Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NE TRPEČI OFF (983 bralcev)
Petek, 4. 11. 2011
Gregor K.



… ameriške obveščevalne agencije obtožile Kitajsko in Rusijo kraje visokotehnoloških informacij …
… irska in kanadska ladja s propalestinskimi aktivisti blizu obale Gaze …
… Mednarodni denarni sklad bo gledal pod prste tudi Italiji …
… v okviru gibanja 15o direktna akcija delavnice proti prekernosti, za skupno blaginjo, poimenovana „Izstradajmo parazita finančnega kapitalizma“ …

OFF NAPOVEDNIK

Proces proti nekdanjemu zdravniku pokojnega pop zvezdnika Michaela Jacksona, Conradu Murrayu, se je prevesil v sklepno dejanje. Odvetnik in tožilec sta namreč včeraj opravila sklepna nagovora poroti, tako da se je ta po šestih tednih procesa začela odločati, ali bodo Murraya spoznali za krivega nenaklepnega uboja.

Jackson je umrl leta 2009 v najeti hiši v Los Angelesu, kjer mu je odpovedalo srce zaradi prevelikih doz pomirjeval. Conrad Murray je Jacksonu dajal močno pomirjevalo propofol zaradi nespečnosti, kar priznava tudi obramba. Vprašanje pred poroto pa je, ali je zdravnik iz malomarnosti Jacksonu dal preveč zdravil in prispeval k njegovi smrti. Tožilec Murrayu očita, da ni takoj poklical reševalcev, ko je Jacksona našel negibnega v postelji in da je pred tem telefoniral, namesto da bi opazoval svojega pacienta. Prav tako reševalcem in kasneje zdravniškemu osebju v bolnišnici ni povedal, da je Jacksonu dajal propofol. Odvetnik pa trdi, da se je Jackson nenamerno ubil sam, s tem, ko je zaužil dodatne odmerke pomirjeval brez zdravnikove vednosti.

Kakršnakoli je že resnica, je bolj pomenljivo to, da je do procesa sploh prišlo. V preteklosti je namreč veljalo, da samodestrukcija in samomor kot skrajno dejanje zvezdnika še dodatno oplemenitita. Očitno umetniki kot trpeči individualci tudi na pop zvezdniški ravni nimajo več pravega mesta.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki trpljenja ne tretira kot nekaj pozitivnega.

OFF PROGRAM

Poročilo ameriškega urada za obveščevalne dejavnosti, ki ga na osnovi informacij 14 ameriških obveščevalnih agencij objavijo vsaki dve leti, tokrat prvič zelo jasno in ostro obtožuje Kitajsko in Rusijo, da sistematično kradeta visokotehnološke podatke Združenih držav Amerike. Kitajska naj bi bila v kraji daleč v ospredju. Poročilo navaja spletno podjetje Google, ki je doslej prijavilo dva velika napada na sistem iz Kitajske. V enem izmed njiju so pokradli nekaj intelektualne lastnine, v drugem pa vdrli v elektronsko pošto visokih vladnih in vojaških uradnikov Združenih držav Amerike. Ruski obveščevalci pa naj bi kradli predvsem podatke o komunikacijskih in vojaških tehnologijah, čisti energiji, zdravstvu, farmaciji, težko dostopnih naravnih virih ter brezpilotnih letalih in drugi zračni tehnologiji. Poročilo opozarja, da mora ameriški politični vrh odkrito soočiti Kitajsko in Rusijo ter sprožiti široko diplomatsko ofenzivo, da se tovrstno početje preneha, saj predstavlja trajno grožnjo ameriški gospodarski varnosti.

Irska ladja Saoirse in kanadska Tahrir - obe imeni ladij pomenita, ena v keltščini, druga v arabščini, svoboda - na katerih so propalestinski aktivisti, sta že zelo blizu obali Gaze. Na krovu irske ladje je 15 potnikov in članov posadke, s kanadsko ladjo pa pluje 12 oseb, na njenem krovu pa je tudi Palestincem namenjena pomoč v vrednosti 30.000 evrov, velik del katere predstavljajo medicinski pripomočki, priložena pa so tudi pisma solidarnosti. Aktivisti na krovu ladij so podpisali dokument, v katerem se strinjajo, da se v primeru izraelskega poskusa prestreči ladjo Izraelcem ne bodo poskušali zoperstavljati. Izrael sicer pozorno spremlja napredovanje ladij in se je ustrezno pripravil na to, da bi jima preprečil prispetje v Gazo, je povedal tiskovni predstavnik izraelske vojske. Dodal je, da bo izraelska mornarica z ladjama kmalu poskušala vzpostaviti stik.

To pa se je morda že zgodilo. Kot smo izvedeli, je Laurence Davis, govorec za irsko ladjo, sporočil, da so izgubili stik z ladjama. To nakazuje možnost, da je izraelska vojska ladji v mednarodnih vodah ustavila in se nanju vkrcala ali pa bo to storila v kratkem. Izraelska vojska je že prej sporočila, da ladjama ne bo dovolila priplutja do Gaze. Organizator na kanadski ladji Ehab Lotayef naj bi na vprašanje izraelske vojske, ki je stopila v stik s posadkama, kakšna je njihova končna destinacija, odgovoril: »Vest človeštva«.

Mednarodni denarni sklad bo imel po novem okrepljeno vlogo pri nadzoru italijanskih javnih financ. Uradni Rim po poročanju italijanskih medijev sicer zanika, da gre za kakršenkoli nadzor te mednarodne finančne institucije, temveč vlogo sklada opisuje zgolj kot svetovalno. Evropska komisija in Mednarodni denarni sklad naj bi si tako delila vlogo svetovalca vladi Silvia Berlusconija. Italijanski časnik Corriere della Sera medtem poroča, da je Italija dobila na mizo ponudbo o črpanju 44 milijard evrov posojil sklada in v letu dni še dvakrat toliko, kar pa je država zavrnila. Namesto tega naj bi pristala na okrepljen nadzor javnih financ, vključno s predlaganimi protikriznimi ukrepi. Po ocenah časnika je takšen okrepljen nadzor prvi korak na poti k vstopu kakšne države v aranžma s skladom.

Slovaška premierka Iveta Radičova je za neko slovaško televizijo izjavila, da se ne bo več potegovala za položaj predsednice države, po parlamentarnih volitvah 10. marca 2012 pa namerava zapustiti politično prizorišče. Radičovo je sicer na predsedniških volitvah leta 2009 premagal sedanji slovaški predsednik Ivan Gašparovič. Na čelo vlade je Radičova, članica stranke Slovaška demokratska in krščanska unija, prišla leta 2010, vodila pa jo bo do predčasnih volitev marca 2012. Do razpada vlade je prišlo po tem, ko vlada ni dobila zaupnice, ki jo je premierka vezala na glasovanje o slovaški podpori krepitvi začasnega mehanizma za stabilnost evra. Čeprav vlada Radičove zaupnice v parlamentu ni dobila, je Slovaška začasni mehanizem za stabilnost evra vseeno podprla zaradi pristanka opozicijske stranke Smer, ki pa je v zameno iztržila dogovor o predčasnih parlamentarnih volitvah.

Kosovske institucije in nekateri predstavniki mednarodne skupnosti naj bi po navedbah kosovskega časnika Koha ditore pripravili načrt za ureditev razmer na severu Kosova. Načrt kosovske vlade in držav podpornic neodvisnosti Kosova predvideva za sever Kosova uveljavitev plana nekdanjega mediatorja Združenih narodov Marrtija Ahtisaarija, po katerem bi prek neposrednih stikov s Srbi na tem območju omogočili uresničitev pravic, ki jih predvideva. Pobudniki iz Prištine in dela mednarodne skupnosti naj bi se naziva načrta po finskem diplomatu izogibali, saj Ahtisaarijevemu načrtu močno nasprotujejo Srbi. Načrt naj bi začeli intenzivneje izvajati po odpravi cestnih blokad na severu Kosova, predvidoma še ta mesec. Tekom dneva so sicer pripadniki KFOR-ja odstranili blokado na poti do mejnega prehoda Brnjak, Srbi pa že postavljajo novo.

Na sojenju nekdanjemu premierju Hrvaške Ivu Sanaderju, ki ga obtožnica bremeni prejema pol milijona evrov nezakonite provizije banke Hypo Alpe Adria v 90-ih letih prejšnjega stoletja in vojnega dobičkarstva, so zaslišali prve priče. Takratni predsednik Hrvaške vlade Nikica Valentić je dejal, da je postopek posojila za nakup hrvaških veleposlaništev z avstrijsko banko, pri katerem naj bi se izdatno omastil Sanader, vodil takratni zunanji minister Mate Granić, da pa obstaja možnost, da je pogodbo s Hypom na koncu podpisal Ivo Sanader kot njegov namestnik. Bivši šef Sanaderjevega kabineta na hrvaškem zunanjem ministrstvu Miroslav Kovačić je razkril, da se je Sanader kot posrednik v pogajanjih s Hypo banko jeseni 1994 nekaj manj kot desetkrat srečal s predsednikom uprave banke Günterjem Striedingerjem, skrivnostno Sanaderjevo sestankovanje z vodstvom avstrijske banke pa je potrdila tudi bivša direktorica begunjskega Elana Božena Ključarić. Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo prihodnji četrtek.

Gibanje 15o, ki se je zasidralo pred ljubljansko borzo oziroma bojzo, je še vedno živo. Danes so se v okviru gibanja zvrstile tri delavnice z naslovi „Kako do socialnih centrov“, "Osnovanje koncepta za obveščanje na srednjih šolah“ in delavnica o medicinski konoplji. Ravnokar pa se odvija delavnica „Za nas o nas“. Ob 16. uri se bo pred Bojzo začela direktna akcija delavnice „proti prekernosti, za skupno blaginjo“, poimenovana »Izstradajmo parazita finančnega kapitala«. Od tam se bodo premaknili pred banko SKB na Dalmatinovi ulici, kjer bodo zavrnili financializacijo človeških življenj. Več o direktni akciji nam je povedala aktivistka Sara Pistotnik:



Ob šestih zvečer lahko sodelujete na redni skupščini, po njej pa bo na ploščadi pred borzo na voljo ogled filma Žbe.

Ob petih popoldne se bo v dvorani Gustav v mariborski Pekarni odvijalo srečanje družbeno aktivnih in angažiranih posameznikov ali skupin iz Maribora in okolice, ki ne pristajajo na aktualno strankarsko politiko. Več o dogodku z naslovom "Karneval alternativ" nam je povedal povprečni volivec in član Društva za razvoj humanistike – Zofijini ljubimci, Andrej Adam, ki vidi v razpršenosti gibanj in posameznikovih idej problem in omejenost:



Sindikat novinarjev Slovenije se je pridružil svetovni akciji »Postavi se za novinarstvo«, ki jo sicer že četrto leto zapored vodi Evropska zveza novinarjev. Akcija bo letos opozarjala na slabosti prekernega dela svobodnih in samostojnih novinarjev. V Sloveniji naj bi bilo po ocenah sindikata že okoli 30 odstotkov svobodnjakov, pri čemer število iz dneva v dan narašča. Pri tem poudarjajo, da imajo svobodni novinarji bistveno nižji nivo zaščite v primerjavi s tistimi, ki so redno zaposleni. Svobodnjaki so med drugim brez plačanega dopusta, možnosti pridobitve kredita in regresa. O vzrokih in možnih rešitvah smo govorili s predsednikom sekcije samostojnih in svobodnih novinarjev pri Sindikatu novinarjev Slovenije, Igorjem Drakulićem. Najprej vzroki:



In možne rešitve?



Off sta pripravila Gregor Kuhar in Nejc Marcen.



Komentarji
komentiraj >>