Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF V ISKANJU GADAFIJA (1261 bralcev)
Petek, 9. 9. 2011
Gregor K.



... Interpol izdal nalog za aretacijo Moamerja Gadafija ...
... Gadafijeve sile začele protinapad na strateško pomembno Rdečo dolino ...
... Sudanska vlada in vlada Južnega Sudana podpisale sporazum o umiku vojakov z spornega območja Abyei ...
... Evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström obsoja dejstvo, da je taborišče Guantanamo še vedno odprto ...

Interpol je izdal tako imenovano rdeče obvestilo za aretacijo nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija, njegovega sina Saifa al Islamija in svaka Abdulaha al Senusija, sicer vodjo obveščevalne službe Libije, zaradi zločinov proti človečnosti. Nalog za aretacijo je poslal vsem 188-im državam članicam Interpola. Slednji se je z izdajo naloga odzval na prošnjo glavnega tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča Luisa Morena Ocampa. Po besedah generalnega sekretarja Interpola, Rolanda Nobla, bo ukrep bistveno omejilo možnosti trojice, da prečka mednarodne meje, hkrati pa lahko močno pripomore k izsleditvi in aretaciji Gadafija in njegovih dveh sorodnikov.

Medtem pa so Sile, zveste Moamerju Gadafiju, začele protinapad, s katerim poskušajo ponovno zavzeti strateško pomembno Rdečo dolino vzhodno od Gadafijevega rojstnega mesta Sirta, ki so jo včeraj zasedli libijski uporniki. Območje Rdeče doline, ki ga želijo Gadafijeve sile z raketami in topovskim obstreljevanjem zavzeti, je geografsko pomemben za napredovanje proti mestu Sirta, ki je od doline oddaljeno 60 kilometrov in še vedno pod nadzorom Gadafijevih sil.

Sudanska vlada in vlada Južnega Sudana sta na pogajanjih v etiopski prestolnici Adis Abeba ob posredovanju nekdanjega predsednika Etiopije Thaba Mbekija dosegli sporazum o umiku vojaških enot s spornega območja pokrajine Abyei do konca septembra. Omenjeno območje je sudanska vojska zasedla maja, zasedbi pa je sledil beg več kot 110.000 ljudi v Južni Sudan, ki si tudi lasti to z nafto bogato regijo. Sudan je umik svojih sil z območja napovedal že ob prihodu mirovnih sil Združenih narodov, ki jih sestavlja več kot 1700 etiopskih pripadnikov. Kljub temu se njihova vojska še vedno nahaja na spornem območju, kjer sicer ostaja tudi nekaj predstavnikov sil Južnega Sudana. Prav zaradi v preteklosti neizpolnjenih obljub Sudana, so nekatere zahodne države že izrazile dvom o njegovih namerah.

Evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström se je ostro odzvala na dejstvo, da Združene države Amerike še vedno niso zaprle taborišča Guantanamo za teroristične osumljence na Kubi. Po komisarkinih besedah je njeno mnenje Evropske unije in vseh njenih držav članic redno izraženo v vseh stikih z ameriško administracijo. Predsednik Združenih držav Obama je sicer podpisal odlok o zaprtju Guantanama po prevzemu predsedniškega položaja januarja 2009, vendar pa do njega ni prišlo tudi zato, ker v kongresu ni bilo zadostne podpore.

Konferenca sindikata Davčnega urada Republike Slovenije odločno zavrača predlog parlamentarnega odbora za lokalno samoupravo in regionalni razvoj za znižanje plač v javnem sektorju. V kolikor bo do znižanja prišlo, pa napovedujejo splošno stavko, medtem ko se konferenca pridružuje tudi vsem dejavnostim drugih sindikatov javnega sektorja. Sindikat državnih organov Slovenije pa je Državnemu zboru republike Slovenije, Odboru za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ter njegovemu predsedniku, Viliju Trofeniku, poslal pismo, s katerim zavračajo grob poseg v zmanjševanje plač javnim uslužbencem. Ob tem jih najbolj moti, da se je zakon pripravil brez pogajanj z socialnimi partnerji.

V okviru sedmega Okvirnega programa Evropske komisije je Univerza v Novi Gorici pridobila skoraj štiri milijone evrov za sofinanciranje svoje raziskovalne dejavnosti. V treh letih bodo tako nadgradili raziskave na področju okoljskih znanosti in novih nanomaterialov. Po besedah prorektorja novogoriške univerze, Gvida Bratina, bodo lahko z novo, najsodobnejšo raziskovalno opremo in novo zaposlenimi, visoko izobraženimi strokovnjaki, raziskovali lastnosti materialov, njihove elektronske sposobnosti ter sposobnosti sinteze z drugimi materiali.

 

 



Komentarji
komentiraj >>