnosti programa MEDIA ...


SEDMA

Varnostni svet Združenih narodov je sprejel resolucijo, ki omogoča vojaško posredovanje proti Gadafijevim silam ter vključuje tudi prepoved letov nad Libijo. Od 15-ih držav z glasovalno pravico je resolucijo podprlo deset članic, pet se je glasovanja vzdržalo. Že pred tem pa je predstavnik obrambnega ministrstva v Tripoliju zagrozil, da bo vsakršna vojaška operacija proti Libiji izpostavila nevarnosti ves zračni in morski promet v Sredozemlju.

Potem ko so v Bahrajnu oborožene sile brutalno zatrle protivladne demonstracije so ponoči aretirale še nekaj opozicijskih politikov in aktivistov. Državna Bahrajnska televizija je poročala, da so bili prijeti vodje državljanskega razdora, in sicer ker so sodelovali z tujimi državami, hujskali k nasilju in uničevali javno lastnino.

V Zagrebu so tudi včeraj zvečer potekali protesti proti vladi Jadranke Kosor. Na dvanajstih zaporednih demonstracijah se je sicer zbralo manj kot tisoč ljudi, vendar so bile le-te izkoriščene za pozivanje na sobotni shod, ki ga že nekaj dni napovedujejo na facebooku in naj bi bil najbolj množičen od konca februarja.

Odbor Državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide se je v drugem branju predloga družinskega zakonika premaknil iz tretjega na četrti člen in nato sejo prekinil. Na njej so opozicijski poslanci med drugim predlagali spremembo predloga glede pomena zakonske zveze, ki naj bi bila po njihovem v zasnovanju družine, vendar tega odbor ni upošteval. Nazadnje so sprejeli gnili kompromis, ki določa, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske, ne pa dveh oseb. Homoseksualnim parom bo tako pripadala le partnerska zveza.

OSMA

Kmetijski ministri Evropske unije so sprejeli sklepe o skupni kmetijski politiki po letu 2013, ki bodo podlaga za pripravo zakonodajnih predlogov Evropske komisije. Soglasja zaradi nasprotovanja sedmih držav ni bilo, zato so sprejeti sklepi manj zavezujoči za komisijo. Slovenija je sklepe, ki vključujejo odziv na prihodnje izzive povezane s hrano, naravnimi viri in ozemljem, podprla.

Neenotnost stališč držav Evropske unije se je pokazala tudi pri odločanju o gensko spremenjenih organizmih. Kmetijski ministri namreč niso mogli sprejeti odločitve ali gensko spremenjeni bombaž in dve vrsti gensko modificiranih koruz spadata na trg. Kot je povedal kmetijski minister Dejan Židan, je Slovenija skladno s svojo prakso, načelom previdnosti in negativnim splošnim javnim mnenjem, glasovala proti.

Ob pol enajstih dopoldne se bo v Hiši Evropske unije v Ljubljani začela okrogla miza Informacijske pisarne Evropskega parlamenta za Slovenijo o ženskah na kriznih območjih in na družbenem robu. Le-te se bodo udeležili evropska poslanka Tanja Fajon, evropski poslanec Ivo Vajgl in mirovnik Tomo Križnar.

DEVETA

Resolucujo Varnostnega sveta Združenih narodov, ki prepoveduje lete nad Libijo in dovoljuje vojaško posredovanje na ofenzivo Gadafijevih sil proti upornikom, je podprlo večina držav. Najbolj zadržani sta Kitajska, ki nasprotuje uporabi vojaške sile v mednarodnih odnosih ter Nemčija, ki sicer podpira sankcije proti Gadafijevim režimom, vendar je prav tako skeptična glede vojaškega posredovanja. Gadafi pa pravi, da je mogoče razumeti resolucijo tudi kot poziv prebivalcem, naj se pobijajo med seboj, saj naj bi spodbujala državljansko vojno.

Gadafi, ki je za noč iz včeraj na danes napovedal napad na mesto Bengazi, je spremenil taktiko. Po besedah njegovega sina Sejfa al Islamija vojska po novem načrtu v mesto ne namerava vdreti ampak ga samo obkoliti, v notranjost pa naj bi poslali samo policiste in pripadnike posebnih enot, ki naj bi upornike razorožili. Verjetno ne gre za nič drugega kot za še en Gadafijev taktični manever, s katerim je hotel rahlo pihniti na dušo Varnostnega sveta.

Odbora za zunanjo politiko in zadeve Evrpske unije bosta na skupni seji obravnavala slovenska izhodišča za marčni vrh, ki bo konec prihodnjega tedna v Bruslju in na katerem naj bi evropski voditelji potrdili celovit paket za zaščito evra. Varovanje evra predvideva več fiskalnih in ekonomskih reform ter redni nadzor posameznih članic evro območja s strani Evropske komisije. Premier Borut Pahor pa bo na seji poslancem predstavil dogovore z neformalnega vrha evroskupine minuli konec tedna.

DESETA

Za vsako bolezen ne raste samo rožca, ampak ima vsaka bolezen tudi svoj dan. Danes tako poteka evropski dan narkolepsije, zraven pa še svetovni dan spanja in sicer pod geslom »Dober spanec za zdravo rast«. Narkolepsija je redka motnja spanja, ki se v največji meri kaže s prekomerno dnevno zaspanostjo in napadi izgube mišičnega tonusa, prizadene pa približno enega na 20000 ljudi. V Sloveniji je prepoznanih 50 takšnih bolnikov.

Tiskovni predstavnik francoske vlade Francois Baroin je napovedal, da se bo vojaška akcija proti Libiji začela "čez nekaj ur". Ob tem pa še dodal, da bo cilj vojaške akcije "zaščita libijskega naroda ter dopustiti Libijcem, da uresničijo svojo željo po svobodi, kar pomeni strmoglavljenje Gadafijevega režima". Tudi Norveška in Danska, obe članici Nata, sta danes sporočili, da sta pripravljeni sodelovati pri vzpostavitvi območja prepovedi preletov nad Libijo.

V Bruslju se bo danes odvijal javni posvet o prihodnosti programa MEDIA namenjenega sofinanciranju evropske filmske produkcije. Ena od tem srečanja bo poskus zagotoviti nadaljnje financiranje programa iz evropskih sredstev, za katerega se je v zadnjem času govorilo, da se bo močno skrčilo. Sam šef Evropske komisije, le-ta program MEDIA izvaja, Jose Manuel Barroso je na predvečer posveta zagotovil "močno podporo" programu, ki po njegovih besedah "že 20 let igra neprecenljivo vlogo pri podpiranju evropske filmske industrije".

Odbor Državnega zbora za notranjo politiko bo obravnaval predlog novele insolvenčnega zakona, v katerega je vlada v dogovoru z Obrtno zbornico Slovenije vgradila rešitve za izboljšanje položaja upnikov v postopkih prisilne poravnave. Med drugim predlog novele določa, da mora dolžnik zagotoviti najmanj 50-odstotno poplačilo terjatev upnikov, ob tem pa morajo biti upniki poplačani v obdobju največ štirih let. Z uveljavitvijo sprememb se glede na razmere mudi, zato vlada predlaga obravnavo po nujnem postopku.



Komentarji
komentiraj >>