Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF DRAGOCENIH NEBESNIH TELES (946 bralcev)
Petek, 26. 8. 2011
Luka T.



...V Santiagu de Chile se nadaljujejo demonstracije študentov, ki so se jim pridružili še zaposleni v javnem sektorju...
...bombni napad na poslopje Združenih narodov v Nigeriji...
...bogati v Sloveniji ne podpirajo solidarnostnega davka...
...pravosodni minister Aleš Zalar bo prevzel še mesto notranjega ministra...

OFF NAPOVEDNIK

Astronomi so opazili eksotičen planet, ki je veliko gostejši od do zdaj znanih in večinoma sestavljen iz ogljika. Znanstveniki računajo, da se ta pojavlja predvsem v kristalni obliki, zato domnevajo, da je planet dejansko ogromen diamant, primerljiv z velikostjo Jupitra, čeprav 20-krat gostejši.

Njegova orbita je tako ozka, da bi jo lahko spravili v naše sonce, planet pa naj bi svojo krožnico okoli zvezde pulzarja prepotoval v pičlih dveh urah in desetih minutah. Znanstvenikom še ni jasno, kako je planet videti od blizu, vendar izključujejo možnost zelo svetlečega se objekta.

Ker sta odkritje velikih nahajališč in izdatna industrijska pridelava diamante nedavno zelo razvrednotila, svojo estetsko vrednost pa ohranjajo le zaradi obsežnih reklamnih kampanj monopolistične korporacije De Baer, znanstvenikom predlagamo, naj podvojijo svoje napore v iskanju podobnega planeta, sestavljenega iz žlahtnih kovin. Z njegovo pomočjo bi lahko obrzdali podivjano ceno zlata in našemu papirnatemu denarju spet povrnili staro slavo.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki ga med sprehajanjem po Ljubljani reklame, ki ponujajo papir za zlato, navdajajo z občutkom začetka konca.

OFF PROGRAM

V Santiagu de Chile so se včeraj nadaljevale demonstracije z zahtevo po povečevanju javne porabe na področju zdravstva, izobraževanja, pokojninskega sistema in po reformi trga dela. Pojavlja se celo zahteva po novi ustavi, ki bi volivcem dala možnost referenduma, kar je bilo še do pred dvema desetletjema v državi z vojaško diktaturo popolnoma izključeno. Po ocenah policije se je na skupnem protestu študentov in delavcev v javnem sektorju zbralo 50 tisoč ljudi, po ocenah protestnikov pa jih je bilo več kot 600 tisoč. Protesti, ki preraščajo v nasilne spopade s policijo, so se začeli pred nekaj meseci kot osamljeni bojkoti dijakov in študentov. Tem je bilo rečeno, da je ključ do družbene mobilnosti v izobrazbi, vendar v Čilu drag študij na javnih univerzah ne daje enakih možnosti kot za mnoge popolnoma nedosegljive zasebne šole. Bernardo Navarette, politični analitik na univerzi v Santiagu, je ob tej priložnosti dejal, da velikokrat pohvaljen čilski model varčevalnih ukrepov in privatizacije javnega sektorja mladi generaciji ni dostavil dovolj socialne mobilnosti, da bi se izognil negativnim primerjavam s preostalim svetom.

V Veliki Britaniji je levi progresivni časopis Guardian objavil analizo, s katero opredeljujejo demografijo aretiranih izgrednikov. Posamezniki, proti katerim je bila doslej vložena obtožnica na tej podlagi, so se izkazali za pretežno mladoletne, moške in brezposelne. Metropolitanska policija je predhodno poročala, da je več kot polovica aretiranih mlajša od 18 let, velika večina privedenih pred sodišče pa je bila mlajša od 25 let. Le malo izgrednikov naj bi bilo starejših od 30 let.

Francija, Italija, Belgija in Španija so podaljšale prepoved prodaje delnic na kratko, ki so jo uvedle 12. avgusta. Poleg Grčije so prepoved uvedle zaradi nestabilnosti na trgu in poskusov manipulacij, ki jih omogoča takšen mehanizem. Prodajo na kratko bi se dalo povzeti kot napoved padca delnic, opis delovanja tega mehanizma pa bi se glasil kot izposoja delnic, ki jih nato prodaš in jih po tem, ko njihova cena na trgu pade, s ponovnim nakupom vrneš posojevalcu ter tako ustvariš dobiček.

Pred poslopjem Združenih narodov v nigerijski prestolnici Abuja
naj bi po doslej nepreverjenih podatkih razneslo avtomobil-bombo. Po poročanju britanskega BBC naj bi bilo pritličje stavbe popolnoma uničeno, v eksploziji pa naj bi bilo tudi več mrtvih in ranjenih. Doslej za napad ni prevzel odgovornosti še nihče, predstavniki oblasti pa zanj krivijo islamske skrajneže, ki želijo v državi uvesti šeriatsko pravo.

Japonski premier Naoto Kan je v viharju padajočih ratingov zaradi neučinkovitega odziva na jedrsko krizo odstopil s svojega položaja. Kanu, ki je bil na položaju samo 15 mesecev, so zadnje meritve javnega mnenja pokazale padec podpore pod 20 odstotkov volilnega telesa. Pričakovan odstop je bil razglašen po tem, ko je japonski parlament sprejel dva ključna zakona, enega o uporabi obnovljivih virov in drugega o izdaji državnih obveznic, s katerimi bodo na japonskem skušali brzdati javni primanjkljaj. Kan je svoj odhod pogojeval s sprejetjem obeh omenjenih zakonov.

Wikileaks je objavil več depeš iz ameriškega veleposlaništva v Zagrebu, v katerih ameriški diplomati dajejo svoj pogled na pomorski spor med Slovenijo in Hrvaško. Leta 2004 so pred predsedniškimi volitvami v Sloveniji zapisali, da se spor vleče že dolga leta in je težko razrešljiv, saj Slovenija vztraja pri samopodobi pomorske države, Hrvaška pa naj bi trpela zaradi manjvrednostnega kompleksa do Slovenije. Leta 2006 so diplomati poletno aktualnost spora športno komentirali, češ da sta se državi razšli prijateljsko. Hrvaško javno mnenje o arbitražnem sporazumu pa so povzeli, kot da je sporazum nujno zlo, s katerim se pogojuje hrvaški vstop v Evropsko unijo.

Italijanska in francoska vlada uvajata nove davke na najpremožnejše, ki bi javnim financam pomagali premostiti finančno krizo. S kriznim solidarnostnim davkom pa se ne strinjajo slovenski bogataši, ki proti njemu navajajo vrsto argumentov od tega, da država denarja ne zna pravilno razporejati, do tega, da je bogatih premalo. Nekateri premožnejši kljub temu priznavajo, da bi bilo treba obdavčiti neizkoriščeni luksuz, kot so jahte in prazne nepremičnine, vendar nikakor ne ljudi, ki zaslužijo več kot 2000 evrov na mesec – saj s takšnim dohodkom ne moreš biti smatran za bogatega. Za komentar smo prosili Bernarda Brščiča, sodelavca na katedri za ekonomsko teorijo in politiko ekonomske fakultete v Ljubljani:



Premier Borut Pahor bo vodenje ministrstva za notranje zadeve za največ tri mesece predal sedanjemu ministru za pravosodje Alešu Zalarju. Premier je po prvi popočitniški seji vlade povedal, da je že skoraj sestavil novo vladno ekipo, na katero bo tudi vezal zaupnico vladi, s katero želi presekati politično krizo. Če bo vlada to uspešno preživela, bo po Pahorjevih besedah njen glavni instrument železna fiskalna disciplina, s katero bo Slovenija skušala ostati v zdravem jedru evroskupine.

OFF je pripravil Luka Tetičkovič.



Komentarji
komentiraj >>