Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Osiromašena anketa o privatizaciji študija na Slovenskem (1535 bralcev)
Četrtek, 5. 5. 2011
gregorr



Kriza vlada, nas pa skrbi privatizacija študija...

Tudi v Sloveniji vlada kriza. Ta stavek lahko dnevno preberemo v tiskanih medijih, vidimo na televiziji, slišimo na radiju. Da bi se iz krize rešili, potrebujemo reforme, ki pa prebivalstvu ne bodo po godu, ker posegajo v temelje socialne države. Hej kapitalizem. Saj veste, kako je z zdravili: bolj so slabega okusa, bolj pomagajo. Vsaj tako je bilo včasih.

Ker so naša čutila polna napovedi o reformah, nas je v tokratni anketi zanimalo, kakšno je mnenje študentov o privatizaciji študija, šolninah in študiju na daljavo. Z zvesto snemalko se odpravimo na ceste, da vidimo, kaj misli raja. In kaj ugotovimo? Slovenski študentje so očitno s sistemom zelo zadovoljni, saj veselo hitijo in se mudijo po ulicah s tako vnemo, da ne najdejo niti pet minut časa, ki bi ga lahko posvetili nečemu, kar ni bilo v njihovem zjutraj začrtanem planu.

Če bi stopnjo zaposlenosti merili po očitni zaposlenosti študentov, se nimamo ničesar bati. Vsem se mudi, nihče nima časa. Sploh pa, da bi govorili o privatizaciji študija? Kaj to sploh je? S kje so pa to spet potegnili? Kriza očitno vlada samo v medijih. Vlada pa z reformami ... saj ste nori. Edina kriza, ki jo čutijo študentje Ekonomske fakultete, Pedagoške fakultete, Fakultete za družbene vede in Fakultete za javno upravo, je recimo, kako naj vsak svoj avtomobil parkirajo tako, da ne bi pri tem podrgnili devetih drugih. Grozno.

No, zaposlenosti mimoidočih navkljub nam je uspelo najti nekaj tistih, ki so se naučili ustaviti se, ko te nekdo ogovori in so sposobni razmišljati ter govoriti tudi brez predhodnih štiriindvajsetih ur razmisleka in smernic študentskih servisov ter Vida Valiča. Anketo smo zastavili kot kvalitativno in se osredotočili na tiste heroje, ki jim strašanska težavnost teme ni povzročila napada božjasti. Pa si poslušajmo, kaj so nam povedali.

Najprej nas je zanimalo, kakšno je njihovo mnenje o privatnih univerzah.

Ker za privatnimi univerzami stoji nek kapital, ki ima možnost neposrednega posega v študij, smo sogovornike povprašali če se jim zdi, da so privatne univerze podrejene interesom kapitala. Je avtonomnost študija na takih univerzah manjša v primerjavi z državnimi?


Kaj pa menijo o eni od oblik privatnega študija, tako imenovanem študiju na daljavo? Dandanes je še posebej priljubljen študij preko interneta. Je ta način študija enakovreden udeležbi na predavanjih v bolonjskem sistemu? Ali gre za neko instant diplomo?

Za konec pa nas je zanimalo še, kakšna bi bila reakcija naših sogovornikov na morebitno uvedbo šolnin na vseh ravneh študija na Slovenskem. Zanimivo.


Za vas se je na vseh elitnih študentskih lokacijah Ljubljane sončil Gregor.

 



Komentarji
komentiraj >>