Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GAGARINOV BRITOFF (1581 bralcev)
Torek, 12. 4. 2011
Gregor K.



... libijski uporniki ne pristajajo na mirovni načrt ...
... aretacijo Gbagboja pozdravljajo mnoge države in organizacije ...
... v Državnem svetu posvet o uresničevanju pravic invalidov ...
... 50 let od prvega poleta v vesolje ...
... Gbagbo poziva h koncu spopadov ...
... izredna seja o odpravi tajnosti z dokumentov o trgovini z orožjem ...
... Fukošima izenačena s Černobilom ...
... pravosodni ministri EU o Romih in kibernetskem kriminalu ...
... Mitt Romney napovedal boj za predsednika ZDA ...

SEDMA

Vodja libijskih upornikov Mustafa Abdul Džalil je sporočil, da zavračajo mirovni načrt Afriške unije, saj ne pristajajo na nič drugega, kot na odhod polkovnika Gadafija in njegovega režima z oblasti. Dejal je tudi, da morajo Gadafi in njegovi sinovi takoj odstopiti, če želijo biti varni. Delegacija Afriške unije se je z uporniki pogovarjala, potem ko je Gadafi v nedeljo sprejel njihov mirovni načrt. Ta med drugim predvideva takojšnjo prekinitev ognja.

Ob predaji Laurenta Gbagboja silam svojega kolega, sedanjega predsednika Alassana Quattare, se je oglasilo več mednarodnih organizacij in držav ter pozdravilo to dokaj nepričakovano odločitev bivšega predsednika. Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je ob tem pozval Quattaro, naj poskrbi za sojenje odgovornim za zločine proti človečnosti. Nevladno organizacijo Human Rights Watch pa skrbi, da bi Gbagbo prebežal v tujino in se tako izognil sojenju.

Ob desetih dopoldne se ima v prostorih Državnega sveta zgoditi mednarodni delovni posvet o vlogi države in invalidov pri spremljanju uresničevanja konvencije o pravicah invalidov. Posvet organizirajo Državni svet, urad varuhinje človekovih pravic in Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije, na njem pa bosta med drugim imela uvodni nagovor predsednik Državnega sveta Blaž Kavčič in varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik.

OSMA

Mineva 50 let od kar je takrat 27 letni kozmonavt Jurij Gagarin kot prvi človek poletel v vesolje. V njem je v 108-ih minutah okrožil zemljo. Ogromna 43 ton težka in več kot 30 metrov visoka raketa Vostok 1 je bila izstreljena iz sovjetskega izstrelišča v Bajkonurju v današnjem Kazahstanu. Gagarinov prvi polet v vesolje je pomenil novo veliko zmagoslavje sovjetskega vesoljskega programa v tekmi z ZDA. Pred tem je Sovjetska zveza leta 1957 v vesolje uspešno poslala prvi umetni satelit, Sputnik 1.

Aretirani bivši predsednik Slonokoščene obale Gbagbo je pozval ljudstvo k ustavitvi spopadov in obnovi življenja v državi. Združeni narodi pa so danes sporočili, da je bilo po ocenah v spopadih po državi od lanskega decembra ubitih najmanj 800 ljudi, od tega 400 samo v Abidjanu. Tiskovni predstavnik Združenih narodov Farhan Haq je ob tem dejal, da gre za podatke do pred tednom dni, da pa se bojijo, da so številke še veliko višje.

Poslanke in poslanci bodo na izredni seji razpravljali o umiku stopnje tajnosti z dokumentov o trgovini z orožjem. Sejo je zahtevala Slovenska demokratska stranka, ki predlaga umik oznak tajnosti z vseh orožarskih dokumentov. Zahtevo so podali potem, ko so se v medijih spet pojavila sumičenja o vpletenosti politikov v orožarske posle. Umik tajnosti naj bi podprle tudi koalicijske stranke.

DEVETA

Jedrska agencija za jedrsko varnost je stopnjo nesreče v Fukušimi povišala na najvišjo, sedmo stopnjo na mednarodni lestvici jedrskih nesreč, s čimer je kot prva nesreča po stopnji izenačena s katastrofo v Černobilu leta 1986. Ob tem japonska agencija za jedrsko varnost miri, da je bilo sevanje v primeru Černobila deset krat večje.

Pravosodni ministri Evropske unije, med njimi slovenski minister Aleš Zalar, se bodo sestali v Luksemburgu. Na dnevnem redu bo glavna tema problematika Romov, kar je tudi prioriteta madžarskega predsedstva. V tem sklopu bo Evropska komisija ministrom predstavila predloge za pripravo nacionalnih strategij vključevanja Romov v družbo. Med drugim pa bodo govorili tudi o pregonu storilcev kibernetskih napadov in poskušali sprejeti dogovor o določitvi kazni in vsebini obtoževalnih okoliščin.

V Londonu bo danes potekal britansko-slovenski investicijski forum 2011, ki ga bosta odprla premier Borut Pahor in predsednik Evropske banke za obnovo in razvoj Thomas Mirow. Cilj investicijske konference, ki bo potekala na sedežu Evropske banke za obnovo in razvoj, je sicer predstaviti slovensko investicijsko okolje in priložnosti za vlaganja ter povečati zanimanje britanskih investitorjev za naložbe v Sloveniji.

DESETA

Bivši guverner Massachusettsa Mitt Romney je samo teden po tem, ko je Obama sporočil, da namerava ponovno kandidirati na predsedniških volitvah leta 2012, tudi sam razglasil svojo kandidaturo. Republikanec in multimilijonar naj bi imel javnomnenjsko prednost pred drugimi potencialnimi republikanskimi kandidati. Proti Obami pa bo nastopil predvsem z novo staro ekonomsko politiko. Obami namreč očita, da nima pojma kako se ustvarja službe v realnem življenju.

Zunanji ministri Evropske unije, med njimi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar, bodo v Luksemburgu razpravljali o razmerah v Libiji. Predvidoma bo v ospredju pričakovana namestitev vojaške misije za zagotovitev humanitarne pomoči v Misrati. Evropska unija je sicer že odobrila vzpostavitev vojaške misije v podporo humanitarnim dejavnostim Združenih narodov v Libiji, imenovane Eufor Libija, a za njen zagon potrebuje zeleno luč Združenih narodov. Slovenija možnosti za sodelovanje še preučuje, ob tem pa vlada zagotavlja, da vojske ne bo uporabila.

Državni zbor bo na izredni seji med drugim določil tudi datuma za razpis in izvedbo referenduma o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki ga zahteva 31 poslancev iz vrst Slovenske demokratske stranke in Slovenske nacionalne stranke. Odbor za delo predlaga naj bo referendum razpisan 21. aprila, izvršen pa 5.junija. Minister Ivan Svetlik vidi v referendumski zahtevi zgolj onemogočanje dela vlade in pravi, da je edini upravičen očitek zakonu omejevanje medsosedske pomoči, ki pa je bila v določeni meri iz zakona odstranjena.



Komentarji
komentiraj >>