Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Infoblok zamolčanih informacij (1485 bralcev)
Ponedeljek, 29. 8. 2011
Francii



...ŠOS je pravna oseba javnega prava...
...javni razpis Ministrstva za delo...
...na Univerzi v Mariboru domnevoma ukradli insignijo...
...protesti v Čilu...
...polnoletnost AKC Metelkove Mesto...

Skrivanje informacij o poslovanju se počasi končuje. Vrhovno sodišče je namreč potrdilo, da so ŠOS in članice pravne osebe javnega prava. Ta odločitev je udarila 17. avgusta. Odločitev vrhovnega sodišča gre tako razumeti v sosledju upravnega sodišča in informacijskega pooblaščenca, ki je že aprila 2008 izdal odločbo, v kateri je ugotovil, da je Študentska organizacija Univerze v Mariboru pravna oseba javnega prava. Študentska organizacija in vse njene članice so sedaj zavezane postopati po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja. Sprašujemo, kdaj se bo kaj več podatkov znašlo na Supervizorju?

Bolj pod nadzorom pa naj bi bila sredstva Ministrstva za delo družino in socialne zadeve. Iz te institucije se nam obeta javni razpis za sofinanciranje izvajanja enotnih regijskih štipendijskih shem za šolsko oz. študijsko leto 2011/2012. Povečalo se bo posredno sofinanciranje kadrovskih štipendij od prihajajočega šolskega ali študijskega leta do zaključka izobraževanja na isti stopnji, vendar najdlje do konca šolskega ali študijskega leta 2014/2015. Razpis naj bi bil težak 5 milijonov evrov, sredstva pa je zagotovil Evropski socialni sklad. Cilj ministrstva naj bi bil, da se v shemo vključi 200 delodajalcev, ki naj bi sofinancirali štipendije 700 štipendistom. Kam se bo denar dejansko zlil, pa je verjetno vprašanje za računsko sodišče, vendar bo na to potrebno počakati še vsaj kakšno leto, če ne dve.

Drugačna poročila, vsaj deloma povezana z represivnim aparatom države pa prihajajo z Univerze v Mariboru. Tam še vedno pogrešajo rektorske insignije. To sporočilo je prišlo s štajerske univerze v petek, 19. avgusta, preko tiskovnega predstavnika univerze Teodorja Lorenčiča. Slednji ostaja prepričan, da insignij, simbola vladanja na univerzi, niso izgubili ali založili, ampak jih je nekdo odtujil. Izginotje insignij je univerza takoj prijavila policiji.

O policijskem nasilju pa zopet poročajo iz Čila. V mestu Macul je policija v petek zvečer s streli ubila 16-letnika, huje ranjen pa naj bi bil še en študent. Protesti so se v Čilu začeli maja letošnjega leta, v bližnji preteklosti pa so potekali že leta 2006, označeni kot t.i. »pingvinska revolucija« - ime je dobila po študentskih uniformah.

Protesti so se začeli za tem, ko je takratni minister za izobraževanje Joaquin Lavin začel kanalizirati denar v tako imenovane ne-tradicionalne Univerze. 13. junija je bilo po podatkih gibanja El Mercurio okupiranih že 100 šol, največ v regiji okrog glavnega mesta Santiaga. 30. junija so potekali veliki protesti, ki so mobilizirali med sto in dvesto tisoč protestnikov.

Na velik pritisk ob koncu junija se je odzval čilenski predsednik Sebastián Piñera, z obljubo o reformi, ki bi zadovoljila študente. Tako naj bi se povečala sredstva za izobraževanja. Zagnal naj bi se projekt »GANE« (v prevodu zmaga), težak 4.000 milijonov dolarjev, s katerim bi ustanovili sklad za izobraževanje. Slednji naj bi vsako leto preko dividend zagotovil 300 milijonov dolarjev za financiranje javnega šolstva. V paketu pa je kot rešitev ponudil tudi dodatno privatizacijo javnega šolstva.

To študentov ni pomirilo. 14. julija so izkazali solidarnost s pogodbeniki firme El Teniente, ki v svoji lasti drži rudnik. Rudarji so takrat razglasili stavko. Štiri dni po podporni akciji rudarjem je bil odstavljen dotedanji minister za izobraževanje Joaquin Lavin. Nadomestil ga je Felipe Bulnes. Med vladnimi rušadami so študenti, združeni v Čilensko študentsko federacijo, sklenili nadaljevati z okupacijami in vsesplošno mobilizacijo.

1. avgusta vlada predstavi predlog z enaindvajsetimi točkami, v katere je vključenih tudi nekaj zahtev gibanja, vendar se protest nadaljuje, saj predlog ni vseboval rešitve, kot je kriminalizacija profitiranja na račun visoke izobrazbe. Protesti potekajo tudi 4. avgusta, ko policija pripre 874 borcev za dostopnejše izobraževanje.

Na nasilje odgovorijo z naslednjim protestnim shodom, ki poteka 21. avgusta. Takrat je protestnikov že nekaj sto tisoč. 24 in 25. avgusta se protestom priključijo sindikati, ki za ta dva dneva napovejo stavko. V glavnem mestu se na protestih zbere 600.000 ljudi. 24. avgusta policija pripre okrog 300 ljudi, ranjenih je 6 policistov. Naslednji dan priprejo 450 ljudi, poročila prihajajo tudi o mnogih ranjenih. V Santiagu policija uporabi solzivec ter vodne topove, da bi razbila proteste. Na večer tega dne pod policijskimi streli umre Manuel Gutierrez Reinoso.

Glavne zahteve študentskih protestov še vedno ostajajo: ukinitev šolnin, povečanje sredstev za šolanje, univerzalno dostopno ter brezplačno terciarno izobraževanje. Študentje se prav tako solidarizirajo z delavskimi boji.

 


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


Na Fakulteti za družbene vede smo zasledili vabilo na 11. mednarodni študentski športni festival EUROMILANO, ki bo od 16. do 20. novembra potekal v Milanu, Italiji.

Na "EUROMILANU 2011" se lahko udeležite tekmovanja v nogometu (moški), futsalu (moški in ženske), košarki (moški in ženske), odbojki (moški in ženske), tenisu (moški in ženske) in tekmovanju navijaških plesnih skupin.

Podeljene bodo denarne nagrade v višini 8.000,00 eur (za zmagovalne ekipe vsakega turnirja in za najboljše 3 univerze Challenge Cup-a).

Leta 2010 se je dogodka udeležilo 1.500 študentov s 50-ih univerz iz 25-ih evropskih držav in Bližnjega vzhoda. S sodelovanjem na tem športnem dogodku so ustvarili pomembne rezultate - postali so del najboljših ekip iz vse Evrope.

Ministrstvo za zunanje zadeve je v sodelovanju z United Nations Volunteers pripravilo javno objavo, v kateri zainteresirane kandidate obvešča o možnosti napotitve slovenskega državljana na prostovoljno misijo v okviru United Nations Volunteers na Zelenortske otoke za obdobje enega leta. Več informacij najdete na straneh Ministrstva za zunanje zadeve ter straneh Univerze na Primorskem.

Center za pedagoško izobraževanje Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v okviru Razpisa za vpis v program za izpopolnjevanje »Pedagoško-andragoška izobrazba za strokovne delavce v osnovnih in srednjih šolah« zbira pisne prijave še do 13. septembra 2011.

Glavni cilj programa je omogočiti strokovnim delavcem v vzgoji in izobraževanju, da pridobijo pedagoško-andragoško usposobljenost, ki jim bo omogočala kakovostno vzgojno-izobraževalno delo v osnovnih in srednjih šolah. Če vas zanima, si lahko več preberete na spletišču ljubljanske Filozofske fakultete.

Metelkova mesto praznuje svoj 18. rojstni dan. Pestro dogajanje se bo tam zvrstilo od 8. do 10. septembra. Pojdite in prižgite čik, nazdravite z Metelkovo ter ljudmi, ki jo ustvarjajo.

Zadnji avgustovski infoblok je na kup zmetal Franci Iskra.

 



Komentarji
komentiraj >>