Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF MAČJE VRNITVE (1156 bralcev)
Ponedeljek, 26. 9. 2011
Nejc M.



...Varnostni svet Združenih narodov začenja s posveti glede palestinske prošnje...
...v zloglasnem libijskem zaporu Abu Salim našli grobišče z ostanki več kot 1200 trupel nekdanjih zapornikov...
...francoski opoziciji večina v senatu...
...predsednik Danilo Türk pričel s posveti s poslanskimi skupinami glede mandatarja...

OFF NAPOVEDNIK

Ko gre za pogrešanje, je pet let ogromna doba, toda če mine za pogrešanje domače mačke pol desetletja oziroma en slovenski predsedniški mandat, nikakor ni razloga za obup. Tako nekako vsem ljubiteljem mačjih hišnih ljubljenčkov sporoča mačka Willow, ki se je po petih letih lutanja in več kot 2500 opravljenih kilometrih vrnila k lastnikom.

Willow, ki je kratkočasila družino Squires ob vznožju Skalnega gorovja v ameriški zvezni državi Kolorado, je pred petimi leti izginila, po tem, ko so izvajalci med obnavljanjem hiše pustili odprta hišna vrata. Za dveletno mačko se je hitro izgubila vsaka sled, Squiresovim pa je ni uspelo izslediti niti s pomočjo letakov niti s številnimi spletnimi oglasi.

Vse do letošnjega 14. septembra, ko je nek moški v newyorški center za zaščito in nadzor živali prinesel sicer negovano mačko z newyorških ulic. Na podlagi čipa so hitro ugotovili, da gre za pobeglo Willow, ne pa tudi, kako je maček v petih letih zmogel 2575 kilometrov. Toliko jih namreč ločuje Kolorado, od koder je pobegnil, in njegovo končno destinacijo New York.

Kot se za Združene države Amerike spodobi, snidenje mačke Willow z lastniki ni minilo brez ustreznih ceremonij in medijskega pompa. Predajo so tako izvršili v hotelu Hilton, družina pa je bila z mačkom tudi gost številnih bizarnih televizijskih šovov.
Dogodek so izkoristili tudi zaščitniki živali in ob zgodbi pobegle Willow opozorili, kako pomembno je čipiranje hišnih ljubljenčkov.

Vi pa berete nečipiran, a kljub temu nikoli pogrešan OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Varnostni svet Združenih narodov naj bi po napovedih začel s posveti o palestinski prošnji za njihovo članstvo v organizaciji. Prošnjo je palestinski predsednik Mahmud Abas v petek predal generalnemu sekretarju Združenih narodov Ban Ki Moonu, ta pa jo je v skladu z ustanovno listino Združenih narodov predal predsedujočemu Varnostnemu svetu, veleposlaniku Libanona Navafu Salamu. Slednji je napovedal, da bo posvetovanja članic Varnostnega sveta na temo palestinske prošnje sklical že za danes, kljub temu pa končne odločitve ne gre pričakovati vsaj še nekaj tednov.

Za uspeh Palestinci potrebujejo 9 od 15-ih glasov podpore v Varnostnem svetu, pri čemer ne sme biti proti nobena od njegovih stalnih članic, ki imajo pravico veta. Kot je znano, so tega v palestinskem primeru že nekajkrat napovedale Združene države Amerike. V primeru nesprejetja v Združene narode bodo Palestinci najbrž prosili za potrditev statusa opazovalke brez pravice glasovanja v Generalni skupščini Združenih narodov.

Bolivijska policija je s silo razgnala proteste proti načrtovani gradnji avtoceste skozi deževni pragozd. Na protestih v bližini vasi Yucomo se je zbralo več sto domorodnih prebivalcev, ki nasprotujejo gradnji avtoceste skozi naravni rezervat v amazonskem pragozdu, policisti pa so proti njim uporabili solzivec in jih več ranili. Kljub temu, da Evo Morales kot prvi predsednik Bolivije izhaja iz vrst domorodcev, gradnjo avtoceste močno podpira tudi sam. Po njegovem mnenju je avtocesta za nadaljnji razvoj države nujno potrebna, pri tem pa njena trasa, ki gre skozi območje z več kot 50.000 domorodci, ne bi smela biti ovira. Zaradi ostrega posredovanja policije nad protestniki so si bolivijske oblasti že prislužile kritiko Združenih narodov in nekaterih organizacij za človekove pravice.

S parado nasilja nad protivladnimi protestniki nadaljujejo tudi sirske oblasti. Vladne sile še naprej pustošijo po provinci Homs, tokrat so s približno 60 tanki vdrle v centralno mesto al-Rastan in ga začele obstreljevati z mitraljezi. Najmanj trije ljudje so bili ranjeni. O nasilju pa poročajo tudi iz mesta Qusseir, ki prav tako leži v provinci Homs. Po besedah poročevalcev naj bi tam oblasti včeraj ubile najmanj 12 ljudi. Protivladni protesti so v sedmih mesecih, kolikor trajajo, zahtevali že več kot 2.700 žrtev.

Libijske prehodne oblasti so v okolici zloglasnega zapora Abu Salim v prestolnici Tripoli našle masovno grobišče, v katerem naj bi bili ostanki več kot 1.200 trupel. Po besedah Nacionalnega prehodnega sveta naj bi šlo za posmrtne ostanke ubitih zapornikov, ki so se nekdanjemu libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju uprli leta 1996. Zaporniki so se Gadafiju takrat zoperstavili, ker so zahtevali izpustitev odvetnika, ki jih je sicer zastopal v zaporu. Izkopavanje ostanka trupel – po nekaterih ugibanjih naj bi jih bilo celo 1.270 – naj bi se začelo kmalu, prehodne oblasti pa so že začele z zasliševanji paznikov, ki so v tem času delali v zaporu Abu Salim. Pri raziskovanju zločina v zaporu naj bi v prihodnje pripomogli tudi forenziki.

Oblasti v Veliki Britaniji so proti šesterici aretiranih pretekli teden zaradi suma terorizma vložile obtožnico. Četverico, Irfana Nasserja, Irfana Khalida, Ashika Alija, Rahina Ahmeda, obtožnica bremeni priprav na teroristične napade med 25. decembrom lani in 19. septembrom letos, Bahader Ali in Mohamed Rizwan pa sta obtožena prikrivanja informacij. Bahaderja Alija oblasti bremenijo tudi finančne podpore terorizmu. Šesterica aretiranih pretekli teden v Briminghamu naj bi se še danes pojavila pred enim od londonskih sodišč, oblasti pa so medtem preiskavo razširile še na enega terorističnega osumljenca.

Opozicijski socialisti in Zeleni so si na včerajšnjih volitvah v senat v Franciji prvič v zgodovini zagotovili večino v zgornjem domu francoskega parlamenta. Kot veleva francoska zakonodaja, so volivci preko predstavnikov – županov in lokalnih svetnikov - izbirali le polovico članov senata, kar pa je bilo dovolj, da ima opozicija po novi izvolitvi polovice članov senata sedaj 177 sedežev oziroma dva več, kot jih potrebuje za absolutno večino. Vladajoča desnica je poraz takoj priznala, francoski premier Francois Fillon pa je ob tem potarnal tudi nad razklanostjo francoske desnice. Senatne volitve so bile zanimive predvsem zato, ker so bile zadnje pred predsedniškimi, napovedanimi za prihodnjo pomlad. Predvsem zavoljo tega je bilo veselje v taboru zmagovalcev še večje, eden od možnih kandidatov socialistov na predsedniških volitvah, Francois Hollande, pa jih je videl kot neke vrste napoved tistega, kar se bo zgodilo prihodnjo pomlad.

Predsednik države Danilo Tűrk je začel s posveti s parlamentarnimi strankami glede novega mandatarja oziroma o razrešitvi političnega položaja po izglasovani nezaupnici vladi pretekli teden. Vsi Türkovi dopoldanski sogovorniki, vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Dušan Kumer, vodja poslanske skupine Zares Franco Juri, predsednik Zaresa Gregor Golobič, predsednik Desusa Karl Erjavec in nepovezani poslanec Franc Žnidaršič, so se strinjali, da so predčasne volitve najbližja in najboljša rešitev. Govorili smo s Francem Žnidaršičem, ki od predsednika pričakuje razpis predčasnih volitev, ob tem pa se zaveda zakonskih rokov, ki jih mora pri tem upoštevati.



V popoldanskih urah predsednik nadaljuje pogovore s predstavniki Liberalne demokracije Slovenije, Slovenske nacionalne stranke in poslancema narodne skupnosti. Največja opozicijska stranka Slovenska demokratska stranka je, kot je to že v navadi, kadar gre za posvete pri predsedniku države, pogovor s Tűrkom zavrnila. V posebnem dopisu so predsedniku zgolj sporočili, da se je večina poslanskih skupin že opredelila za predčasne volitve in da je kot podpornik padle vladajoče koalicije soodgovoren za nastale razmere ter da bi bilo zato kakršnokoli predsednikovo zavlačevanje z razpisom predčasnih volitev neprimerno.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije se je na tiskovni konferenci „Ali so stroški dela v Sloveniji res previsoki ?“ ukvarjala z domnevno previsokimi finančnimi obremenitvami dela, ki naj bi bili, kot se vztrajno ponavlja, glavna ovira za tuje investicije v Sloveniji. Statistična analiza, ki so jo pripravili v Zvezi, naj bi kazala, da temu še zdaleč ni tako in da Slovenije ni med državami z najvišjimi stroški dela. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Dušan Semolič:



Off je pripravil Nejc Marcen.



Komentarji
komentiraj >>