Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
WILDBIRDS & PEACEDRUMS: Rivers (Leaf, 2010) (1636 bralcev)
Nedelja, 24. 4. 2011
LukaZ



Tokrat razširjamo obzorja s švedskim dvojcem Wildbirds & Peacedrums, ki ga tvori zakonski parAndreas Werliin in Mariam Wallentin. Plošča Rivers je skupek dveh EP-jev, na katerih dvojec nadaljuje iskrivo, igrivo in globoko raziskovanje pop glasbe v skrajno okleščeni obliki ... (v celoti!)
* Tokrat razširjamo obzorja s švedskim dvojcem Wildbirds & Peacedrums, ki ga tvori zakonski par Andreas Werliin in Mariam Wallentin. Plošča Rivers je skupek dveh EP-jev, na katerih dvojec nadaljuje iskrivo, igrivo in globoko raziskovanje pop glasbe v skrajno okleščeni obliki. V ogoleli obliki raznoterih tolkalskih ritmov, prodornega in čutnega, rahlo temačnega vokala, občasnih sintetičnih zvočnih senčenj in melodij ter zvočnih vzorcev. Wildbirds & Peacedrums ravno skozi to ogolelost ustvarita mogočen zvočni svet čutnosti, ki presega zgolj individualno izpovednost in v tipično skandinavski maniri evocira severna obzorja, misteriozne, lepe in hkrati krute krajine, nabite s svojstveno mistiko, ki krasijo njihovo surovo folk tradicijo. In ta se zažira v raznotero polje glasbenega ustvarjanja od sodobne klasične glasbe, obujanja etno glasbenih tradicij v sozvočju s sodobnostjo, z jazz glasbo, do tipično klišejskih zvočnih ambientalnih stvaritev, ki jih že vrsto let preslikujemo v zvočni severnjaški sij Skandinavije in Severa.

Wildbirds & Peacedrums jo prebadata ravno skozi skrajno ekonomijo svojega izraza, ki se osredinja okoli stalnega ritma, ki punktuira svojstven, skrajno emocionalen glas, ga spremlja, senči, poudarja in kreira premolke za zven občutij. Andreas Wallentin kot jazzovsko izobražen tolkalec je tako mojster ne samo razpršenega pulza, temveč skrajne repeticije na sledi elektronski glasbi.


Ploščo 'Rivers' sta Wildbirds & Peacedrums posnela na Islandiji. Najprej je izšla v obliki dveh vinilnih plošč, naslovljenih 'Retina' in 'Iris', ki sta na dolgometražcu založbe Leaf ena za drugo združeni v celoto. S tem se skozi ploščo razpreta dve občutji, ko oba svojstveno zaznamujeta obe plošči. 'Retina' je kontemplativna, eterična, otožnejša, podkrepljena z lebdečimi večglasji. Tokrat namreč v njun svet čutno vdre tudi skupinski glas islandskega pevskega zbora Schola Cantorum Reykjavik Chamber Choir, ki smo ga v preteklosti spoznali v sodelovanju z Björk. Za ploščo je eterična glasovna sozvočja aranžirala in spisala znana islandska čelistka Hildur Gudnadóttir. 'Iris' se po drugi strani spusti na bolj prizemljena tla, kjer gola forma njunih pesmi in igrivost v njih ponovno zaživita. S tem sta Wildbirds & Peacedrums ne le vzbudila in prežela izraznost njunih prvih dveh plošč 'Heartcore' iz l. 2007 in 'The Snake' iz l. 2008, temveč jo tudi temeljno nadgradila.


Zasedbo Wildbirds & Peacedrums smo v ta termin uvrstili ne le po njunem individualnem pristopu k tvorjenju pop glasbe, temveč zato, ker je to ustvarjanje temeljno vpeto v širši kontekst mlajše skandinavske glasbene ustvarjalnosti, ki je, ne boste verjeli, tudi temeljno vpet v glasbene institucije in v tamkajšnjo glasbeno industrijo ter v polje državnega subvencioniranja. Wildbirds & Peacedrums sta tako l. 2007 prejela prestižno nagrado za najprodornejšo zasedbo na Švedskem, in to v kategoriji jazza! Lani sta nastopila na Polar Music Awards, kjer sta se poklonila svoji nedvomni vzornici Björk, oba pa izhajata iz glasbeno izobraževalnih vod, kjer sta se izobraževala v jazzu in v improvizaciji. S tem sta se vpela v širši milje zadnjih dveh desetletij, ki nam s severa prinaša skrajno intrigantne pop muzike, razpete med Švedsko, Norveško in širše med Finsko in ne nazadnje Islandijo. Raznoteri ustvarjalci v oholi, posnemovalski in skrajno kodirani svet pop pesmi vnašajo sveže pristope in zvoke. Ta linija se razprostira od Sugarcubes prek Hanne Hukkelberg, Sisdel Endersen, Unni Lovlid, Susane & the Magical Orchestra, Ane Brun, The Knife ter Sister Ray, združbe finskih zasedb, zbranih pod založbo Fonal, vse do Robyn in Lykke Li ter številnih drugih. Soobstoj različnih form, njihovo spontano in sproščeno gnetenje, je lahko rezultat le skrajno sproščene in neobremenjene linije, ki je vsebovana tudi v tamkajšnjih glasbenih institucijah, predvsem na Švedskem in še bolj na Norveškem.

In v to linijo lahko umestimo tudi švedski duet Wildbirds And Peacedrums, ki ga boste lahko v živo slišali v Kinu Šiška v Ljubljani 2. maja ...

pripravil Luka Zagoričnik



Komentarji
komentiraj >>