Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
INFOBLOK OBARVANIH LISTOV (1717 bralcev)
Ponedeljek, 10. 10. 2011
Francii



...listje je padlo...
...blokira se Filozofska fakulteta v Zagrebu...
...Študentska organizacija Slovenije bo vložila pritožbo na ustavno sodišče...
...na FDV se danes dogaja Vstaja!...
...o shodu Tribune za svobodne prostore Aleš Črnič...
...več v infobloku ob 14h...

Medtem ko so pri nas študentje v ponedeljek poslušali rektorje in Vlada Kreslina, se je na Hrvaškem začel teden nekoliko drugače. V Zagrebu so študentje zopet vzpostavili blokado, tokrat referata Filozofske fakultete. S tem se nadaljujejo protesti, ki so usmerjeni predvsem proti plačevanju šolnin.

Kot so pojasnili za hrvaške medije, so se odločili za proteste, ker niso jasna pravila za brezplačen vpis v drugi letnik. Od pristojnega ministrstva zahtevajo, da vsem študentom t.i. "brezplačne generacije", ki so vpisali študij v študijskem letu 2010/2011 in redno končali prvi letnik fakultete, omogočijo brezplačen vpis v drugi letnik, kot so tudi obljubili.

Študenti namreč trdijo, da so opravili svoje obveznosti in da bi tudi ministrstvo moralo spoštovati svoje obljube. Protestniki navajajo, da so na ministrstvu zagotovili, da se bodo lahko vsi študenti, ki so lani vpisali študij in izpolnili obveznosti, vpisali v drugi letnik brezplačno. Naknadno so sporočili, da bodo izredni študenti morali plačati šolnino ne glede na uspeh.

Ob tem dodajajo, da tudi pri vpisu v ostale letnike ni jasno, kdo bo moral plačati in pod kakšnimi pogoji. Znano tudi ni, ali bodo študij plačali obročno ali v enem znesku. Za vpis v višji letnik je potrebno odšteti 6000 kun (805 evrov).

Za blokado referata so se študentje odločili na 140. plenumu 30. septembra ter z akcijo začeli na prvi študijski dan ob osmi uri zjutraj. Od tedaj naprej se blokada pred referatom nadaljuje vsak dan. Blokada poteka tudi danes, tako je bilo odločeno v petek na 144. plenumu. Prisluhnimo izjavi blokadnikov:

Enkrat na leto se na čajanki dobijo tudi znanstveniki. Tokrat so se zbrali pod geslom Planetarni izzivi časa. To je nosilno geslo 17. slovenskega festivala znanosti, ki se je začel v torek. Glavni temi letošnjega festivala sta kemija in gozdovi.

Letošnji festival je bil namenjen velikim ljudem, kot so Arhimed, Galilej, Santorio, Valvasor, Curiejeva, Samec in Gagarin, ki so se odlikovali na področju dosežkov znanosti in tehnologij ter dali človeštvu novo znanje in številne izume. Udeleženci festivala so s pomočjo posameznih dogodkov med 4. in 6. oktobrom lahko spoznavali njihove dosežke in vplive na nadaljnji razvoj znanosti in tehnologij. Ob tem lahko izpostavimo en poudarek, izrečen s strani Urbana Brena. Slednji je poudaril, da obstajajo čistilne naprave in nove tehnologije, kamor je treba vlagati, pa bomo rešili probleme, s katerimi se trenutno soočamo.

Čisti se tudi na in s Študentsko organizacijo Slovenije. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) namerava dokončno rešiti nejasnost glede tega, ali so študentske organizacije osebe javnega ali zasebnega prava. Iz tega izhaja želja, da o tem odloči ustavno sodišče. Ustavno pobudo bo ŠOS vložil novembra, ob čemer v organizaciji poudarjajo, da je pomembna zlasti dokončna ugotovitev, ali so študenti avtonomni v svoji organiziranosti ali ne. To bo po njihovem prepričanju tudi spodbuda k javni in strokovni razpravi na tem področju.

Organizacijske oblike ŠOS imajo sicer v zvezi s pravnim statusom več različnih pravnomočnih in dokončnih odločb sodnih ter upravnih organov. Te odločbe v konkretnih zadevah študentskim organizacijam večinoma podeljujejo status zasebnega, torej avtonomnega, včasih pa celo javnopravnega subjekta. Vendar pa pravnomočne in dokončne sodbe ali upravne odločbe po trditvah ŠOS veljajo zgolj v konkretnih pravnih primerih in imajo tudi pravne učinke le v določenih primerih. Več o pobudi za presojo ustavnosti ter pojmovanju avtonomije pa Mitja Urbanc iz Študentske organizacije:

 



ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


Dogaja se Vstaja globalne generacije, in sicer danes ob 17. uri na Fakulteti za družbene vede, v predavalnici 7. Govorilo se bo o revolucionarnih procesih v Tuniziji, o transnacionalnem mreženju gibanj in o globalnem dnevu akcij 15. oktobra.

Ob peti popoldanski uri svoje izkušnje iz Tunizije delijo Polona Mozetič, Barbara Beznec, Rastko Pečar in Andrej Kurnik. Panel je naslovljen s Tunizija med revolucijo in kontrarevolucijo. Ob devetnajsti uri pa bodo aktivisti in aktivistke Socialnega centra Rog in Nevidnih delavcev sveta predstavili Hub Meeting gibanj v Barceloni, Ro2Luttes v Tuniziji in priprave na 15. oktober, globalni dan akcij. Več o dogajanju na FDV, Andrej Kurnik:

Na začetku leta so v Tuniziji mladi, izobraženi, brezposelni in brezperspektivni na množičnih demonstracijah vrgli diktatorja Ben Alija. Protesti in zasedbe trgov, ki so značilni za tunizijsko vstajo, se nato širijo po vsem arabskem svetu in 15. maja dosežejo Evropo. Enaka družbena sestava - mladi, brezposelni, prekerni in brezperspektivni - zasede španske trge. Generacija vzame življenja v svoje roke in povsod odmeva "Nihče nas ne predstavlja". Septembra se začne zasedba Wall Streeta. In tudi tukaj gibanje izraža enako družbeno sestavo in se kaže kot reapropriacija javnega prostora ter gradnja neposredne in participativne demokracije.

15. oktobra se revolucija nadaljuje povsod. Ves svet roji v pripravah na dan preloma z diktati finančnega kapitalizma in predstavniške politike. In sedaj je jasno, da je bila vstaja v Tuniziji prva eksplozija splošnega in globalnega konflikta med institucijami finančnega kapitalizma, oligarhijami ter političnimi vazali in novo generacijo izkoriščanih proizvajalcev družbenega bogastva. Odločilen konflikt, ki bo definiral prihodnost sveta in vsakega izmed nas. Danes vstaja globalna generacija proti korupciji finančnih institucij, oligarhij in političnega razreda, so še zapisali.

V četrtek, 13. oktobra 2011, bo v Kiberpipi (Kersnikova 6) ob devetnajstih predaval avtor mnogih knjig, profesor, svetovalec uprav uspešnih mednarodnih podjetij in eden izmed vodilnih mislecev s področja podjetniške rasti in vodenja sprememb, dr. Ichak Adizes.

S pomočjo markantnega gosta boste morda odstrli kakšno izmed skrivnosti življenjskega cilja podjetij in dobili praktične napotke, na kaj je potrebno biti pozoren pri evoluciji vsakega podjetja. Za dr. Ichaka Adizesa namreč pravijo, da je eden izmed resnično velikih inovatorjev našega časa. Prereže zahtevne principe obstoječega načina upravljanja podjetja do bistva, kaj je potrebno, da se doseže efektivne spremembe v organizaciji. In ravno spremembe naj bi bile tiste, ki poživljajo podjetja in ponujajo priložnosti: "Ljudje se običajno bojijo sprememb, še posebej, če so te velike in nepričakovane. V krizah se skrivajo priložnosti, vendar le, če so organizacije na to pripravljene. Spremembe lahko poživljajo organizacije, a le, če so na to pripravljene, medtem ko nepripravljene tvegajo propad. Spremembe pa ponujajo priložnosti za vzpon nad konkurenco, da močni prevladajo nad šibkimi in bolnimi," pravi dr. Adizes.

Dogaja se tudi državljanska tribuna, ki nosi ime Za prostore svobode. Shod se ima zgoditi v četrtek, nekje v popoldanskih urah. Če smo preciznejši, ob 16h. Več o tribuni in shodu pa njen pobudnik Aleš Črnič:

Infoblok je pripravil Franci Iskra.

 



Komentarji
komentiraj >>