Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF OD PUTINA DO JETIJA (1079 bralcev)
Ponedeljek, 10. 10. 2011
Gregor K.



... gibanje Occupy Wall Street vedno bolj živo ...
… v Siriji državno nasilje zahtevalo nove žrtve …
… v nasilju med Kopti in varnostni silami v Kairu 24 mrtvih …
… Britanskega obrambnega ministra obtožujejo korupcije ...
… Jankovića pri kandidaturi podprli znani posamezniki slovenskega javnega prostora ...

OFF NAPOVEDNIK

V Rusiji se te dni ukvarjajo z veliko bolj pomembno notranjo zadevo kot bi si na prvi pogled lahko mislili. A tokrat ne gre za nov raketni obrambni sistem ali novo vesoljsko odisejado, prav tako ne gre za svetovni šahovski turnir ali za vzdihovanje Marije Šarapove med teniško partijo. V regiji Kemerovo, na goratem območju Šorija, naj bi mednarodna odprava odkrila jetija. Da morda le ne gre za Vladimirja »Velikega« Putina, ki svoj prosti čas preoblečen v jetija izkorišča za krepitev abdominalnih mišic v neprijazni Sibiriji, so potrdile lokalne oblasti.


Znanstveniki naj bi namreč našli neizpodbitne dokaze o obstoju opici ali človeku podobnega mitološkega bitja. Odkrili naj bi namreč odtise jetijevih stopal, njegovo domnevno posteljo, različna znamenja, s katerimi označuje svoj teritorij, in morebiti celo vzorce dlak, ki naj bi »snežnemu človeku« pripadale. Odkritje prihaja na dan malo po neuspeli odpravi, na katero se je v iskanje za jetijem odpravil celo ruski nekdanji svetovni boksarski prvak v težki kategoriji, Nikolaj Valujev, bolje poznan kot »Zver z vzhoda«.


Zanimivo je dejstvo, zakaj se lokalne oblasti trudijo dokazati obstoj jetija. Zahod Sibirije, kamor spada omenjena regija Kemerovo, je izredno redko poseljen in poleg rudarstva ter gulagov, zgodovinsko gledano, nikoli ni imel kaj dosti ponuditi. Oblasti si tako v upanju, razširiti svojo turistično ponudbo, na vsak način prizadevajo dokazati obstoj jetija.

Berete mitološki Off program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Gibanje „Zavzemimo Wall Street“ raste iz dneva v dan in se je iz New Yorka dodobra razširilo tudi v ostala večja mesta po Združenih državah Amerike, napoveduje se širitev še v druge države, tudi v Slovenijo. Včeraj je protestnike v newyorškem parku Zuccotti, kjer se nahaja njihov štab, obiskal Slavoj Žižek, ki je v nastopu izpostavil nekatere absurdnosti aktualnega družbenega reda. Protestnike je ob tem opozoril, naj se nikar ne zadovoljijo s protestom samim, in poudaril, da šteje tisto, kar se bo zgodilo jutri. Ker protestniki ne smejo uporabljati megafonov ali zvočnikov, si pomagajo s tako imenovanim človeškim mikrofonom. Kako je to izgledalo, lahko slišite v sledečem odlomku:



V petek smo govorili s Kiro Moyer-Sims, eno od aktivistk gibanja Occupy Wall Street. Na kritike medijev, ki, podobno kot se je zgodilo v Španiji, od gibanja zahtevajo jasne zahteve v nekaj artikuliranih točkah, Kira odgovarja, da so aktivisti zaenkrat zadovoljni že z vzpostavitvijo prostora, v katerem je poskrbljeno za potrebe protestnikov:



Vzpostavlja se jasna vzporednica med španskim gibanjem 15. maj in gibanjem Zavzemimo Wall Street. Obe gibanji sta strukturirani horizontalno in zahtevata širše politično-ekonomske spremembe družbe. Zato ni presenetljivo, da so nekateri španski aktivisti prisotni v New Yorku, kjer z izkušnjami pomagajo sorodnemu ameriškemu gibanju:



Podobno kot v Španiji se odločitve sprejemajo tudi znotraj gibanja Occupy Wall Street, na ljudskih skupščinah namreč. Koliko jih je po Združenih državah in koliko v New Yorku?



V parku se torej zbira na tisoče ljudi, a tam jih nekaj sto, povprečno tristo, tudi redno šotori. Poleg organiziranja skupščin se izvajajo tudi redni protesti. Kakšni so ti protesti in kako pogosti so?



Večji mediji so, kot je znano, gibanje najprej ignorirali, precej pa jih o njem poroča negativno, pogosto tudi zaradi nerazumevanja njegovega delovanja. To seveda vpliva na podobo, ki jo ima gibanje v ameriški javnosti. Glede na to, da so lastniki trgovin na madridskem trgu Puerta del Sol protestirali proti zasedbi tega trga, češ da jim protestniki onemogočajo normalno delo, smo Kiro vprašali, kakšen odnos imajo oni z okoliškimi prebivalci v New Yorku:



Po poročanju sirskega Observatorija za človekove pravice je bilo v Siriji v noči na danes ubitih najmanj 14 civilistov in 17 pripadnikov varnostnih sil. Mesto Homs v osrednjem delu države se po njihovih besedah spreminja v bojišče, slišati je namreč streljanje brzostrelk, eksplozije bomb, uničenih pa je tudi veliko domov. Kot so pojasnili, so sedem civilistov ubili pripadniki varnostnih sil v Homsu, sedem pa drugod po državi. 17 pripadnikov varnostnih sil je umrlo v spopadih z dezerterji, ki niso hoteli streljati na protestnike. Sirska televizija je medtem poročala, da so 17 pripadnikov varnostnih sil ubile oborožene tolpe v provincah Hama, Homs, in Idlib. Pri tem so pokazali ranjene vojake in trdili, da so nanje streljale oborožene teroristične skupine.

Nasilje se nadaljuje po tem, ko je sirski predsednik Bašar al Asad včeraj napovedal razbitje oboroženih skupin v državi, zunanji minister Valid al Moalem pa je zagrozil z ostrimi ukrepi tistim državam, ki bi si drznile priznati nedavno ustanovljeni sirski opozicijski nacionalni svet. Po podatkih Združenih narodov je bilo v nasilnem zatrtju protirežimskih protestov od marca v Siriji ubitih 2900 ljudi, od tega 187 otrok.

Po silovitih spopadih s silami nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija so se enote novih libijskih oblasti umaknile z letališča v mestu Bani Valid, pa tudi z drugih položajev v mestu, ki so jih zavzele nekaj ur pred tem. V spopadih je bilo ubitih 17 pripadnikov sil novih oblasti, ranjenih pa 50. Po besedah predstavnika nacionalnega prehodnega sveta Salema Geitha gre za taktični umik. Dobili so namreč okrepitve iz drugih libijskih mest, tako da bodo po reorganizaciji ofenzivo na mesto nadaljevali. V Sirti, kjer so sile prehodnega nacionalnega sveta po lastnih navedbah zavzele že polovico mesta, se danes spopadi nadaljujejo. Ob tem Gadafijevi nasprotniki napovedujejo, da bodo njegov rojstni kraj zavzeli še danes.

V središču Kaira je prišlo do nasilja med Kopti, ki so zahtevali odstop guvernerja province Asvan Mustafe al Sajeda ter obnovo cerkve, ki je bila požgana 30. septembra, in egiptovskimi varnostnimi silami. Omenjena cerkev je bila namreč požgana kmalu po tem, ko je guverner al Sajed dejal, da je zgrajena nezakonito. V spopadih je bilo po podatkih egiptovskega ministrstva za zdravje ubitih 24 ljudi, več kot 200 pa ranjenih, od tega 126 civilistov. Po besedah enega od udeležencev protestov so protestniki začeli mirno sedečo akcijo pred državno televizijo, potem pa naj bi začeli policisti v civilnih oblekah nanje metati kamenje. Krščanski Kopti v Egiptu predstavljajo deset odstotkov od več kot 80 milijonov prebivalcev.

Nafta iz razbite tovorne ladje Rena, ki je nasedla 22 kilometrov pred severno Novozelandsko obalo, je slednjo že dosegla. Pristojne oblasti so pričakovale, da bo naftni madež dosegel obalo šele v sredo. Reševalne ekipe so v noči na danes sicer začele črpati nafto iz ponesrečene ladje, a so morali zaradi slabega vremena delo ustaviti. Doslej naj bi reševalcem uspelo v posebno ladjo Awanuia prečrpati samo okoli deset od skupno 1700 ton nafte, ki jih je prevažala ladja Rena. Po ocenah pa naj bi je izteklo že okoli 30 ton. Vremenoslovci sicer tudi za prihodnje dni napovedujejo močan veter in obilno deževje. Območje, kjer se je zgodila nesreča, velja za bogat ekosistem, ki ga poleg ostalega življa naseljujejo tudi različne vrste ptic, delfini ter kiti.

Britanski obrambni minister Liam Fox je tarča očitkov, da je svojega dolgoletnega prijatelja Adama Werrittyja vpletel v vladne posle, čeprav ta ni imel uradne funkcije. Fox, čigar politična kariera zaradi afere visi na nitki, se bo moral zaradi suma korupcije danes zagovarjati pred poslanci britanskega parlamenta. Škandal je izbruhnil, ko je časnik The Observer na svoji spletni strani v soboto objavil fotografijo, na kateri je Werritty prisoten na srečanju med Foxom in predsednikom Šrilanke Mahindo Rajapaksejem lani v Londonu. Časnik Telegraph pa piše, da naj bi bil Werritty Foxov posebni odposlanec za Šrilanko in je organiziral več srečanj z ministri.

Včeraj so se socialisti v prvih primarnih volitvah v Franciji pomerili za kandidata za predsednika države. V prvem krogu nobeden od kandidatov ni dobil večine, tako da se bosta v drugem krogu po pričakovanju pomerila Francois Hollande in Martine Aubry. Za prvega je glasovalo 39 odstotkov, za Aubryjevo pa 31 odstotkov od 2.5 milijona ljudi, ki so se volitev udeležili. Največje presenečenje je uspeh 48-letnega Amauda Montebourga, znanega po svojem nasprotovanju globalizaciji in zavzemanju za večji protekcionizem Evropske unije. S 17-imi odstotki glasov se je uvrstil na tretje mesto. Velika poraženka je Segolene Royal, ki jo je na predsedniških volitvah pred petimi leti porazil sedanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Za Royalovo je namreč glasovalo le sedem odstotkov volivcev.

Primarne volitve niso bile omejene na člane socialistične stranke, ampak so glas lahko oddali vsi registrirani volivci, ki so plačali en evro pristojbine in podpisali izjavo, da podpirajo vrednote levice. Zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da bi na predsedniških volitvah prihodnje leto tako Hollande kot Aubryjeva porazila vse bolj nepriljubljenega predsednika Sarkozyja. Socialisti predsedniškega položaja v Franciji niso zasedali že od odhoda Francoisa Mitteranda iz Elizejske palače leta 1995.

V upanju na kandidaturo aktualnega ljubljanskega župana Zorana Jankoviča na decembrskih parlamentarnih volitvah so opoldne ljubljansko mestno hišo obiskali nekateri vidni posamezniki slovenskega javnega življenja. Med njimi so bili prvi predsednik slovenskega parlamenta France Bučar, nekdanji predsednik države Milan Kučan, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote Narodno osvobodilne borbe Janez Stanovnik, strokovni direktor Pediatrične klinike Rajko Kenda, ustavni pravnik Lojze Ude, nekdanji minister za gospodarstvo Jože Mencinger, pesnica Svetlana Makarovič, igralka in nekdanja poslanka Jerca Mrzelj ter glasbenik Magnifico. Želji omenjenih pa se ne pridružuje 80 procentov vprašanih v anketi, ki jo je opravil častnik Delo. Štiri petine anketiranih namreč meni, da bi bilo bolje, da Jankovič dokonča svoj drugi županski mandat. Odločitev o kandidaturi je Janković sicer prestavil z danes na jutri. Predstavil jo bo na Kongresnem trgu.

Pod okriljem študentskih organizacij in študentskih klubov se začenja že tradicionalni vseslovenski študentski krvodajalski teden „Častim pol litra“. Več o akciji nam je povedal namestnik predsednice Študentske organizacije Slovenije, Mitja Urbanc:



OFF so pripravili Gregor Kuhar, Luka Počivalšek in Boris Vasev.



Komentarji
komentiraj >>