Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
RAZREZANI INFOBLOK (1602 bralcev)
Ponedeljek, 13. 6. 2011
MihaV



...nastal je prepir med ministrstvom in založniki šolskih učbenikov...

...oo številnih zapletih bodo mariborsko medicinsko fakulteto končno le začeli graditi...

...nedavno pa je še skupina hekerjev pod imenom Anonymous napovedala napad...

 

Nastal je prepir med ministrstvom in založniki šolskih učbenikov, kajti slednji se pritožujejo, da ne morejo delati zastonj. Jabolko spora je nastalo, ker si založniki želijo odrezati večji kos pogače pri prodaji učbenikov. To pomeni, da bi vsak učenec vsako leto dobil nov učbeniški komplet na mizo in ne kot doslej iz rok v roke iz učbeniških skladov, zato je šolski minister prepričan, da založniki z učbeniki dobro služijo.

Slovenski učbeniški trg je po oceni predstavnikov založnikov na nek način na razpotju in se lahko razvije v smer, ki je hkrati socialna in liberalna, ali pa v smer, ki je nesocialna in avtoritarna. Tako zahtevajo od 20 do 40 milijonov evrov za brezplačne učbenike od ministrstva za šolstvo, kar je v času namišljene krize prav gotovo kar velik kos pogače. Kakršno koli smer bodo izbrali pa vsa debata glede učbenikov najbrž ni tako pomembna, kot je pomembno, kako in kaj delamo, saj takih, ki si ali si bodo hoteli rezati večje kose pogače bo vedno dovolj na policah marketinškega sveta. Strnjene ugotovitve so, da je učbenikov preveč, delovni zvezki ubijajo ustvarjalnost, zato je ključni akter v učnem procesu vsekakor učitelj. Vseeno pa ne smemo pozabiti na dejstvo, da bi država po ustavi morala poskrbeti za brezplačno gradivo, ki bi ga učenci dobili v trajno last.

 

V Evropskem kulturnem in tehnološkem centru Maribor se za razliko od nekaterih zavedajo, da je prihodnost zelo odvisna od tega, kašen je družbeni interes za mlade generacije. Tako so gostili že drugo letno srečanje Mladinske mreže razvoja raziskovalnih vrednot mladih, katere namen je povezati mladinske centre in šole v spodbujanju zanimanja mladih za znanost in raziskovanje. K sodelovanju jim je uspelo pritegniti že petnajst mladinskih organizacij in pet šol, njihova mreža pa se še širi. Prepričani so, da lahko mladinski centri, ki jih je v Sloveniji okoli 60, igrajo pomembno vlogo pri motiviranju mladih v udejstvovanju na področju znanosti, saj jim mladi prej prisluhnejo kot učiteljem ali drugim institucijam.

Mladinska mreža razvoja raziskovalnih vrednot mladih, ki je z delom začela leta 2009 in se zaključi predvidoma prihodnje leto, izobražuje mladinske delavce in izdeluje strategije, kako najučinkoviteje pritegniti pozornost mladih, med drugim s potujočimi eksperimenti in predstavitvami najzanimivejših raziskovalnih nalog.

 

Po številnih zapletih bodo mariborsko medicinsko fakulteto končno le začeli graditi. Predstavniki Univerze v Mariboru in izbranih gradbenih podjetij Vegrad in Granit so danes podpisali pogodbo o izvedbi gradbeno-obrtniških in inštalacijskih del, gradbene stroje pa naj bi na zemljišču na desnem bregu Drave v Mariboru zagnali v dveh tednih. Poleg rešitve prostorske stiske napovedujejo izboljšanje kakovosti študija, krepitev raziskovalnega dela ter nenazadnje povečanje vpisa in posledično števila mladih zdravnikov. Gradnja fakultetne stavbe bi se po prvih načrtih morala pričeti že pred dvema letoma in pol, a se je zapletlo najprej pri pripravi dokumentacije, nato pri izbiri podjetja, krivo pa je bilo še pričkanje med gradbinci in zakonodajo, ki to omogoča.

 

Dijakinja 3. letnika Srednje šole Josipa Jurčiča Ivančna Gorica, Kristina Gregorčič, in dijak 2. letnika Šolskega centra Velenje, Nace Mohorič, sta prejela priznanji za najboljšo dijakinjo in najboljšega dijaka, ki ju je letos prvič podelila Dijaška organizacija Slovenije s podporo ministrstva za šolstvo in šport. Oba dijaka obiskujeta gimnazijske programe in dosegata odličen uspeh, obenem pa se udejstvujeta tudi na obšolskem in družbenem področju. Prav spodbujanje dijakov k delovanju na več različnih področjih ter k razvijanju lastnih potencialov, ki sežejo prek pouka in rednih šolskih obveznosti, je gotovo korak v pravo smer.

 

Za konec pa še skok v mednarodne oblike aktivizma, vse bolj razširjenega hektivizma, pri katerem skupina ljudi s pomočjo računalniških programov napade organizacijo iz političnih ali drugačnih ciljev. Tako je bil eden od svetovnih avtoritarnih gigantov Mednarodni denarni sklad letos več mesecev tarča napadov hekerjev, je v soboto poročal ameriški časnik New York Times. Neimenovani zaposleni pri Mednarodnem denarnem skladu so tako izjavili, da je šlo za sofisticirane in resne napade. Eden od napadov je bil tako nevaren, da je Svetovna banka začasno iz varnostnih razlogov prekinila računalniško povezavo z Mednarodnim denarnim skladom. Nedavno pa je še skupina hekerjev pod imenom Anonymous napovedala napad na to institucijo zaradi strogih pogojev, ki jih postavlja Grčiji v zameno za pomoč pri izhodu iz gospodarske krize.

 


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


Kluba slovenskih študentk in študentov na Dunaju ter druge
mladinske manjšinske organizacije bodo organizirali demonstracije proti noveli Manjšinskega zakona 15. 06. ob 13:30 uri na Ballhausplatzu na Dunaju. O podrobnostih smo za izjavo prosili Mateja Wakouniga:

 

 

Filozofska fakulteta obvešča, da bo ob izvolitvi v naziv redne profesorice 17. junija 2011, ob 11. uri, v Modri sobi javno predavanje dr. Darje Kobal Grum z naslovom Raziskovanje samopodobe v procesih vsakdanjega življenja.

 

Društvo za zaščito živali vabi na predavanje o divjih živalih v ujetništvu, ki bo v torek, 14. 6. 2011, ob 18.00, v Knjižnici Otona Župančiča na Kersnikovi 2 v Ljubljani.

 

 

 

Infopakiral MihaV



Komentarji
komentiraj >>