Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF GLADOVNE STAVKE (878 bralcev)
Sreda, 28. 9. 2011
Luka P.



... palestinski zaporniki začeli z gladovno stavko ...
... libijski uporniki naleteli na hud odpor Gadafijevih sil ...
... egiptovsko sodišče na več let obsodilo nekdanjega ministra za informiranje in bivšega vodjo državne televizije ...
... spodnji dom švicarskega parlamenta sprejel zakon, ki prepoveduje nošenje burk na določenih javnih mestih ...
... pri varuhinji predstavniki organizacij, ki pomagajo brezdomcem ...

Palestinske oblasti v Ramali so sporočile, da je na tisoče Palestincev zaprtih v izraelskih zaporih začelo s tridnevno gladovno stavko proti politiki samice in proti naraščanju kaznovalnih ukrepov proti zapornikom. Palestinski minister, pristojen za zapornike, Isa Karaka je pojasnil, da želijo zaporniki po vsem Izraelu s stavko izraziti solidarnost z okoli 200timi zaporniki iz Ljudske fronte za osvoboditev Palestine, ki so včeraj začeli z gladovno stavko protestirati proti dolgotrajnemu zadrževanju njihovega generalnega sekretarja Ahmeda Sadata, ki je v samici že zadnja štiri leta. Karaka je še dejal, da so med palestinskimi zaporniki tudi takšni, ki so v samici že deset let.

Po podatkih, ki jih je aprila letos objavil Izraelski informacijski center za človekove pravice na zasedenih ozemljih, je v izraelskih zaporih zaprtih 5380 Palestincev, od teh jih je 217, ki so še vedno mladoletni.

Po napovedih libijskega prehodnega sveta, da bodo v parih dneh zavzeli zadnja oporišča nekdanjega voditelja Moamerja Gadafija, mesti Sirta in bani Valid, so naleteli na silovit odpor Gadafijevih sil. Uporniki si še naprej prizadevajo, da bi prodrli v središče Sirte a so v zadnjih dveh dneh utrpeli hude izgube. Med ubitimi so tudi eden od pomembnih poveljnikov upornikov Dau al Salihin Džadak in njegova dva sinova. Umrli so v današnji noči v bližini Bani Valida, ko je raketa zadela njihovo vozilo. Uporniki so precej kritični do zveze Nato, poveljnik upornikov Valid Haimej je dejal, da Nato ne stori dovolj in da potrebujejo od zavezništva več pomoči. Libijska spletna stran Kurajna al Džadid je medtem poročala, da naj bi se Gadafi skrival v bližini oaze Gadames v puščavi na zahodu Libije.

Sodišče v Kairu je nekdanjega egiptovskega ministra za informiranje Anasa al Fekija zaradi korupcije obsodilo na sedem let zapora. Po razsodbi sodišča je al Feki kriv trošenja državnega denarja v višini 1,8 milijona dolarjev, ker je v času svojega mandata več zasebnim televizijam dovolil brezplačno predvajanje nogometnih tekem. V zagovoru je al Feki dejal, da Egipčani pač obožujejo nogomet in da je s tem želel le omogočiti ogled tekem čim širšemu krogu ljudi. Sodišče je zaradi korupcije na pet let zapora prav tako obsodilo nekdanjega vodjo državne televizije, Osamo al Šejka, ki je po navedbah sodišča oškodoval državno blagajno z odkupom pravic za predvajanje telenovel po previsokih cenah.

Spodnji dom švicarskega parlamenta je sprejel zakon, ki prepoveduje nošenje burk na določenih javnih mestih. O osnutku zakona, ki je bil sprejet s 101-im glasom za in 77-im glasovom proti, mora sedaj odločati še zgornji dom parlamenta. Zakon je sicer predlagal poslanec skrajno desne ljudske stranke Oskar Freysinger, ki je ob predstavitvi zakona z provokativnim naslovom 'maske dol' dejal, da v času vse večjega občutka nevarnosti na švicarskih ulicah, vedno več ljudi skriva svoj obraz. Če bo zakon sprejet tudi v zgornjem domu, bo nošenje burk prepovedano na javnih prevoznih sredstvih, predstavniki oblasti pa bodo lahko zaradi tako imenovane varnosti prepovedali ali omejili dostop do javnih zgradb posameznikom z zakritimi obrazi.

Varuhinja človekovih Zdenka Čebašek-Travnik se je srečala s predstavniki civilne družbe, ki pomagajo brezdomnim. Srečanja so se udeležili predstavniki 12ih organizacij, ki so znova ugotovili, da je velika ovira pri reševanju širših problemov brezdomstva predvsem slaba koordinacija med ministrstvi, izogibanje pristojnostim oziroma prelaganje odgovornosti na druge organe. Veliko težav nastane tudi zaradi nerazumevanja kompleksnosti problema in pomanjkanja finančnih sredstev. Udeleženci so sklenili, da si bodo še naprej prizadevali za oblikovanje nacionalne strategije na področju brezdomstva, ki bo med drugim vključevala vzpostavitev mreže zavetišč in omogočala več vmesnih programov za prehod brezdomcev iz zavetišča do samostojnega življenja. Nekaj podobnega se že počne v okviru programa Kralji ulice.

Kroff je spisal Luka Počivalšek.



Komentarji
komentiraj >>