Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BOLJŠE POLITIKE ZA ŠE BOLJŠE ŽIVLJENJE DOBRO STOJEČE MANJŠINE (1572 bralcev)
Sreda, 25. 5. 2011
tomazza



Pod sloganom Boljše politike za boljše življenje se je včeraj v Parizu začel Forum voditeljev OECD, ki obeležuje 50. obletnico obstoja. Republiko Slovenijo, ki so jo temu klubu priključili julija lani, zastopa predsednik države Danilo Turk. Toda že dan potem ko bodo globalni drugorazredneži, kot je tudi domači predsednik Turk, spakirali kufre in se odpravili domov, se bodo politični voditelji osmih najbogatejših držav sveta - G8, ponovno usedli za mizo v francoskem letovišču Deauville v Normandiji.

Pod sloganom Boljše politike za boljše življenje se je včeraj v Parizu začel Forum voditeljev Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj OECD, ki obeležuje 50. obletnico obstoja. Republiko Slovenijo, ki so jo temu klubu priključili julija lani, zastopa predsednik države Danilo Turk, ki je imel prav tako včeraj, če povzamemo najbolj državotvorno domačo tiskovno agencijo oziroma medijsko trobilo, ključen nagovor ob predstavitvi novega interaktivnega indeksa boljšega življenja, ki naj bi prebivalcem 34 članic, omogočil realnejšo podobo kakovosti življenja, predvsem pa interaktivno konkretne primerjave s temeljnimi kazalniki v drugih članicah tega kluba bolj ali manj upravičeno samooklicano bogatih držav. Toda že dan potem ko bodo globalni drugorazredneži, kot je tudi domači predsednik Turk, spakirali kufre in se odpravili domov, se bodo politični voditelji Francije, Nemčije, Italije, Velike Britanije, Rusije, ZDA, Kanade in Japonske, kot voditelji osmih najbogatejših držav sveta - G8, ponovno usedli za mizo v francoskem letovišču Deauville v Normandiji.

Tako na Forumu OECD kot na vrhu G8 je in bo v politično izpostavljenem ospredju zelo široka paleta tem. V okviru srečanja OECD so razpravljali o že na prvi javni pogled všečnih vsebinah, kot so: zelena rast in delovna mesta, enakost med spoloma, delitev bogastva in nove paradigme razvoja. Svojevrsten vrhunec tega sicer nobel dogodka pa je bila prav predstavitev interaktivnega indeksa boljšega življenja, s pomočjo katerega bodo lahko državljani članic primerjali blagostanje v državah na podlagi 11 dimenzij, ki so jih eksperti OECD prepoznali kot temeljne za kakovost življenja. To so stanovanje, dohodek, delovno mesto, skupnost, izobraževanje, okolje, upravljanje, zdravje, zadovoljstvo z življenjem, varnost, delo in zasebnost.

Kljub ne ve se po čem ključnemu nagovoru domačega predsednika Danila Turka ob predstavitvi tega novega indeksa boljšega življenja, Slovenija tudi po tem indeksu dobrega življenja in družbenega napredka ostaja nekonkurenčna, saj se je ob njegovem lansiranju uvrstila med spodnjo tretjino članic OECD, točneje pa na 21. mesto med 34 državami. Njena uvrstitev pa bi se naj ob pričakovani zavrnitvi pokojninske reforme še poslabšala, kot je moč razbrati iz najnovejše gospodarske napovedi OECD za Slovenijo, iz katere izhaja, da je prav referendumska potrditev pokojninske reforme kritičen korak k zagotavljanju dolgoročne vzdržnosti slovenskih javnih financ. Ker je tudi prihodnjo nedeljo na referendumu pričakovano pogorela pokojninska reforma prepis prav navodil OECD, tako ključen nagovor domačega predsednika kot priložnostna agitacija generalnega sekretarja OECD Angela Gurrija, da gre pri uveljavitvi in sprejemu te pokojninske reforme za medgeneracijsko solidarnost, pravzaprav ne presenečata. Gre pač za - sicer ne prav prepričljiv - doprinos k vladni predreferendumski kampanji.

Toda brez skrbi, na vrhu brez slovenske udeležbe, zasedanju najbogatejših osmih držav sveta G8, se o slovenski pokojninski reformi pač ne bodo pogovarjali. Na mizi bodo za globalno vas usodnejša vprašanja. Arabska pomlad, ki se preveša v poletje. Afrika, Iran, Afganistan in Pakistan. Jedrska energija po Fukushimi. Prihodnja usoda svobodnega dostopanja do svetovnega spleta oziroma interneta. In nenazadnje še, koga ustoličiti za novega šefa IMF - Mednarodnega denarnega sklada. Kot so že po lanskem vrhu G8 v Kanadi ugotavljale človekoljubne nevladne organizacije in kot bo ostalo tudi po tokratnem vrhu v Franciji, bogati, razen v primerih, ko lahko postanejo še bolj bogati, pač ne kažejo nikakršnega interesa za revne.

Ob 50. obletnici obstoja si sicer predvsem lastno podobo med prebivalci držav članic poskušajo izboljšati v Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj. Zato Forum z naslovom Boljše politike za boljše življenje in predstavitev indeksa boljšega življenja, po katerem lahko, kako v pizdi v Sloveniji dejansko smo, ugotovite na podlagi temeljnih 11 dimenzij nekakovosti življenja. Kljub temu da je predreferendumsko sporočilo OECD slovenskim prebivalcem, da je prav pokojninska reforma, kritični korak k zagotavljanju dolgoročne vzdržnosti slovenskih javnih financ, njeni eksperti neoliberalnega trga in kapitalizma v isti sapi dodajajo, da so v domači državi nujno potrebne tudi reforme za še večjo fleksibilnost domačega trga dela.

Ključna logika indeksa boljšega življenja, s pomočjo katerega lahko državljani članic OECD primerjamo blagostanje v posameznih državah, in mogoče je v tem razlog izbire Danila Turka za ključnega govorca, je nekako tipično slovenska. Indeks pač ni namenjen preverbi, kako dobro ali slabo nam gre, pač pa predvsem temu, kako slabo gre tudi vsem ostalim. Sama mantra strokovnjakov OECD, da je moč do večje konkurenčnosti priti zgolj s povečanjem delovne fleksibilnosti in vezavo rasti plač ter ostalih socialnih transferjev, pa je - ne glede na to, da ji slepo sledi tako ta in da bo to počela tudi prihodnja karkšnakoli in čigava že Vlada - vse bolj izpeta. Ne glede na ves politikantski vik in krik pričujoče predreferendumske kampanje Republika Slovenija pač ni več niti fiskalno suverena država. In zato praviloma tudi ostaja brez sebi lastnih in izvirnih političnih rešitev. Toda tako to gre. V svetu, ki ga kot lastno dvorišče obvladujejo politični voditelji 8 najbogatejših držav, pač ne more biti ne vem kako bistveno drugače.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z boljšimi politikami za še boljše življenje že tako dobro stoječe manjšine v zobeh poskrbel Tomaž Z.




Komentarji
komentiraj >>