Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF KREKANJA (1181 bralcev)
Sreda, 3. 8. 2011
Luka T.



… v Kairu se je začelo sojenje odstavljenemu predsedniku Mubaraku…
… Varnostni svet Združenih narodov razdeljen glede odziva na nasilje v Siriji...
...v Britaniji opuščajo zakonodajo, ki bi kršila spletno nevtralnost…
… podjetje McAfee odkrilo največjo krekersko akcijo doslej...
… sindikat Alternativa trdi, da je uprava Luke Koper napadla slovenski sindikalizem...

OFF NAPOVEDNIK

Župan litvanske prestolnice Vilne Arturas Zuokas, sicer zapriseženi kolesar, je v malce kavbojski ali bolje rečeno kozaški potezi s pomočjo vojaškega oklepnika pregazil avtomobil, parkiran na kolesarski stezi. Župan se je nato smejoč rokoval z osuplim lastnikom in mu svetoval, naj naslednjič parkira odgovorneje. Vse je bilo seveda organizirana propagandna akcija z namenom opozarjanja na pravilno parkiranje in neoviranje kolesarskega prometa.

Video, ki si ga lahko ogledate na spletu, bi lahko bil vir navdiha tudi za župana naše prestolnice, ki je nedolgo nazaj začela zaračunavati uporabo nekoč brezplačnih parkirišč v okolici blokovskih naselij. Morda bi vse bolj pooblaščeni mestni redarji v svoj vozni park vključili tudi katero od nepopolno opremljenih Patrij, ki se lahko izkaže za odlično naložbo, saj bi naokrog vozila smejočega se Jankoviča in uveljavljala uničujoči red v prometno zmedo ljubljanskih cest.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki bi ga takšni ukrepi gotovo prizadeli med prvimi.

OFF PROGRAM

V Kairu se je začelo sojenje odstavljenemu predsedniku Hosniju Mubaraku, ki ga obtožnica dolži poneverbe več milijonov dolarjev državnega premoženja in odgovornosti za uboj več kot 850 proti-režimskih protestnikov. Mubarak je bil doslej v priporu v bolnišnici letoviškega mesta Šarm el-Šejk, njegov odvetnik pa opozarja na njegove težave s srcem, zaradi katerih naj bi bil prešibek za sojenje. Mubaraka so v sodno kletko pripeljali na bolniški postelji, pred sodiščem pa se je že izrekel za nedolžnega vseh obtožb. Pred poslopjem, kjer sojenje poteka, so že izbruhnili spopadi med svojci žrtev in Mubarakovimi pristaši, ki naj bi sporočili, da bodo v primeru obsodbe požgali in uničili zapor, v katerem bi Mubarak moral odsedeti svojo kazen. Mubaraku sicer grozi tudi smrtna kazen.

Razdeljen Varnostni svet Združenih narodov se ne more zediniti glede odziva na vladino nasilno zatiranje protestov v sirijskem mestu Hama. Rusija in Kitajska nasprotujeta Združenim državam in članicam sveta iz Evropske unije, ki želijo ostro obsoditi režimsko nasilje, ki naj bi od nedelje po nepreverjenih poročilih zahtevalo vsaj 140 žrtev, kar skupaj nanese že več kot 1600 umrlih, odkar so se marca letos začeli obsežni protesti proti režimu predsednika Bašarja al-Asada. Sirski predsednik medtem obljublja reforme, za nasilje pa krivi oborožene skupine, ki naj bi jih podpirale nedoločene zunanje sile. Ruski odposlanec v Združenih narodih, Vitalij Čurkin, je poskuse zahodnih držav kritiziral kot negativne za mirovni proces, posredoval pa je stališče Moskve, ki meni, da naj Varnostni svet poziva k ustavitvi nasilja in posreduje v pogovorih med sprtimi stranmi.

Britanska vlada razmišlja o opustitvi predloga zakonodaje, po katerem bi bili ponudniki dostopa do interneta obvezani blokirati določene spletne strani, ki bi kršile avtorske pravice. Blokiranje je bila ključna točka predlagane zakonodaje in hkrati ta, ki so ji ponudniki dostopa najbolj nasprotovali, saj naj bi kršila spletno nevtralnost, popolnoma pa bi onemogočala tudi peer-to-peer omrežje Torrent. Britanski zakonodajalci sedaj iščejo nove načine, da bi brez teh drakonskih ukrepov dosegli iste cilje. Hkrati z opustitvijo omenjenega predloga pa razmišljajo tudi o sprostitvi obstoječe zakonodaje o kopiranju avtorskega materiala z originalnih nosilcev, kar uporabniki računalnikov poznajo kot 'rippanje'. Po britanskih statistikah to možnost uporablja že več kot 90 odstotkov prebivalstva, pri čemer se večina ne zaveda, da je to tehnično, strogo gledano, nezakonito. Ker zakona pod takšnimi pogoji ni mogoče uveljavljati, bodo v Britaniji zakonodajo priredili po zgledu ostalih razvitih držav.

Britansko sodišče je na šest mesecev zapora obsodilo Jonathana May-Bowlesa, ki je med zaslišanjem medijskega mogotca Ruperta Murdocha pred britansko parlamentarno komisijo prejšnji mesec slednjega napadel s pito, narejeno iz pene za britje. Sodnik Daphne Wickham je sklep sodišča pospremil z besedami, da je bil parlamentarni proces dostojanstven in civiliziran, kar so spoštovali vsi, z izjemo omenjenega napadalca.

Francija bo Panami izročila odstavljenega diktatorja Manuela Noriego, ki mu v rodni deželi grozi kazen dvajsetih let zapora in sojenje zaradi kršenja človekovih pravic. Noriego, ki ga je za voditelja Paname postavila ameriška obveščevalna agencija CIA, je kasneje odstavila vojaška intervencija, ki jo je leta 1989 ukazal ameriški predsednik George Bush starejši. Po tem, ko je bil v Združenih državah zaradi pranja denarja, trgovine z drogami in reketiranja 20 let v zaporu, so ga zaradi obtožb o pranju denarja izročili Franciji, kjer je bil obsojen na sedem let zapora.

Podjetje McAfee, ki razvija protivirusno programsko opremo, je letos odkrilo domnevno najobsežnejšo mrežo krekerskih napadov, ki so jo krekerji poimenovali operacija 'Shady Rat', trajala pa naj bi več kot pet let. V tem času naj bi jim s pomočjo trojanskih konjev uspelo vdreti v dokumente vlad Združenih držav Amerike, Tajvana, Indije, Južne Koreje in Vietnama. Ukradeni pa naj bi bili tudi podatki Združenih Narodov, Olimpijskega komiteja in Združenja vzhodnoazijskih držav ASEAN. Podjetje McAfee je ugotovilo, da so napadalci za vse vdore uporabljali isti strežnik, ki se nahaja v eni od zahodnih držav, uslužbenci podjetja pa so neuradno sporočili, da vsi dokazi kažejo, da za napadi stoji kitajska vlada.

Delegacija IPS, sindikata, v katerem so združeni stavkajoči delavci iz Luke Koper, ki delajo preko podizvajalcev, se je včeraj sestala z namestnikom varuhinje človekovih pravic Jernejem Rovškom in mu predstavila problematiko kršenja pravic delavcev. Delavci podizvajalcev naj bi bili namreč v neenakopravnem položaju, saj so sistemsko prisiljeni delati ista dela za bistveno manjše plače in v slabših delovnih pogojih. Za odziv iz urada varuhinje človekovih pravic smo poklicali namestnika Jerneja Rovška:



Luko Koper pa kritizirata tudi sindikat Alternativa in Solidarnost zaradi začetih postopkov za izredno odpoved delovnega razmerja delavcem Luke Koper, dejavnim v stavkajočih odborih. Stališča sindikata Alternativa je povzel njegov vodja, Zdenko Lorber:



Slednje pa je kritiziral tudi Rovšek, ki meni, da poteze uprave Luke Koper dajejo slab zgled ostalim podjetjem v državni lasti:



Višje sodišče v Ljubljani je napadalcem na leta 2009 napadenega gejevskega aktivista Mitjo Blažiča, ki so bili že obsojeni na leto in pol zaporne kazni, sedaj kazni znižalo na sedem oziroma pet mesecev. Eden od obsojencev je medtem kazen že odslužil v priporu. Drugostopenjsko sodišče se je za znižanje kazni odločilo tudi zaradi dejstva, da so se obtoženi za napad opravičili in pokesali, poleg tega sta se dva vpisala na fakulteto, eden pa si je medtem našel zaposlitev. Blažič je s sodbo kljub znižanju kazni zadovoljen, več pa je v odzivu povedal sam:



Komentarji
komentiraj >>