Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NOVA KONSTRUKTIVNOST PO PAHORJEVO (1487 bralcev)
Torek, 10. 5. 2011
Urh



Svet stranke DeSUS je dokončno odločil, da stranka zapusti vladajočo koalicijo. Vprašanje je, koliko bo levi trojček lahko deloval kot manjšinska vlada in se recimo temu zanašal na DeSUS in skupino nepovezanih poslancev, če pa jih te ne podpirajo pri reformah, za katere predstavniki vlade pravijo, da so ključne.

Svet stranke DeSUS je dokončno odločil, da stranka zapusti vladajočo koalicijo. Po besedah predsednika stranke Karla Erjavca so to storili zaradi neenakopravnosti njihove stranke v koaliciji, ki naj bi bila med drugim tudi v medijih prikazovana kot zgolj privesek tako imenovanega levega trojčka. Predsednik sveta stranke Peter Habjan je tako zatrdil, da je odločitev o izstopu iz koalicije dokonča, da pa bo njegova stranka delovala konstruktivno, tudi v državnem zboru. To naj bi pomenilo, da bodo podpirali predloge koalicije, če bodo v skladu s programskimi usmeritvami DeSUSa.

Seveda vsaka stranka trdi, da deluje konstruktivno. Premier Borut Pahor se je DeSUSu zahvalil za sodelovanje in si zaželel tudi njenega konstruktivnega sodelovanja v prihodnje, saj na primer nekateri vladni funkcionarji DeSUSa na željo Pahorja ostajajo na funkcijah. Človek se sicer pri takem odzivu vpraša, ali je bilo sodelovanje DeSUSa do zdaj v koaliciji z Liberalno demokracijo Slovenije, Socialnimi demokrati in stranko Zares konstruktivno. Vsaj iz besed Pahorja gre to razbrati. Pri tem je Pahor še omenil, da je napoved DeSUSa o konstruktivnem sodelovanju dovolj spodbudna, da Slovenija nadaljuje pot gospodarskega okrevanja. Kot da je DeSUS moral izstopiti iz koalicije, da bo zdaj lahko deloval konstruktivno in bodo reforme levega trojčka morda stekle.

Po drugi strani pa je popolnoma jasno, da pri pokojninski reformi, ki jo Socialni demokrati jemljejo po njihovih besedah smrtno resno in jim je med prioritetami, DeSUS pač ne bo na njihovi strani. Najverjetneje z obrazložitvijo, da pokojninska reforma ni konstruktivna. Če nekateri v koaliciji menijo, da je bila stranka DeSUS že dlje časa bolj opozicijska kot koalicijska in da njen izstop ni nič dramatičnega, potem se lahko vprašamo, ali ne bi bilo bolje, da bi levi trojček že vseskozi deloval kot manjšinska vlada, drugi pa bi v parlamentu njihove predloge podprli, če bi se jim zdeli konstruktivni. Saj naj bi vsak poslanec na koncu odločal po svoji vesti in zakaj ne bi podprl predloga, če bi se mu zdel dober. In vsaka vladajoča koalicija zase meni, da so njeni predlogi dobri.

Vendar pa v praksi to po navadi ne deluje, prej dobimo občutek, da stranke druga drugo marsikje blokirajo v ozkem interesu višanja lastne popularnosti, pa vendar vse na koncu pravijo, da to počnejo v imenu konstruktivnosti. Morda se bo to najlepše pokazalo, če pokojninska reforma ne bo uspela in se bo iskala pot do predčasnih volitev. Če se namreč izglasuje nezaupnica vladi v parlamentu, imajo stranke en mesec časa, da sestavijo večino v državnem zboru, ki bi potrdila potencialno novo ali staro vlado. Zanimivo bo videti, če do tega pride, kako hitro bodo našle kompromis, da se morda izpeljejo predčasne volitve ali pa se morda sestavi nova vlada. Glede predčasnih volitev sicer obstaja konsenz strank, da je v Sloveniji v tem pogledu politični sistem premalo dinamičen in ne omogoča hitre izvedbe predčasnih volitev, vendar potem vedno znova zmanjka konstruktivne volje, da bi se zakonodaja spremenila.

Vprašanje je, koliko bo levi trojček lahko deloval kot manjšinska vlada in se recimo temu zanašal na DeSUS in skupino nepovezanih poslancev, če pa jih te ne podpirajo pri reformah, za katere predstavniki vlade pravijo, da so ključne. Tudi opozicijske stranke se zavzemajo za predčasne volitve in jim ni kaj veliko do sodelovanja s to vlado, z nekaj izjemami Slovenske ljudske stranke. Odziv Pahorja na izstop DeSUSa iz koalicije je bil predvidljiv in ponovno dokazuje njegovo pretirano spravljivo retoriko. V smislu, češ, saj nam marsikje nagajate, vendar bomo še naprej konstruktivno sodelovali. Lahko bi na primer rekel, da je bilo sodelovanje z DeSUSom napaka, kar je tudi zares bila in da gre za interesno stranko, s katero je težko sodelovati v koaliciji, namesto da se zahvaljuje za sodelovanje in pozdravlja napoved konstruktivnega delovanja DeSUSa v parlamentu. Ali pa da se morda pove, da v parlamentarni demokraciji stranke pač velikokrat ne delujejo konstruktivno.

DeSUS bo med kampanjo o pokojninski reformi že deloval z mislimi na naslednje volitve. Najverjetneje bi imeli rajši predčasne in iz njih izšli z dobrim rezultatom kot stranka, ki se je konstruktivno odločila, da zapusti koalicijo, ker ta ni delovala dobro. In se pri tem po možnosti še znajde v novi vladajoči koaliciji.

Komentar je spisal Urh Ambrož.



Komentarji
komentiraj >>