Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
»NEURADNI LIST – LETNIK 5, ŠTEVILKA 2« (1134 bralcev)
Ponedeljek, 26. 9. 2011
Lan



Vlada bo na eni od prihajajočih sej končno obravnavala letno poročilo Inšpektorata za delo za leto 2010. Končno, ker je bilo poročilo objavljeno že globoko v prvi polovici leta. Njegova obravnava pa, lahko zatrdimo, sodi v nabor tekočih poslov vlade v odhodu. Urad je lani posloval še pod vodstvom Boruta Brezovarja, ki se je bil prisiljen zaradi očitane kolizije interesov – svetoval je delodajalcem, ki naj bi jih nadzoroval - umakniti.

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Vlada bo na eni od prihajajočih sej končno obravnavala letno poročilo Inšpektorata za delo za leto 2010. Končno, ker je bilo poročilo objavljeno že globoko v prvi polovici leta. Njegova obravnava pa, lahko zatrdimo, sodi v nabor tekočih poslov vlade v odhodu. Urad je lani posloval še pod vodstvom Boruta Brezovarja, ki se je bil prisiljen zaradi očitane kolizije interesov – svetoval je delodajalcem, ki naj bi jih nadzoroval - umakniti. Nadzorniki izvajanja pravic iz dela so seveda v luči krize, množičnih odpuščanj, neizplačevanj plač, prispevkov in ostalega ocenili, da je bilo lansko leto najtežje za inšpektorat od njegove ustanovitve. Gospodarska kriza se je še poglobila, povečalo se je število prisilnih poravnav in stečajev, pri čemer je zaradi nelikvidnosti delodajalcev močno poraslo število kršitev delovnopravne zakonodaje.

Na področju delovnih razmerij so inšpektorji ugotovili 6456 kršitev, kar je za 7 odstotkov več kot leta 2009 in za kar 57 odstotkov več kot leta 2006. Dobra četrtina vseh kršitev je bila v gradbeništvu, sledila sta gostinstvo in trgovina.

Izrazito so lani izstopale kršitve v zvezi s plačilom za delo; bilo jih je 2596 ali 71 odstotkov več kot leta 2009 in trikrat več kot leta 2008. Kršitve v zvezi s pogodbo o zaposlitvi (942), kršitve pri vodenju evidenc (606), kršitve v zvezi z delovnim časom (517), zaposlovanjem na črno (495) ter prenehanjem pogodbe o zaposlitvi (328) so v primerjavi z letom prej nekoliko upadle.

Več kot polovica kršitev v zvezi s plačilom za delo se je nanašala na nespoštovanje plačilnega obdobja in plačilnega dneva. Bilo jih je 1455 ali skoraj polovica več kot leta 2009. Najpogostejša kršitev je izplačilo plač po 18 dneh po preteku plačilnega obdobja, pri čemer je precej delodajalcev z izplačilom plač zamujalo več mesecev. Poleg kršitev pri pravočasnem izplačilu plač so inšpektorji zaznali tudi porast neplačevanj prispevkov za socialno varnost. Največ kršitev je bilo v gradbeništvu, trgovini, gostinstvu in v kopenskem prometu.

Poslavljamo se seveda z redno rubriko »javno naročilo tedna«. Brez resne konkurence tokrat zmaguje seznam želja, ki ga objavlja Agencija za javna naročila. Ta za potrebe 56-ih ministrstev, uradov, agencij in drugih vladnih služb išče ponudnika, ki bo naštetim javnim subjektom v naslednjih dveh letih dobavil približno 2.500 prenosnih osebnih računalnikov vseh velikosti, tež in cenovnih razredov.



Komentarji
komentiraj >>