Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF KORUPCIJE, KI PREHAJA V MORALNO AVTORITETO (1808 bralcev)
Ponedeljek, 21. 3. 2011
Luka T.



...zahodne sile bombardirajo vojaške in civilne cilje v Libiji...
...Bahrainski kralj hvaležen za savdsko intervencijo...
...protesti v Črni Gori...
...odstopil evropski poslanec Zoran Thaler...

OFF NAPOVEDNIK

Evropski parlament in Slovenijo pretresa podkupovalna afera, ki se trenutno še imenuje lobistični incident. Evropski poslanec Zoran Thaler je že odstopil s svoje pozicije, na tej pa bi ga lahko nadomestil Andrej Horvat, ki je bil naslednji na kandidatni listi Socialnih demokratov za evropski parlament.

Vse lepo in prav, vendar na področju klientelizma tudi slednji nima čistih rok. Trenutno ga namreč preiskuje protikorupcijska komisija zaradi očitkov, da je kot vodja projektne pisarne pri razpisih v Pomurju ravnal klientelistično in koruptivno.

Iz soda gnilih jabolk pač ne moreš potegniti zdravega. Zato Andreju Horvatu priporočamo naj sledi Thalerjevemu zgledu in naj v primeru, ko ga dobijo s prsti v marmeladi, napiše knjigo o tem, kako se izogniti prejemanju podkupnin.

Vi pa berete OFF-program Radia Študent, ki se v času splošne recesije zadovolji tudi z gnilimi jabolki, le da jih pred tem previdno obreže.

OFF PROGRAM


Libijsko ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da je nehalo priznavati resolucijo Združenih Narodov, ki zahteva prekinitev ognja in vzpostavitev prepovedi letenja nad Libijo. Kot razlog so navedli intervencijo zahodnih zračnih sil, ki z bombardiranjem kršijo omenjeno resolucijo prepovedi poletov. Libijski voditelj Moamer Gadafi je že zagrozil s povračilnimi napadi na vojaške in civilne tarče v Sredozemlju, svoje prebivalstvo pa je obvestil, da so ljudstvu odprta vojaška skladišča, saj je čas za upor proti kolonialni okupaciji. Libija je oznanila tudi umik iz vseh evropskih programov za boj proti nelegalni imigraciji.

Zahodne sile že tretji dan izvajajo zračne napade na cilje libijske vojske. Med drugim so bombardirale tudi Gadafijevo rezidenco in hkrati zanikale, da je tarča napadov sam polkovnik Gadafi. Predstavnik libijskih oblasti Musa Ibrahim se je odzval, da zahodne države pravijo, da želijo zaščititi civiliste, hkrati pa bombardirajo rezidenco, za katero vedo, da so v njej civilisti.

Španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero je napovedal, da se bo Španija pridružila mednarodni koaliciji, ki v Libiji vzpostavlja prepoved poletov. Premier vztraja, da mora Španija prevzeti odgovornost pri vsiljevanju resolucije, dobavljanju humanitarne pomoči in upanjih libijskega ljudstva za dosego trajnostne demokracije. Zapatero bo v torek v parlamentu skušal doseči ratifikacijo svoje odločitve.

Jemensko prestolnico so prejšnji teden preplavili vojaški oklepniki, sedaj pa je visok vojaški poveljnik in predsednikov polbrat Ali Mohsen al-Ahmar razodel svoje simpatije do upornikov, vendar še ni odstopil s svojega položaja. Al-Ahmar je bil poveljnik oklepne divizije, ki je v ponedeljek zasedla glavni trg v prestolnici Sana, na katerem so protestniki postavili svoje šotore. Novica o al-Ahmarjevi defekciji je prišla nekaj dni po tem, ko so množice preplavile mesto v pohodu objokovanja žrtev petkovega nasilja, v katerem so vladni ostrostrelci ubili več deset protestnikov.

Bahrainski kralj Hamad bin Isa al-Kalifa se je zahvalil tujim, večinoma savdskim, enotam za posredovanje proti vstajnikom. Vstajo je označil kot tujo zaroto proti sunitski vladi, pri čemer ni imenoval zarotnikov, je pa njegova oblast v preteklih dneh za to krivila Iran. V dnevih pred vstajo so med bahrainskim šiitskim prebivalstvom krožili satelitski posnetki kraljevih palač. Nekateri analitiki so mnenja, da je bil to poglavitni razlog za masovne proteste, saj se šiitska večina drenja v slabo vzdrževanih getih.

Bahrainska oblast je iz države izgnala iranske diplomate, isti ukrep pa je napovedal tudi Iran. V Teheranu so že kritizirali odločitev bahrainske vlade, da se v zatiranju protestov opira na tujo intervencijo, Bahrain pa njihove očitke zavrača kot mešanje v notranje zadeve njihove države.

Googlovi predstavniki so sporočili, da so preverjali pritožbe kitajskih uporabnikov o omejenem dostopu do storitve Gmail, vendar niso našli nobenih tehničnih težav. Zato so mnenja, da dostop onemogoča kitajska vlada, in sicer na način, ki daje vtis, da prihaja do tehničnih težav pri Googlu. Incident je pripeljal do trenj med Združenimi državami Amerike in Kitajsko. Peking je doslej zanikal vpletenost v kiber-napade, tudi v preteklosti pa je takšne obtožbe zavračal kot neutemeljene.

Raziskave javnega mnenja na Hrvaškem kažejo, da polovica vprašanih podpira predčasne volitve. Tretjina jih meni, da bodo Hrvaško iz krize rešili državljani sami, petina pa je mnenja, da jim pri tem lahko pomaga le Bog. Prav tako jih 40 odstotkov meni, da so za krizo odgovorni skorumpirani uradniki, tesno pa jim sledijo tisti, ki za krizo krivijo trenutno oblast.

V črnogorski prestolnici Podgorici je napovedan protest, ki je sklican preko Facebook skupine z imenom 'Ulični protesti proti mafiji'. Nevladna organizacija Libertas, ki proteste organizira, napoveduje, da bo protest miren in demokratičen, v nasilje bi se lahko sprevrgel le kot posledica provokacij tajne policije. Policija je protestnikom potrdila dovoljenje za manifestacijo, vendar je zahtevala, da na protestu ni strankarskih simbolov. Organizatorji protesta opozarjajo, da ni strankarsko-politično motiviran in da je izraz splošnega nezadovoljstva naroda, ki je preko spletnih forumov več let spremljal korupcijo, ki je sledila privatizaciji v Črni Gori.

Odstopil je poslanec v evropskem parlamentu Zoran Thaler, ki se je ujel v podkupovalno afero, ki jo je sprožil britanski časnik Sunday Times. Njegovi novinarji so želeli preveriti govorice o podkupljivosti evro-poslancev, zato so se Thalerju, romunskemu in avstrijskemu poslancu, Adrianu Severinu in Ernstu Strasserju, predstavili kot lobisti in jim ponudili 100.000 evrov za pomoč pri sprejemanju dopolnil bančne zakonodaje. Strasser in Thaler sta napovedala odstop, Thaler pa je incident komentiral, da se je sicer zavedal, da je lobistično podjetje izmišljeno, vendar ga je zanimalo, kdo stoji za tem poskusom diskreditacije. Strasser pa je dejal, da njegovo početje ni bilo nezakonito niti ni odstopalo od prevladujočih norm v evropskem parlamentu. Za mnenje o razsežnosti lobiranja v evropskem parlamentu smo poklicali Yiorgosa Vassalosa iz organizacije Corporate Europe Observatory:



V torek, ob enajstih, bo v prostorih ministrstva za kulturo potekala Tribunina okrogla miza o 'financiranju alternativnih študentskih medijev'. Za napoved smo poklicali organizatorja Roberta Bobniča:



OFF je pripravil Luka T.



Komentarji
komentiraj >>