Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF SLOVANSKEGA ŠIBANJA (1589 bralcev)
Torek, 26. 4. 2011
Urh



... Italija bo aktivno sodelovala v letalskih napadih na Libijo ...
... Združeni narodi izdali poročilo, v katerem Šrilanške oblasti obtožujejo vojnih zločinov ...
... Združene države Amerike svoje državljane pozvale, da ne hodijo v Sirijo, oziroma da jo zapustijo ...
... začenja se četrti krog pogajanj o dvojezičnih tablah na avstrijskem Koroškem ...
... Stanovnik pred jutrišnjim dnevom upora proti okupatorju mlade poziva, da stopijo pod prapore partizanstva ...


NAPOVEDNIK

Ne glede na to, da je veliko obredov okoli praznika velike noči milo rečeno čudnih, Slovaki pri tej temi prednjačijo. Na Slovaškem imajo namreč na velikonočni ponedeljek običaj, da dekleta in ženske namočijo v vodo in našeškajo z vrbovimi šibami. Običaj ima kakopak tradicionalne in patriarhalne korenine, saj naj bi bil tako imenovan 'šibi ribi' namenjen predvsem krepitvi plodnosti med ženskami. Ta vprašanja so za krščansko okolje še kako pomembna, namakanje pa naj bi dekletom zagotovilo zdravje, lepoto in seveda heteroseksualnost. Sicer se ta običaj na Slovaškem izvaja precej različno. Gre nekako takole: na jugozahodu države dekleta in ženske namočijo in prešibajo, na zahodu jih samo prešibajo, na vzhodu pa zgolj potopijo v vodo.

Da pa se stvar tukaj ne konča, dokazuje dejstvo, da mladi fantje ponekod za šibanje in namakanje deklet dobijo plačilo. To ponavadi uporabijo za večerno veliko zabavo, ki jo po običaju organizirajo, nanjo pa povabijo tudi dekleta, ki so jih pred tem namahali s šibo.

Berete OFF program Radia Študent, ki se nikoli ne bi pustil šibati zaradi takšnih običajev.

OFF PROGRAM

Italija bo sodelovala v letalskih napadih v Libiji, ki potekajo v okviru operacije zveze Nato, je sporočila vlada v Rimu. Italija se je po besedah premierja Silvia Berlusconija za ta korak odločila, da bi bolje zaščitila civiliste in povečala prožnost operacije Nata. Minister za obrambo Ignazio La Russe je dodal, da so privolili v sodelovanje v letalskih napadih predvsem zaradi kritičnih razmer v tretjem največjem libijskem mestu Misrata, kjer naj bi bilo v spopadih med uporniki in Gadafijevimi silami ubitih že več kot 1.000 ljudi, primanjkuje pa tudi pitne vode in hrane. Italija, nekdanja kolonialna sila v Libiji, je do zdaj v operacijah Nata v tej severnoafriški državi sodelovala tako, da je Natovim letalom dala na voljo svoja letališča.

Združene države Amerike so svoje državljane pozvale, naj zapustijo Sirijo oziroma ne vstopajo vanjo, medtem ko se spopadi med silami predsednika Bašarja al-Asada in protestniki stopnjujejo. Združene države Amerike so odpoklicale tudi nekatere uslužbence na ambasadi, razmišljajo pa o sankcijah zoper Damask. Tudi Velika Britanija je dejala, da razmišlja o ukrepih proti Siriji. Sirijska vlada trdi, da je poslala vojsko v več mest na predlog tamkajšnjih prebivalcev, ki se bojijo oboroženih ekstremistov. Tako so varnostne sile v nekaterih predmestjih Damaska uporabile strelno orožje proti protestnikom, vojska pa naj bi prišla in vdrla v mesto Dara na jugu Sirije.

Poročilo Združenih narodov šrilanške oblasti obtožuje, da so bile med 26-letno državljansko vojno v državi vpletene v vrsto kršitev mednarodnega prava, pa tudi v vojne zločine. Te naj bi zagrešili tudi tamilski uporniki, a je za večino vojnih zločinov ob koncu vojne leta 2009 po poročilu odgovorna šrilanška vojska. Šrilanka je objavi poročila nasprotovala in menila, da bi ogrozilo povojno spravo v državi, in pozvala Združene narode, naj poročila ne objavijo. Zato tudi ni verjetno, da bodo oblasti v Kolombu privolile v mednarodno preiskavo vojnih zločinov. Tamilski tigri so se ves čas vojne borili za ustanovitev neodvisne države za manjšinske Tamilce, medtem ko so večinski Singalci nadzirali vlado in oborožene sile. V spopadih naj bi bilo ubitih od 80.000 do 100.000 ljudi, od tega številni samo v zadnjih petih mesecih vojne.

Azijska razvojna banka je opozorila, da bi lahko rastoče cene hrane v ekstremno revščino pahnile še dodatnih 64 milijonov Azijcev. Svetovne cene hrane so namreč v prvih dveh mesecih leta 2011 rekordno narasle, inflacija cen hrane pa je v azijskih državah v povprečju 10-odstotna. Po besedah glavnega ekonomista pri Azijski razvojni banki Čangjong Reeja bi lahko rast cen hrane spodkopala napredek, ki so ga v zadnjem času dosegli pri zmanjševanju revščine v Aziji. Opozoril je tudi, da je pomembno, da države ne uveljavljajo izvoznih omejitev na hrano, in vlade pozval, naj se osredotočijo na stabiliziranje pridelave hrane in več investirajo v kmetijsko infrastrukturo.

Rusija bo na bližnjem srečanju držav skupine G8 v Franciji predlagala načrt za povečanje varnosti v jedrskih elektrarnah po svetu, je v luči 25. obletnice nesreče v Černobilu povedal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Dodal je še, da bi morale države nositi odgovornost za to, da se ob jedrskih nesrečah odzovejo pravočasno in učinkovito. Varnostna pravila bi morali po Medvedjevem mnenju zapisati v mednarodni dokument, ki bi bil obvezen za vse države.

V srbskem Karađorđevu se na pogovoru o Bosni in Hercegovini sestajajo srbski predsednik Boris Tadić, turški predsednik Abdulah Gül in vsi trije člani predsedstva Bosne in Hercegovine Nebojša Radmanović, Bakir Izetbegović in Željko Komšić. Gre za prvo srečanje treh držav po vrhu aprila lani v Carigradu, kjer so sprejeli tudi carigrajsko deklaracijo, v kateri so izpostavili pomen nacionalne sprave in pripravljenost za sprejetje ukrepov, potrebnih za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje na Balkanu. V deklaraciji so predsedniki izrazili podporo suverenosti in ozemeljski celovitosti Bosne in Hercegovine v okviru njenih mednarodno priznanih meja. Tokrat se bodo domnevno pogovarjali o krepitvi odnosov med Srbijo in Bosno in Hercegovino ter predvsem o problemih, ki upočasnjujejo procese integracije v Evropsko unijo.

V Celovcu se je začel nov krog pogajanj o dvojezičnih krajevnih napisih na avstrijskem Koroškem med avstrijsko zvezno vlado, deželno vlado avstrijske Koroške in predstavniki koroških Slovencev. Slednje zastopajo tri krovne manjšinske organizacije, Narodni svet koroških Slovencev, Zveza slovenskih organizacij ter Skupnost koroških Slovencev in Slovenk. Pred tokratnim krogom so manjšinske organizacije sprejele memorandum o skupnih stališčih, pri pripravi katerih je sodelovala tudi edina politična stranka koroških Slovencev Enotna lista. V prejšnjem krogu pogajanj v začetku aprila je bil predstavljen predlog, ki je predvideval dvojezične napise v krajih s 17,5 odstotka slovenskega prebivalstva. Avstrijska stran je kompromis pozdravila, manjšina pa je bila zadržana. Uradna Ljubljana je večkrat poudarila, da je zanjo sprejemljiva samo tista rešitev, ki jo bodo podprle vse tri politične organizacije koroških Slovencev. O današnjem krogu pogajanj in pričakovanjih smo spregovorili s predsednikom Enotne liste Vladimirjem Smrtnikom:



Smrtnika smo še vprašali, če so po sprejetju memoranduma krovne manjšinske organizacije združene v pogajanjih z avstrijsko vlado:



Urad za varstvo konkurence je družbam iz skupine Pivovarna Laško omejil prosto razpolaganje z delnicami Mercatorja. Enako omejitev je izrekel tudi za Novo Ljubljansko banko, Novo kreditno banko Maribor, Abanko Vipa, banko Celje, banko Koper in Gorenjsko banko. Razlog za takšen ukrep Urada za varstvo konkurence leži v usklajenem delovanju na skupščini Mercatorja, kjer so leta 2009 zamenjali nadzorni svet družbe. Morebitni prenos Mercatorjevih delnic je tako do izdaje odločbe o skladnosti koncentracije s pravili konkurence v predmetni zadevi možen zgolj ob soglasju Urada za varstvo konkurence.

Na Ljubljanskem gradu je bila pred dnevom upora proti okupatorju slavnostna seja glavnega odbora Zveze združenja borcev za vrednote Narodnoosvobodilnega boja, kjer je bil slavnostni govorec predsednik zveze Janez Stanovnik, prireditve pa se je udeležila tudi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Stanovnik je med drugim povedal, da Osvobodilna fronta ni le osvobodila naroda, temveč je izvedla tudi kulturno revolucijo. Pri tem je mlade pozval, naj stopijo pod prapore partizanstva, ki je enkrat že rešilo domovino in jo bo še enkrat.



Komentarji
komentiraj >>